Newsletter 57


Drage koleginice i kolege, dragi prijatelji, Centar za američke studije je otkazao sve planirane događaje za decembar u znak solidarnosti sa studentima Filozofskog, ali i svih drugih fakulteta širom države koji su stupili u blokade, zahtevajući pravdu i odgovornost. Inspirisani istrajnošću i hrabrošću studenata u njihovoj borbi, odlučili smo da čitav 57. broj Newslettera posvetimo protestima.

Vesti Aktuelnosti Događaji


Saopštenje proširenog rektorskog kolegijuma

Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuje neumesno postupanje prema rektoru Univerziteta, koje se ogleda u pozivanju da se, u neprimereno kratkom roku, i to na Veliki petak, javi radi prikupljanja obaveštenja po krivičnoj prijavi. Posebno zabrinjava to što je poziv usledio nakon medijske hajke praćene klevetema i pretnjama koje nagoveštavaju montirane postupke, što predstavlja pritisak i zastrašivanje bez presedana.

Postupak protiv rektora nije samo napad na jednu osobu, već pokušaj da se zastraše i disciplinuju svi univerzitetski akteri koji su pokazali integritet, solidarnost i odgovornost u jednom od najtežih društvenih trenutaka u novijoj istoriji. Ovo nije samo zloupotreba ovlašćenja, već i poruka svim kritički nastrojenim građanima i institucijama u Srbiji.

Zahtevamo da se hitno obustave svi oblici pritiska na Univerzitet.

Prošireni rektorski kolegijum daje punu podršku prof. dr Vladanu Đokiću i iskoristiće sva legitimna sredstva da zaustavi dalju represiju.

Javni poziv za stipendiranje studenata doktorskih akademskih studija i finansiranje materijalnih troškova uključivanja Stipendiste Ministarstva u rad akreditovanih naučnoistraživačkih organizacija

Obaveštavamo Vas da će Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija raspisatiJavni poziv za stipendiranje studenata doktorskih akademskih studija i finansiranje materijalnih troškova uključivanja Stipendiste Ministarstva u rad akreditovanih naučnoistraživačkih organizacija.

Poziv se od ove godine odvija preko nove digitalne platforme „Biram nauku" (u daljem tekstu: Platforma) koju sada koriste naučnoistraživačke organizacije, kandidati i Ministarstvo. Na poziv Ministarstva, NIO na svom korisničkom profilu na Platformi formira „pozicije" tj. oglašava potreban broj kandidata za uključivanje u naučnoistraživački rad u okviru 6 naučnih oblasti: prirodno-matematičke, tehničko-tehnološke, biotehničke, medicnske, društvene i humansitičke nauke.

Rokovi:

- od 7. do 14. aprila 2025. godine, NIO objavljuje pozicije
- od 15. do 30. aprila 2025. godine kandidati podnose prijave
- od 1. do 10. maja. 2025. godine NIO evaluira prijave.

Pravo učešća po javnom pozivu ima diplomirani student upisan na doktorske akademske studije na visokoškolskoj ustanovi čiji je osnivač Republika Srbija, koji ispunjava sledeće uslove:

  • rođen je 1998. godine ili kasnije;
  • ima prebivalištem na teritoriji Republike Srbije;
  • nezaposleno je lice odnosno u slučaju dobijanja stipendije Ministarstva ne može biti u radnom odnosu (pod radnim odnosom ne smatra se: ugovor o delu, ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o volontiranju i dr. do jedne trećine radnog vremena računajući u odnosu na osmočasovno radno vreme i petodnevnu radnu nedelju);
  • na prethodno završenim nivoima studija ima ukupnu prosečnu ocenu najmanje 8,50 (osampedeset) iz svih naučnih oblasti;
  • ima redovnost u studiranju;
  • ne koristi druge stipendije ili kredite, odnosno da u slučaju dobijanja stipendije

Ministarstva prestane sa njihovim korišćenjem.

