Социологија
Основне академске студије социологије (2014)
Ниво студија: Основне
Број ЕСПБ бодова: 240
Трајање програма у годинама: 4
Стручни назив: дипломирани социолог
Услови уписа: Завршено средње образовање у четворогодишњем трајању и положен пријемни испит или положена општа матура и место на ранг листи у оквиру одобрене уписне квоте.
Циљ: Основне академске студије социологије усмерене су на стицање знања и развијање способности и вештинa неопходних за професионални рад социолога у различитим областима, као и за даље образовање и перманентно стручно усавршавање.
Циљеви основних академских студија социологије jeсу:
- овладавање основним појмовима из социологије и сродних дисциплина;
- оспособљавање за разумевање друштвених појава у светлу класичних и савремених социолошких теорија и концепција;
- оспособљавање да се опишу најважније друштвене појаве и проблеми, да се класификују и повежу са сродним проблемима и појавама;
- специјализација и продубљивање знања из посебних области социологије (социолошких дисциплина);
- оспособљавање за критичко и контекстуално сагледавање процеса и актера функционисања друштва и друштвених промена;
- овладавање основним методама и процедурама прикупљања, систематизације и анализе података;
- оспособљавање за самостално проширивање својих знања и преношење другима.
Предмети који се изводе подељени су у четири велике групе: академско-општеобразовни, теоријско-методолошки, научно-стручни и стручно-апликативни. На првој и другој години студија углавном су заступљени академско-општеобразовни и теоријско-методолошки предмети, у оквиру којих студенти стичу општа теоријска и методолошка знања из социологије и сродних дисциплина (историје, економије, филозофије, психологије). На каснијим годинама студија доминирају научно-стручни и стручно-апликативни предмети (који су везани за посебне социолошке дисциплине), у оквиру којих се врши теоријско, методолошко и истраживачко усавршавање.
Поред обавезних, студентима се нуде и изборни предмети на трећој и четвртој години студија (изборни предмети се бирају са листе понуђених изборних предмета који се нуде у датом семестру), као и четири модула (Економска социологија, Социологија културе, Социологија политике и Социологија друштвених група и заједница) у оквиру којих се врши стручно профилисање у одговарајућим областима. Модули се организују у шестом и осмом семестру (трећа и четврта година студија), уз могућност избора једног од два понуђена.
У конципирању програма поштован је стандард о процентуалном учешћу појединих типова предмета (академско-општеобразовни, теоријско-методолошки, научно-стручни и стручно-апликативни) израчунат на нивоу реалног студентског оптерећења од 240 ЕСПБ. При томе је студентима обезбеђена могућност избора једног од 6 понуђених страних језика током две школске године, као и изборних предмета са других студијских програма који се реализују на Филозофском факултету.
Бодовна вредност предмета исказана је у складу са европским системом преноса бодова (ЕСПБ). Зависно од броја часова предавања и вежби, обима литературе и других наставних активности које су студенти у обавези да испуне, број ЕСПБ бодова предмета на овом студијском програму варира од 3 до 8. Сваки модул носи укупно 18 ЕСПБ.
Компетенције: Опште и предметно-специфичне компетенције студената
Савладавањем студијског програма социологије студент стиче следеће опште способности:
- анализе и синтезе друштвених појава
- овладавања методама, поступцима и процесима истраживања друштвене стварности;
- развоја критичког и самокритичког мишљења и приступа друштвеној стварности;
- примене знања у истраживачкој пракси;
- развоја комуникационих способности и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
- академског писања
- професионалну етику.
Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности:
- темељног познавања и разумевања социологије као научне дисциплине;
- примене основних истраживачких метода;
- повезивања основних знања из различитих области социологије и сродних дисциплина и њихове примене;
- праћења и примене новина у струци;
- распознавања културне и друштвене разноликости;
- употребе информационо-комуникационих технологија у овладавању знањима у области социологије.
Опис исхода учења
По завршетку студија социологије, студенти владају основним појмовима из социологије и сродних дисциплина; познају кључне поставке најважнијих теорија о друштву, као и процесе и актере функционисања друштва и друштвених промена; способни су да опишу најважније друштвене појаве и проблеме, класификују их и повежу са сродним проблемима и појавама; владају основним методама и процедурама прикупљања, систематизације и анализе података. На тај начин оспособљени, они могу да учествују у теоријским и емпиријским истраживањима у области друштвених наука, социјалним радом, новинарством, културом, издаваштвом, пословима у области односа са јавношћу, пословима у државној и пословној администрацији и невладиним организацијама. Такође, њихова знања представљају основу за даље образовање на дипломским и докторским студијама социологије и других друштвених наука, које ће им омогућити самосталан и екипни рад, као и обављање управљачких послова.