2024
Саопштење Центра за истраживање наставе историје поводом дифамације Клуба студената историје Острогорски

Научно веће Центра за истраживање наставе историје и историјског наслеђа изражава неслагање и забринутост због нетачних навода и произвољних тумачења која су пренели поједини портали поводом одржавања Трећег београдског симпозијума о настави историје под називом „Разоружавање историје“ одржаног 11. и 12. априла, а чији је суорганизатор Филозфски факултет Универзитета у Београду. Симпозијум, већ три године окупља наставнике, студенте и стручњаке из Србије и Европе који се баве наставом историје, стварајући простор у којем се размењују различите иновативне праксе у сфери академске, наставне, студентске и ученичке заједнице уз подстицање демократске културе, међусобног разумевања и свестраног сагледавања историје.

Овогодишњи симпозијум на коме су учествовали и представници Министартсва просвете Републике Србије, Завода за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије садржао је и пратеће догађаје, студентски семинар у организацији Интернационалног удружења студената историје, међународну радионицу удружења EuroClio са темом „Пропитивање споменика“ (Monumental Challenges) и представљање приручника за наставнике „Учионица сећања на отвореном“ који је реализован уз подршку Министарства просвете Републике Србије. Колеге студенти, окупљени у Клуб студената историје „Острогорски“, организовали су семинар на коме је учествовало 36 студената из читаве Европе и представљали савремене тенденције историографије, као и своју посвећеност научном приступу изучавања прошлости.

Вербални напади и говор мржње усмерен на студенате Клуба студената историје „Острогорски“, учеснике семинара, супротни су највишим законским актима Републике Србије (Устав Републике Србије, чл. 46), основним демократским принципима, слободи изражавања, као и институционалној партиципацији младих у јавном животу, дебатама и догађајима од значаја за академску заједницу и друштво у целини. Упућујемо апел да се осуди говор мржње и подржи студентско ангажовање у развијању културе дијалога, демократских вредности као и њихово учешће у остваривању права младих о чему је било говора на Симпозијуму.

Научно веће Центра:

проф. др Марко Шуица