О ЛАБОРАТОРИЈИ

ЛИРА лабораторија је психолошка научна лабораторија која, као научна јединица Филозофског факултета у Београду, спроводи квантитативна (корелациона, експериментална) и квалитативна истраживања у областима: индивидуалних разлика, социјалне психологије, менталног здравља и метанауке. Стално чланство лабораторије чине истраживачице и истраживачи у различитим фазама каријере, већином запослени на Филозофском факултету у Београду, али имамо и чланове и чланице са других факултета, института и организација. Кроз Програм за младе, у рад лабораторије укључене/и су и студенткиње и студенти мастер и основних студија (3. и 4. године) Филозофског факултета у Београду. Лабораторија је организована на принципима демократичности и индивидуалне аутономије. Одлуке се доносе колективно, већином гласова сталних чланова Лабораторије, при чему свако има једнако вредно право гласа без обзира на научно звање и статус. Процеси рада и доношења одлука унутар лабораторије спроводе се транспарентно, уз дељену одговорност у обављању послова везаних за рад лабораторије. Коначно, сваки члан/ица има потпуну аутономију у свом научно-истраживачком раду

ЛИРА Лаб је основан 2016. одлуком наставно-научног већа Филозофског факултета Универзитета у Београду под именом Лабораторија за истраживање индивидуалних разлика (ЛИРА). Лабораторија је основана са циљем извођења експерименталних и корелационих истраживања у области психологије индивидуалних разлика уз примену савремених техника и метода за прикупљање података, те као место за демонстрациону и практичну наставу из више предмета који се похађају на студијама психологије. Прво научно веће ЛИРА чинили су оснивачи лабораторије, Горан Кнежевић, Горан Опачић, Љиљана Б. Лазаревић и Данка Пурић, као и Лазар Тењовић и Александар Зорић. Остале чланове су чинили сарадници из земље и иностранства, као и студенти мастер и докторских студија заинтересовани за истраживања у области психологије индивидуалних разлика. ЛИРА Лаб је, иако примарно усмерен на истраживање индивидуалних разлика, убрзо постао место окупљања истраживача са сродним, али разноврснијим интересовањима попут социјалне и клиничке психологије, обједињених оријентацијом према емпиријским истраживањима и дељеним сетом научних вредности. Раст броја чланова и сарадника, као и усложњавање тематског програма истраживања лабораторије изван тема уско везаних за инвидуалне разлике захтевало је реструктурацију која би боље одражавала постојеће стање.

Лабораторија за истраживање индивидуалних разлика мења име у ЛИРА Лаб 2024. године, са новом структуром у виду четири блиско повезане гране истраживања: инвидуалних разлика (руководитељ Горан Кнежевић), социјалне психологије (руководитељка Ирис Жежељ), менталног здравља (руководитељка Маша Вукчевић Марковић) и метанауке (руководитељка Данка Пурић), са отвореном могућношћу да се у будућности додају и нове гране истраживања. Управница лабораторије од 2024. године је Ирис Жежељ.

Сајт лабораторије: https://lira.f.bg.ac.rs/sr/