Kandidati pristupaju Platformi kao e-Građani prijavom preko sigurnosnog sertifikata (Consent ID). Kandidati imaju uvid u objavljene „pozicije" i mogu da konkurišu u više NIO za određenu naučnu oblast, pri čemu popunjavaju prijavu i postavljaju traženu dokumentaciju na Plataformu. Kandidati postavljaju na Platformu originalne primerke dokumenata ili overene kopije kod javnog beležnika, skenirane u PDF fomratu:

  1. diplomu ili uverenje o završenim osnovnim akademskim i master akademskim ili integrisanim studijama sa navedenom prosečnom ocenom ili priznatu stranu visokoškolsku ispravu po propisima Republike Srbije (nostrifikovanu diplomu);
  2. uverenje nadležnog organa fakulteta o položenim ispitima na osnovnim, integrisanim i master akademskim studijama, sa ocenama iz svih predmeta, kao i prosečnom ocenom na studijama za svaki stepen;
  3. skeniran indeks sa doktorskih akdemskih studija (sve ispisane strane);
  4. uverenje nadležnog organa visokoškolske ustanove čiji je osnivač Republika Srbija o upisu na doktorske akademske studije za školsku 2024/25. godinu
  5. potpisane preporuke dva nastavnika sa fakulteta (u zvanju: docent ili vanredni porofesor ili redovni profesor);
  6. potpisanu saglasnost kojom se potvrđuje korišćenje podataka o ličnosti (obrazac Ministarstva)

Po isteku roka za konkurisanje NIO evaluira prijave kandidata i prateću dokumentaciju i na Platformi potvrđuje saglasnost o uključivanju kandidata u rad NIO. Komisija Ministarstva obrađuje prijave kandidata i formira i objavljuje preliminarnu rang listu na na veb-sajtu Ministrstva i na Platformi. Kandidati imaju pravo prigovora isključivo na tačnost podatka iz preliminarne rang liste u roku od 7 dana od objavljivanja iste. Ukoliko je kandidat dobio više od jedne saglasnosti NIO, potrebno je da se opredeli za jednu NIO u roku od 7 dana od objavljivanja preliminarne rang liste. Kandidat u navedenom slučaju potvrđuje na Platformi, za koju NIO se opredljuje.

Ukoliko kandidat ispunjava uslove konkursa, ali nema potvrđenu saglasnost o uključivanju u rad NIO, Ministarstvo zadržava pravo da dodeli stipendiju kandidatu koji u roku od 15 dana od objavljivanja konačne rang liste Ministarstvu dostavi potpisanu i pečatom overenu saglasnost o uključivanju u rad NIO (koju potpisuju rukovodilac NIO (direktor/dekan), mentor stipendiste iz NIO i Stipendista Ministarstva (u daljem tekstu: Saglasnost), u papirnoj formi, kao i prateću dokumentaciju koja je dokaz ispunjenosti uslova.

Radi zaključenja ugovora o stipendiranju sa Ministrstvom, kandidat kojem je odobrena stipendija dostavlja Ministarstvu u papirnoj formi potpisanu i pečatom overenu Saglasnost i dokumentaciju iz koje proizilazi ispunjenost uslova konkursa.

Posebnim Ugovorom sa NIO, u čiji rad je Stipendista Ministarstva uključen, Ministarstvo uređuje pitanja obezbeđivanja uslova angažovanja Stipendiste i pokrivanja dela materijalnih troškova za naučnoistraživački rad Stipendiste Ministarstva na programima NIO.

Podrška Filozofskog fakulteta Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST EKONOMSKOG FAKULTETA


Obaveštavamo vas da je danas, 1. aprila 2025. godine, dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu – prof. dr Žaklina Stojanović, saslušana u Policijskoj upravi za Grad Beograd, po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu. Obaveštena je da saslušanje mora biti obavljeno u roku od dva sata od trenutka telefonskog pozivanja. Na molbu da se zbog ranije zakazanih službenih obaveza, saslušanje odloži za naredni dan, odgovoreno je da to mora biti danas ili će biti upućena patrola na adresu prebivališta.


