Filozofija

Одељењске вести
8
 
Нов
 
2024

Упис примљених кандидата на ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ обавиће се 12.11.2024. године од 10 до 14 часова у канцеларији број 1

Детаљне информације о упису, школарини и распореду уписа погледајте у прилогу вести.



7
 
Нов
 
2024

Настава на изборном предмету "Интерактивна настава друштвено-хуманистичких предмета" за студенте мастер студија биће организована у виду блок наставе викендом. Будући да је учешће у настави неопходно, молимо студенте да планирају да ће настава бити организована: 6.12. од 16:30 до 20:30, 7.12. од 10:00 до 14:00, 13.12. од 16:30 до 20:30 и 14.12. од 10:00 до 14:00. О осталим обавезама студенти ће бити обавештени на првом сусрету.


7
 
Нов
 
2024

Апсолвенти и постапсолвенти (студенти који су на Факултет уписани закључно са школском 2005/06. годином), могу извршити пријаву испита за новембарски апсолвентски рок. Пријављивање испита ће се обавити oд 11.11. до 15.11.2024. године.

Да би студент могао да пријави испит у октобарском апсолвентском року потребно је да упише школску 2024/25. годину.

Испити ће се пријављивати искључиво електронским путем.

Студент уплаћује надокнаду за пријаву испита најкасније до 13.11.2024. године на жиро-рачун Факултета 840-1614666-19 и лични позив на број (који је истоветан са корисничким именом за улазак у студентски досије).

Студенти ће 18.11.2024. године на свом е-индексу видети да ли су им одобрени предмети које су пријавили за новембарски апсолвентски рок.

Приговори се подносе 18.11.2024. године. Студенти су у обавези да поштују време предвиђено за приговоре. Накнадни приговори се неће уважавати.

Испити у октобарском апсолвентском року ће се одржати од 25. до 29. новембра 2024. године.

Одлуку и детaљне информације можете погледати у прилогу вести.



6
 
Нов
 
2024

Расписује се Конкурс за доделу 4 (четири) стипендије за школску 2024/2025. годину студентима Универзитета у Београду, и то по једна стипендија студентима са:

  • Групације природно-математичких наука,
  • Групације техничко-технолошких наука,
  • Групације медицинских наука,
  • Групације друштвено-хуманистичких наука.
На Конкурс се могу пријавити студенти уписани први пут у текућој школској години на основне или интегрисане и мастер академске студије Универзитета у Београду, чије се школовање у школској 2024/2025. години финансира из буџета Републике Србије и који нису губили ниједну годину током студија, уз максималну ефикасност током студирања. На конкурс се могу пријавити студенти од друге године основних или интегрисаних академских студија.

Пријаву, уверење, уговор и детаље конкурса погледајте у прилогу вести.



6
 
Нов
 
2024

Драге колегинице и колеге,

Са задовољством вас позивамо на предавање проф. Алберта Нивена са Рур Универзитета у Бохуму које ће бити одржано у среду, 13. новембра у свечаној сали "Драгослав Срејовић" на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Апстракт предавања и други детаљи су у прилогу.


6
 
Нов
 
2024

Вежбе из Историје филозофије 5, које због државног празника неће бити одржане у понедељак, 11. 11. 2024. године, биће надокнађене у четвртак, 14. 11. 2024. године у 13:15 сати у сали 308.


6
 
Нов
 
2024

Драге колегинице и колеге,

Позивамо вас да се пријавите на радионицу на којој ћете добити савете о истраживању и каријери од професора Алберта Нивена са Рур Универзитета у Бохуму у Немачкој. Ова радионица је осмишљена са циљем подршке развоју научног подмлатка на Филозофском факултету.

Рад проф. Алберта Нивена примарно је фокусиран на филозофију духа, филозофију језика и когнитивне науке. Са више од 200 публикација и 9000 цитата у различитим дисциплинама, његово истраживање је дало значајан допринос разумевању великог броја филозофских тема, укључујући теорију делања (agency), свест, когницију животиња, социјалну когницију, афекте и теорију сопства (sense of self), нарочито из перспективе 4Е когниције. У филозофској заједници је познат по томе што је изградио дугорочну мрежу сарадње са другим истакнутим филозофима, као што су Шон Галагер, Колин Ален, Камерон Бакнер, Кристин Ендруз, Едуард Машери, Бенсе Ненеј, и многи други. Поред сопственог истраживања, проф. Нивен већ дуго активно пружа подршку младим истраживачима у осмишљавању истраживања и стицању самосталности у истраживачком раду. Његова посвећеност подршци следећој генерацији истраживача огледа се у дугогодишњој менторској пракси и сарадњи са научницима на почетку каријере, као и подстицају њиховог напретка у академској заједници.

