Vesti Aktuelnosti Događaji


JANUARSKI
ispitni rok

  • prijava ispita: od 04.08.2025. do 13.08.2025.
  • uplata najkasnije do: 10.08.2025.
  • provera uslova i prigovori: 14.08.2025. godine od 10 do 14 časova. Studenti se obraćaju sekretaru Odeljenja (isključivo putem mejla).
  • ispiti: od 16.08 do 22.08.2025.
  • školarina: 30%.
  • Ispiti će se prijavljivati isključivo elektronskim putem.

    Odluka o ispitnom roku sa detaljnim informacijama nalazi se u prilogu.



    Prilozi:
    Oprijava-2025-01_.doc

    Pomoć pri prijavi na konkurs u prostorijama Fakulteta

    Dragi budući studenti,

    Želimo da vas obavestimo da, pored elektronske prijave, pružamo i mogućnost lične prijave na konkurs za polaganje prijemnog ispita.

    Ukoliko imate bilo kakve nedoumice oko potrebne dokumentacije ili vam je potrebna pomoć prilikom prijave, naše kolege će vam rado izaći u susret.

    Možete nas posetiti u sali 108 Filozofskog fakulteta (svečana sala na prvom spratu) u ponedeljak, 21. jula, i utorak, 22. jula, u periodu od 10.00 do 14.00 sati.

    Radujemo se vašem dolasku i želimo vam mnogo sreće!

    Srdačno,
    Vaš Filozofski fakultet

    Informacije za kandidate koji su zainteresovani za upis na studijske programe koji se realizuju na Univerzitetu u Beogradu, a koji su imaoci strane visokoškolske isprave

    U narednom periodu, kandidati zainteresovani za upis na studijske programe koji se realizuju na Univerzitetu u Beogradu, a koji su imaoci strane visokoškolske isprave, zahtev za priznavanje strane visokoškolske isprave mogu podneti i lično u prostorijama Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković” na adresi Bulevar kralja Aleksandra 71 (1. sprat), u sledećim terminima:

    • ponedeljak: od 13:00 do 14:00 časova
    • sreda: od 13:00 do 14:00 časova
    • petak: od 10:30 do 11:30 časova

    Kao i do sada, zahtev za priznavanje strane visokoškolske isprave, uz prateću dokumentaciju, može se dostaviti i putem pošte na sledeću adresu: Univerzitet u Beogradu, Studentski trg br. 1, 11103 Beograd.

    Napomena:
    Sve informacije o postupku priznavanja mogu se pronaći na zvaničnoj internet stranici Univerziteta u Beogradu https://www.bg.ac.rs/priznavanje-stranih-visokoskolskih-isprava/ ili se mogu zatražiti na sledećoj e-mail adresi: priznavanje@rect.bg.ac.rs

    Javni poziv - program 36 ESPB (obaveštenje)

    U skladu sa trenutnom situacijom, otvaranje Javnog poziva za Program obrazovanja tokom čitavog života „Obrazovanje nastavnika predmetne nastave“ (Program 36 ESPB), planira se za isti period kada i prijava na master programe na Filozofskom fakultetu.

    Tačan datum još uvek nije poznat, ali će biti blagovremeno najavljen. Molimo zainteresovane da prate sajt ili nam se obrate direktno na mejl kako bismo ih dodali na mejling listu i poslali im obaveštnje tim putem.


    Nastavno-naučno veće Filozofskog fakulteta UB usvojilo je plan za nadoknadu nastave u prolećnom semestru akademske 2024/25. godine

    Nastavno-naučno veće Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu usvojilo je plan za nadoknadu nastave u prolećnom semestru akademske 2024/25. godine, u periodu od 14. jula do 31. oktobra. Nastava će biti realizovana onlajn.

    Filozofski fakultet je u prvoj nedelji studentske blokade, u decembru prošle godine, odlukama svih devet odeljenja obustavio nastavu i podržao studentske zahteve usmerene ka državnim institucijama, koje su pozvane da reaguju u skladu sa svojim nadležnostima.