Dekanka se odazvala na poziv i dala je potrebne informacije povodom krivične prijave zbog navodno izvršenog krivičnog dela povreda ravnopravnosti iz člana 128 Krivičnog zakonika. Smatramo da u konkretnom slučaju nije bilo razloga koji opravdavaju ovakav vid pozivanja, a pogotovu stavljanje u izgled upućivanja patrole dekanu Univerziteta u Beogradu. Kao opravdanje ovakvog policijskog postupanja naveden je direktan nalog Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, pri čemu ne vidimo opravdani razlog ni za takav nalog, niti za takvu hitnost.


Ovu krivičnu prijavu Dekanski kolegijum Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu prepoznaje kao dodatni pritisak na Fakultet i akademsku zajednicu zbog principijelne podrške koju pružamo ispunjavanju studentskih zahteva.


Dekanski kolegijum Univerziteta u Beogradu – Ekonomskog fakulteta

Odluka o umanjenju školarine

Drage koleginice i kolege,

U prilogu objave možete pronaći predlog Radne grupe za umanjenje školarine, kao i odluku Saveta Univerziteta u Beogradu – Filozofskog fakulteta, kojom se predlog prihvata.

Prilozi:
Umanjenje_skolarine.zip

Odluka o raspisivanju Konkursa Zadužbine Đoke Vlajkovića

Zadužbina Đoke Vlajkovića raspisuje Konkurs za dodelu 10 finansijskih podrški za stručno i naučno usavršavanje studenata Univerziteta u Beogradu, koje podrazumeva:

  1. Učešće na naučnim i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu i
  2. boravak u inostranstvu u okviru osnovnih, integrisanih, master i doktorskih akademskih studija.

Na Konkurs se mogu prijaviti nezaposleni studenti od treće godine osnovnih ili integrisanih akademskih studija, studenti master i doktorskih akademskih studija Univerziteta u Beogradu.

Rok za podnošenje prijava je od 1. aprila do 15. maja 2025. godine, a detalji su navedeni u Odluci (u prilogu), uz koju je prikačen i prijavni formular.

Prilozi:
Zaduzbina_DjV_2025.zip

PROTESTNO SAOPŠTENJE FILOZOFSKOG FAKULTETA UNIVERZITETA U BEOGRADU

Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuje napad na prof. dr Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu.

Uvrede i pretnje usmerene na Univerzitet i njegove predstavnike kulminirale su napadom nožem na univerzitetsku profesorku i dekanku jedne od najuglednijih obrazovnih ustanova u zemlji, koji se zato ne može posmatrati kao izolovan incident. To je posledica kampanje i dugotrajnog, sistematskog targetiranja kritički nastrojenih pojedinaca i institucija koje ne pristaju na ulogu poslušnika, i to od strane najviših predstavnika vlasti.

Univerziteti i njihove članice moraju ostati prostori slobodnog i kritičkog mišljenja, dijaloga i odgovornosti. Fizičko nasilje nad onima koji se zalažu za znanje, društvenu pravdu i dostojanstvo obrazovanja jeste direktan napad na te vrednosti, nespojiv sa ma kojim civilizovanim društvom.

Izražavamo punu solidarnost s dekankom Jovanović, njenim kolegama i studentima, i zahtevamo da nadležne institucije hitno i odlučno reaguju.

U trenutku kada se nasilje normalizuje, a odgovornost izbegava, ćutanje postaje saučesništvo. Mi biramo da ne ćutimo.

Nastavnici, istraživači i saradnici
Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Beograd, 30. mart 2025.

Saopštenje nastavnika, saradnika i istraživača Filozofskog fakulteta: NE PRISTAJEMO NA NASILJE !

Nedozvoljeno zvučno oružje protiv naroda koji je u tišini odavao poštu stradalim sunarodnicima u subotu, 15. marta ove godine, u 19.11, oglasilo je ulazak u sledeću fazu nasilja nad studentima i građanima. Posle “vožnji” na haubama i lomljenja vilica, prešlo se na privođenje i hapšenje studenata i onih koji ih podržavaju. Šire se laži o njima i njihovim porodicama, podstiče se hajka, izloženi su nasilju kriminogenih i paravojnih struktura.