Детаљи догађаја:
- 30-минутне сесије са проф. Албертом Нивеном
- Није потребна посебна припрема, осим да у неколико минута представите своје истраживање и највећи изазов с којим се тренутно суочавате, што ће послужити као почетак дискусије
- Тема вашег истраживања не мора да буде слична са областима истраживања проф. Нивена

За пријаву, молимо вас да унесете своје податке на линку https://forms.gle/RHrC5KCifnrejnLf7 до 12.11.2024. У прилогу шаљемо програм и распоред.

Радујемо се вашем доласку!

Организациони тим:
Сања Срећковић, Рур Универзитет Бохум / Институт за филозофију, Универзитет у Београду
Алберт Нивен, Рур Универзитет Бохум
Слободан Перовић, Филозофски факултет, Универзитет у Београду



6
 
Нов
 
2024

Клуб студената историје - Острогорски организује предавање на тему „Примена теорије мрежа у проучавању Антике" на примеру књиге проф. др Стефановић „Social Network Analysis and Egyptology".
Ауторка ће предавање одржати у четвртак, 7. новембра, у Свечаној сали (108) на првом спрату Филозофског факултета, са почетком у 19 часова.

Видимо се у што већем броју!



5
 
Нов
 
2024

Предавање из Историје филозофије 5/IIIа, које је по распореду требало да буде одржано у петак, 8. новембра, биће одржано у четвртак, 7. новембра, од 18:30 у сали СФД.


5
 
Нов
 
2024

Предавање из Увода у метафизику које по распореду треба да буде одржано у петак, 8. новембра, биће надокнађено у петак, 15. новембра од 16:45 у сали СФД (након редовних предавања).


5
 
Нов
 
2024

Са великим задовољством најављујемо други по реду научни скуп „Морална одговорност и проблеми савременог друштва", који ће се одржати 14. новембра 2024. године у просторијама Српског филозофског друштва на Филозофском факултету Универзитета у Београду.

Основна замисао скупа је да учеснице и учесници заједно размотре различита значења израза „морална одговорност", услове примене овог појма, могућа разумевања субјекта делања (појединац, колектив, група), однос моралне и правне одговорности, али и шире друштвене импликације могућих концепција моралне одговорности зарад тестирања теоријског оквира за одговорно делање.

Ове године је у фокусу питање друштвених, моралних и правних аспеката казне, појма који је у блиској вези с појмом одговорности. Скуп окупља филозофкиње и филозофе из различитих филозофских дисциплина: филозофије језика, логике, епистемологије, филозофије науке, етике вештачке интелигенције, историје филозофије итд. који ће кроз заједничку дискусију истраживати сложене односе између моралне одговорности и различитих аспеката казне. Теме обухваћене програмом скупа осветљавају дубоке моралне дилеме које прате чин кажњавања у практичним и теоријским оквирима, од правних основа казне, преко еволутивних и психолошких корена, до моралних питања везаних за опроштај и пристрасност у свакодневним људским интеракцијама; од античке филозофије до савремених питања социјалне правде.

Надамо се да ће овај скуп послужити као инспирација за даља истраживања и продубљивање разумевања казне и одговорности у савременом друштву.

У прилогу достављамо књигу апстраката и програм скупа.


5
 
Нов
 
2024

Расписује се Конкурс за доделу 12 (дванаест) награда Задужбине Ђоке Влајковића за најбоље научне радове младих научних радника Универзитета у Београду.

Конкурсом се из средстава Задужбине Ђоке Влајковића додељују награде у нето износу од по 200.000,00 динара.
Изузетно, у случају пријаве већег броја радова који задовољавају прописани критеријум, а у складу са расположивим средствима, може се доделити већи број награда.

Награде се додељују младим научницима из сваке од групација друштвено-хуманистичких, медицинских, природно-математичких и техничко-технолошких наука, који су стекли једно од следећих звања: истраживач-приправник, истраживач сарадник, научни сарадник, виши научни сарадник или научни саветник.
У случају да радови у некој од групација не задовољавају услове Конкурса, награде се преносе другим групацијама, и то сходно степену конкурентности.

Рок за подношење пријава је од 13. новембра 2024. године до 31. јануара 2025. године.

Детаљније о условима конкурса и пријави погледајте у прилогу вести.



5
 
Нов
 
2024

Ове недеље ће вежбе из предмета Историја филозофије IVа бити одржане у четвртак, 7. новембра од 09:45 у сали 309, уместо у петак, 8. новембра, од 11:30 у сали СФД.


3
 
Нов
 
2024

Поштоване колегинице и колеге,

своје одабране и прихваћене комбинације испита за слушање и полагање моћи ћете да видите у својим електронским индексима почевши од 07. новембра 2024. у 00ч.