    Posle osam meseci protesta – nijedan zahtev studenata nije ispunjen. Naprotiv. Umesto odgovora, svedočimo povećanju represije nad studentima i drugim članovima univerzitetske zajednice.

    U opisanim okolnostima, Nastavno-naučno veće Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu je, dana 8. jula, donelo odluku o nadoknadi nastave, nakon što su istu odluku doneli svi državni fakulteti na teritoriji Republike Srbije.

    Da li je ovo bila jednostavna odluka? Nije.

    Da li je u postojećim okolnostima postojao autentičan izbor? Nije.

    Ipak, ova odluka nije povlačenje, ona je izraz odgovornosti prema našim sadašnjim i budućim studentima, prema instituciji u kojoj radimo i prema vrednostima koje negujemo.

    Filozofski fakultet ostaje prostor u kojem se znanje ne odvaja od odgovornosti, a obrazovanje ne odvaja od društvene stvarnosti.

    Sa ovom odlukom, borba za pravednije društvo i autonomiju univerziteta ne staje – ona se transformiše.

    Ponosni smo na naše studente i na sve što smo zajedno naučili u proteklih osam meseci. Radujemo se novoj generaciji studenata s kojom ćemo nastaviti da kritički preispitujemo svet koji nas okružuje i gradimo zajednicu i obrazovanje u kakvo verujemo.

    Vidimo se na Filozofskom fakultetu.

    Obaveštenje - održavanje III vanredne elektronske sednice Nastavno-naučnog veća Filozofskog fakulteta

    Poštovane kolege i koleginice,

    ovim putem vas obaveštavamo da će se III vanredna sednica Nastavno-naučnog veća održati u periodu od 30.06.2025-01.07.2025. godine, radi izjašnjavanja o realizaciji nastave u online formatu. Ujedno vas obaveštavamo da će se sednica održati elektronskim putem.

    Odluka o načinu održavanja III vanredne elektronske sednice Nastavno-naučnog veća, kao i Uputstvo za pristup glasanju biće prosleđeni naknadno, blagovremeno pre održavanja sednice.

    Molim da prosledite mejl članicama i članovima veća koji imaju prava glasa (redovni, vanredni profesori , docenti, nastavnici stranih jezika i studenti).

    Unapred hvala i srdačan pozdrav,

    Zora Jovanović

    Samostalna stručnotehnička saradnica za ostale delatnosti – rukovoditeljka Odseka za pravne, kadrovske i administrativne poslove

    Kalendar događaja

    Odeljenja


    Andragogija

    Studijska grupa za andragogiju nastala je iz istoimenog smera na Odeljenju za pedagogiju 1979. godine. Na Grupi za andragogiju postoje osnovne, master i doktorske studije zasnovane na izučavanju većeg broja andragoških disciplina koje se bave opštim i specifičnim problemima učenja i obrazovanja odraslih.

    Arheologija

    Katedra za arheologiju na Velikoj školi u Beogradu formirana je 1881. godine izborom Mihajla Valtrovića za prvog profesora arheologije u Srbiji. Seminar za arheologiju izdvojen je kao samostalna nastavna i naučna jedinica 1920. godine, dok se od 1962. nastava na Filozofskom fakultetu odvija u okviru Odeljenja za arheologiju.

    Etnologija i Antropologija

    Odeljenje za etnologiju i antropologiju obeležilo je 2006. godine 125 godina od uvođenja etnologije u nastavu na Velikoj školi i 100 godina od osnivanja Etnološkog seminara na Filozofskom fakultetu.

    Istorija

    Nastava iz Opšte istorije počela je na Liceju 1838. i nastavila se na Filozofskom Fakultetu Velike škole u Beogradu od 1863. i Univerzitetu od 1905. godine. Odeljenje za istoriju osnovano je statutom Filozofskog fakulteta iz 1963. godine.

    Istorija umetnosti

    Katedra za istoriju umetnosti osnovana je 1905. Godine 1927. katedra je prerasla u deo posebne studijske grupe sa istorijom umetnosti kao glavnim predmetom a reformom iz 1963. formirano je Odeljenje za istoriju umetnosti.