Pozivamo sve nadležne organe, a posebno Ministarstvo unutrašnjih poslova, da postupaju u skladu sa zakonom i profesionalnom etikom, da budu u službi svih građana, a ne slepi izvršioci političkih naređenja. Studentski protesti su od samog početka dosledno nenasilni i dostojanstveni, i upravo zahvaljujući studentima je 15. marta u Beogradu izbegnuta tragedija.

Zar treba da podsećamo? Studenti su vaša i naša deca, i ponosni smo na njih, jer se bore za vrednosti koje su temelj svakog slobodnog društva. Pozivamo vas da ih zaštitite – uvek i svuda!

Oštro osuđujemo nasilje i represiju nad svim građanima: bilo da su aktivisti, novinari, članovi nevladinih organizacija ili jednostavno ljudi koji dižu glas protiv nepravde. Sloboda govora, okupljanja, izražavanja mišljenja i građanske neposlušnosti nisu privilegije – to su prava. Ukazivanje na brutalne metode autoritarnog režima putem građanske nepošlušnosti je obaveza. Od tih vrednosti ne odstupamo. Ni pod pritiskom. Ni pod ucenom. Ni pod pretnjom, finansijskom ili fizičkom.

Dolazi trenutak kada će i oni koji danas stoje iza nasilja shvatiti da ovako više ne ide. Da se društvo menja. Da otpor raste. Da se svakim nasilničkim činom udaljavaju od mirnog razrešenja velike društvene krize u Srbiji.

Ne damo vam naše studente.

Ne damo vam našu slobodu.

Ne damo vam našu državu.

Nastavnici, istraživači i saradnici Filozofskog fakulteta u Beogradu

Obaveštenje o refundaciji 50% školarine samofinansirajućim studentima

Obaveštavamo studente koji su državljani Republike Srbije i koji sami plaćaju školarinu, a koji ostvaruju pravo na povraćaj sredstava uplaćenih po osnovu školarine za školsku 2024/25. godinu, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju (Član 71.), da će isplata sredstava za pokriće 50% plaćene školarine u školskoj 2024/2025. godini biti izvršena preko Studentske kartice (na račun koji je otvoren uz Studentsku karticu) najkasnije do 30. aprila 2025. godine za deo školarine plaćen do 28. februara 2025. godine, odnosno do 30. septembra 2025. godine za preostali iznos plaćene školarine, te je neophodno da se studenti koji nemaju Studentsku karticu prijave za istu putem portala Uprave za trezor, na adresi https://zsk.trezor.gov.rs/.

Kalendar događaja

Odeljenja


Andragogija

Studijska grupa za andragogiju nastala je iz istoimenog smera na Odeljenju za pedagogiju 1979. godine. Na Grupi za andragogiju postoje osnovne, master i doktorske studije zasnovane na izučavanju većeg broja andragoških disciplina koje se bave opštim i specifičnim problemima učenja i obrazovanja odraslih.

Arheologija

Katedra za arheologiju na Velikoj školi u Beogradu formirana je 1881. godine izborom Mihajla Valtrovića za prvog profesora arheologije u Srbiji. Seminar za arheologiju izdvojen je kao samostalna nastavna i naučna jedinica 1920. godine, dok se od 1962. nastava na Filozofskom fakultetu odvija u okviru Odeljenja za arheologiju.

Etnologija i Antropologija

Odeljenje za etnologiju i antropologiju obeležilo je 2006. godine 125 godina od uvođenja etnologije u nastavu na Velikoj školi i 100 godina od osnivanja Etnološkog seminara na Filozofskom fakultetu.

Istorija

Nastava iz Opšte istorije počela je na Liceju 1838. i nastavila se na Filozofskom Fakultetu Velike škole u Beogradu od 1863. i Univerzitetu od 1905. godine. Odeljenje za istoriju osnovano je statutom Filozofskog fakulteta iz 1963. godine.