Уколико будете имали рекламације на одобрене комбинације испита, можете се обратити вашим секретаријатима одељења од четвртка, 07. новембра до 14. новембра 2024.

Приликом рекламације, морате попунити одговарајући образац (у зависности да ли пријављујете нову комбинацију или коригујете неки предмет из постојеће комбинације) који се налази на сајту факултета.

https://www.f.bg.ac.rs/files/korisno/pp_obrazac_2024_promena.doc

https://www.f.bg.ac.rs/files/korisno/pp_obrazac_2024_dopuna.doc



1
 
Нов
 
2024

Пријемни испит за упис на докторске студије филозофије у другом уписном року биће одржан у понедељак, 4. 11. 2024. године у 12 сати у сали Института за филозофију.


1
 
Нов
 
2024

Секретар Одељења за филозофију неће радити из оправданих разлога у понедељак 4. 11. 2024. године.


1
 
Нов
 
2024

Студенти уписани у првом уписном року на докторске академске студије и другом уписном року на мастер академске студије могу да преузму потписане индексе у уторак, 05.11.2024. од 10 до 12 часова у холу на првом спрату.



1
 
Нов
 
2024

Обавештавамо вас да ће центрлно предавање у оквиру скупа "Кант 300" одржати професорка Кристин Корсгард (Christine Korsgaard) са Универзитета Харвард. Такође, обавештавамо вас да је, због првобитно кратког рока за пријаву, рок за слање апстраката продужен до 10. новембра. Више детаља о самом скупу и начину пријављивања можете погледати у прилогу.


31
 
Окт
 
2024

Позивамо вас да присуствујете предавању професора Маркуса Мекла са Универзитета у Акурејрију на Исланду које ће се одржати у уторак 5. новембра 2024. године од 15 часова, у Темпус сали. Професор Мекл је координатор Еразмус пројекта Култура сећања у Европи: комеморација, стварање сећања и идентитет у 21. веку, КЛЕО (Cultural memory in Europe: commemoration, memory making, and identity in the 21st century, CLEO) у који је укључен и тим са Филозофског факултета Универзитета у Београду.

О предавању:

The post-heroic society: Identity and victimhood

Narratives are an essential part of our existence, as they shape the sense of our identity. We construct our identity based on stories gathered over our lifetime. The memory created by stories in our childhood provides us with a framework, allowing us to orient ourselves in this world. In recent years, the way in which we create narratives of our past has changed. In historiography, the term “post-heroic” has been conceptualised to describe this transformation in memory-making. Post-heroism signifies the change that occurs when public recognition is no longer attributed to heroic deeds, but to the victims of conflicts and wars, therefore representing a "shift from heroization to victimization". This shift from heroization to victimization has not only been observed by historians and social scientists, but has entered the realm of memory politics, psychology, literature, and political science. The aim of this lecture is to illustrate this change and to discuss its consequences.

О предавачу:

Markus Meckl studied in Berlin History and Philosophy. In 1999 finished his PhD with the title “Heroes and Martyrs. The Memory of the Warsaw Ghetto Uprising” at the Zentrum für Antisemitismusforschung at the Technical University of Berlin. From 2000 he was a Lecturer at the Latvian Academy of Culture. Since 2004, he is a Professor at the University of Akureyri in Iceland. In the moment he is coordinating an Erasmus project about “Cultural memory in Europe: commemoration, memory making, and identity in the 21st century”


31
 
Окт
 
2024

Обавештавамо студенте да је доц. др Моника Јовановић од 1.11.2024. до 9.11.2024. на одсуству. Колоквијум из Естетике 1 заказан је за 8.11. у стандардном термину.


30
 
Окт
 
2024

Позивамо колегинице и колеге са докторских студија свих смерова, као и научне сараднице и сараднике, да се пријаве за учешће на Интердисциплинарном истраживачком семинару. Семинар организује Институт за социолошка истраживања, кроз месечне дискусионе групе уз уводна излагања.


30
 
Окт
 
2024

29
 
Окт
 
2024

Обавештавају се студенти основних студија филозофије да ће надокнада пропуштеног часа вежби бити одржана у четвртак, 31.10. од 13:15 часова у сали 308.
Нови термин вежби у ком ће се вежбе из предмета Историја филозофије 5 држати од следеће недеље јесте понедељком од 15 часова у сали СФД.


29
 
Окт
 
2024

Уводно предавање из предмета на мастер студијама филозофије под називом Теорија лепоте у класичној и модерној естетици биће одржано у новом термину, у петак, 08.11. у 10 часова у сали 309.


29
 
Окт
 
2024

Отказује се предавање из Хајдегерове филозофије у среду, 30.10.2024. од 11:30 сати у сали СФД. Надокнада часа ће бити накнадно договорена.


↑↑↑