    Klasične nauke

    Nastava klasičnih jezika ima svoju predistoriju u ustaničkoj Velikoj školi i Liceju od početka XIX veka. Godine 1875. osnovana je Katedra za klasične jezike i književnost, a 1900. je klasična filologija izdvojena u posebnu grupu.

    Pedagogija

    Izučavanje pedagogije kao akademske discipline počinje u Liceju (osnovan 1838. godine), nastavlja se na Velikoj školi (osnovana 1863. godine) i Univerzitetu u Beogradu (osnovan 1905. godine).

    Psihologija

    Nastava psihologije u Srbiji započinje na Liceju, 1854. godine, i nastavlja se za vreme Velike škole i Univerziteta od 1905. godine. Izborom dr Borislava Stevanovića za docenta i formiranjem Seminara za eksperimentalnu psihologiju, Grupa za psihologiju počinje sa radom 1928. godine.

    Sociologija

    Nastava sociologije u Srbiji započinje na Pravnom fakultetu u Beogradu, gde je 1935. osnovana Katedra za sociologiju. Nakon Drugog svetskog rata ta katedra se, iz političkih razloga, gasi, da bi se 1959. godine dozvolilo obrazovanje Katedre za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

    Filozofija

    Nastava filozofije u Srbiji započinje na Liceju 1853. godine, i kontinuirano se odvija na Velikoj školi i Univerzitetu od 1905. godine. Danas je Odeljenje za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu organizovano u tri seminira: Seminar za istoriju filozofije, Seminar za etiku, estetiku i filozofiju politike i Seminar za logiku, epistemologiju i filozofiju nauke.

    Centar za obrazovanje nastavnika

    Pedagoško, psihološko i metodičko obrazovanje studenata - budućih nastavnika ima dugu tradiciju na Filozofskom fakultetu. Katedra Gimnazijske pedagogike osnovana je još 1892. godine, kada je profesor Vojislav Bakić izabran za profesora ove katedre, a začeci pedagoškog, psihološkog i metodičkog obrazovanja na Fakultetu javljaju se i ranije. Kao zasebna nastavna jedinica Filozofskog fakulteta, Centar za pedagoško, psihološko i metodičko obrazovanje studenata je formiran 1971. godine. Godine 2008. ovaj centar menja naziv i postaje Centar za obrazovanje nastavnika (CON).

    Kabinet za strane jezike

    Kabinet za strane jezike Filozofskog fakulteta osnovan je 1961. godine, kada se od tadašnjeg Filozofskog fakulteta odvojio Filološki fakultet. Filozofski fakultet je oduvek sagledavao značaj izučavanja stranih jezika kako za potrebe studiranja tako i za bavljenje stručnim i naučnim radom. Po svom angažovanom odnosu prema učenju i nastavi stranih jezika, kao i po broju i izboru stranih jezika koji se na njemu izučavaju, Filozofski fakultet se može smatrati predvodnikom među nefilološkim fakultetima Univerziteta u Beogradu.

    Filozofski fakultet

    Filozofski fakultet je najstariji fakultet Univerziteta u Beogradu, čiji počeci sežu u 1838. godinu kada je aktom kneza Miloša u Kragujevcu osnovan Licej. Danas je Filozofski fakultet moderna škola koja prati sve savremene tokove evropskog akademskog prostora. Filozofski fakultet ima preko 250 nastavnika i saradnika i 200 istraživača, a na njemu studira oko 6000 studenata na svim nivoima, od osnovnih do doktorskih studija. Nastava se odvija u okviru deset studijskih grupa - filozofija, sociologija, psihologija, pedagogija, andragogija, etnologija i antropologija, istorija, istorija umetnosti, arheologija i klasične nauke. Neke od studijskih grupa imaju tradiciju dužu od jednog veka i poznate su i priznate u svetu.

    PROČITAJ VIŠE

    0
    0
    0
    0