Istorija umetnosti

Katedra za istoriju umetnosti osnovana je 1905. Godine 1927. katedra je prerasla u deo posebne studijske grupe sa istorijom umetnosti kao glavnim predmetom a reformom iz 1963. formirano je Odeljenje za istoriju umetnosti.

Klasične nauke

Nastava klasičnih jezika ima svoju predistoriju u ustaničkoj Velikoj školi i Liceju od početka XIX veka. Godine 1875. osnovana je Katedra za klasične jezike i književnost, a 1900. je klasična filologija izdvojena u posebnu grupu.

Pedagogija

Izučavanje pedagogije kao akademske discipline počinje u Liceju (osnovan 1838. godine), nastavlja se na Velikoj školi (osnovana 1863. godine) i Univerzitetu u Beogradu (osnovan 1905. godine).

Psihologija

Nastava psihologije u Srbiji započinje na Liceju, 1854. godine, i nastavlja se za vreme Velike škole i Univerziteta od 1905. godine. Izborom dr Borislava Stevanovića za docenta i formiranjem Seminara za eksperimentalnu psihologiju, Grupa za psihologiju počinje sa radom 1928. godine.

Sociologija

Nastava sociologije u Srbiji započinje na Pravnom fakultetu u Beogradu, gde je 1935. osnovana Katedra za sociologiju. Nakon Drugog svetskog rata ta katedra se, iz političkih razloga, gasi, da bi se 1959. godine dozvolilo obrazovanje Katedre za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Filozofija

Nastava filozofije u Srbiji započinje na Liceju 1853. godine, i kontinuirano se odvija na Velikoj školi i Univerzitetu od 1905. godine. Danas je Odeljenje za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu organizovano u tri seminira: Seminar za istoriju filozofije, Seminar za etiku, estetiku i filozofiju politike i Seminar za logiku, epistemologiju i filozofiju nauke.

Centar za obrazovanje nastavnika

Pedagoško, psihološko i metodičko obrazovanje studenata - budućih nastavnika ima dugu tradiciju na Filozofskom fakultetu. Katedra Gimnazijske pedagogike osnovana je još 1892. godine, kada je profesor Vojislav Bakić izabran za profesora ove katedre, a začeci pedagoškog, psihološkog i metodičkog obrazovanja na Fakultetu javljaju se i ranije. Kao zasebna nastavna jedinica Filozofskog fakulteta, Centar za pedagoško, psihološko i metodičko obrazovanje studenata je formiran 1971. godine. Godine 2008. ovaj centar menja naziv i postaje Centar za obrazovanje nastavnika (CON).

Kabinet za strane jezike

Kabinet za strane jezike Filozofskog fakulteta osnovan je 1961. godine, kada se od tadašnjeg Filozofskog fakulteta odvojio Filološki fakultet. Filozofski fakultet je oduvek sagledavao značaj izučavanja stranih jezika kako za potrebe studiranja tako i za bavljenje stručnim i naučnim radom. Po svom angažovanom odnosu prema učenju i nastavi stranih jezika, kao i po broju i izboru stranih jezika koji se na njemu izučavaju, Filozofski fakultet se može smatrati predvodnikom među nefilološkim fakultetima Univerziteta u Beogradu.

Filozofski fakultet

Filozofski fakultet je najstariji fakultet Univerziteta u Beogradu, čiji počeci sežu u 1838. godinu kada je aktom kneza Miloša u Kragujevcu osnovan Licej. Danas je Filozofski fakultet moderna škola koja prati sve savremene tokove evropskog akademskog prostora. Filozofski fakultet ima preko 250 nastavnika i saradnika i 200 istraživača, a na njemu studira oko 6000 studenata na svim nivoima, od osnovnih do doktorskih studija. Nastava se odvija u okviru deset studijskih grupa - filozofija, sociologija, psihologija, pedagogija, andragogija, etnologija i antropologija, istorija, istorija umetnosti, arheologija i klasične nauke. Neke od studijskih grupa imaju tradiciju dužu od jednog veka i poznate su i priznate u svetu.

PROČITAJ VIŠE

0
0
0
0