Kurs: Metodologija za praistoričare (osn.)
Predavači

dr Nenad Tasić, redovni profesor

dr Jasna Vuković, vanredni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 4.00
Sadržaj kursa: Uvodna predavanja će demonstrirati razvoj arheološke metodologije na praistorijskim nalazištima. Posebna pažnja biće posvećena napretku tehnika istraživanja i naročito beleženja podataka prikupljenih na terenu. Razlike u dometima istraživanja u kvadratnoj mreži, lokus sistemu i sistemu celina biće demnostrirane primerima iz literature i arhivske terenske građe sa nalazišta u Vinči. Tehnikama uzorkovanja za hemijske analize i mikromorfologiju biće posvećena posebna pažnja.
Cilj izučavanja kursa: Upoznavanje sa specifičnostima metodologije arheoloških istraživanja u praistorijskoj arheolgiji. Sticanje dodatnih znanja vezanih za iskopavanja zemljanih struktura, analizu slojeva i interpretaciju funkcije arhitektonskih ostataka.
App.preduslovi_za_polaganje: ispunjene obaveze iz uže naučne oblasti Teorija i metodologija arheoloških istraživanja, znanje rada na računaru (korisnički nivo).
Oblici nastave: predavanja, vežbe, praktični rad
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Uvodno predavanje
Razlike u metodološkom pristupu u zavisnosti od načina gradnje i vrste materijala.
2. nedelja
predavanje - Razvoj tehnika istraživanja
Biće prikazan razvoj istraživačkih postupaka od kraja XIX veka do najnovijih istraživanja
3. nedelja
predavanje - Mreža - lokus sistem - celine
Tokom ovog predavanja biće demonstirani dometi rada u kvadratnoj mreži, lokus sistemima i sistemu celina. Naročita pažnja biće posvećena beleženju pokretnog materijala u odnosu na primenjeni metod
4. nedelja
predavanje - Tehnike beleženja
Uz kratak osvrt na razvoj tehnika beleženja (recording techniques) u arheologiji, biće predstavljen najsavremenij način beleženja elektronskim daljinometrom (EDM ili totalna stanica)
5. nedelja
vežbe - rad sa totalnom stanicom
na prvom času vežbi studenti će biti upoznati sa postupcima postavljanja i merenja ovim instrumentom
6. nedelja
vežbe - totalna stanica praktični rad
praktični rad sa totalnom stanicom biće održan na Kalemegdanu ili na nalazištu u Vinči, u zavisnosti od vremenskih uslova.
7. nedelja
predavanje - Boja kao element dokumentacije
Tokom ovog časa biće posvećena pažnja boji koja predstavlja jednu od važnih osobina slojeva i predmeta koje otkrivamo. S obzirom da boju ljudsko oko prima individualno biće reči o prethodnim pokušajima standardizacije beleženja boja ali i o doprinosu računarske tehnologije ovom problemu.
8. nedelja
predavanje - O specifičnostima reljefa Balkanskog poluostrva
Budući da je u praistorijskoj epohi reljef i njegove specifičnosti igrao značajnu ulogu u odabiru mesta za naseljavanje i adaptaciji zajednica. Značajnu pomoć u razumevanju reljefa pružaju brojna softverska rešenja (Google Earth, Virtual Earth etc.) koja će biti predstavljena tokom ovog predavanja. Naročito velika pogodnost aerofotosnimaka je i mogućnost uvida u stare tokove reka i promena izgleda rečnih dolina o čemu će takođe biti više reči.
9. nedelja
projekat - Kartiranje praistorijskih kultura
Pitanja kartiranja i vizuelizacije "kulturnog prostora" biće tema ovog zadatka (projekta). U zavisnosti od vrste reljefa, njegove prohodnosti biće razmatrano i pitanje postavljanja veštačkih granica između kultura. Starčevo - Kereš - Kriš kompleks biće jedan od značajnih primera mešanja i prožimanja kultura.
9. nedelja
projekat - Kartiranje praistorijskih kultura
Kao i u prethodnoj nedelji
10. nedelja
projekat - Bibliografska prospekcija
U zavisnosti od dogovora sa grupama biće zadata tema bibliografske prospekcije. Internet resursi vs. klasičnih biblioteka
11. nedelja
projekat - Bibliografska prospekcija
nastavak rada na projektu "Bibliografska prospekcija"
12. nedelja
predavanje - Razgovor o temi vezanoj za praistorijsku arheolgoiju po izboru polaznika kursa
Na osnovu prethodnih predavanja, vežbi i projekata biće izabrana tema za diskusiju. Ovaj način rada ima za cilj da pripremi studente za diskutovanje na stručnim i naučnim skupovima.
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
Metodologija za praistoričare