Вести Одељења за историју

Обавештавамо Вас да је отворен позив за истраживања и билатералну научну сарадњу између “Павле Савић” за 2020-2021. годину. „Павле Савић” је програм сарадње „Партнерство Hubert Curien” (PHC) између Републике Србије и Републике Француске у области научних и техничких истраживања. Носилац програма у Републици Србији је Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Носилац програма у Републици Француској је Министарство за Европу и спољне послове (МЕАЕ и Министарство високог образовања, истраживања и иновација (МЕСРИ), а спроводи га агенција Kампус Франc (Campus France) уз подршку Француског института у Србији.

Све научне области обухваћене су овим овим програмом. Финансирање се искључиво односи на покривање трошкова везаних за мобилност истраживача ангажовних на заједничком пројекту.

Крајњи рок за подношење кандидатура: 3. јун 2019.
Објављивање резултата: дeцембар 2019.
Почетак пројеката: јануар 2020.
Крај пројеката: децембар 2021.

Додатне информације о позиву и пријаву за конкурисање можете пронаћи на следећим сајтовима:

(за научнике из Србије)

(за научнике из Француске)

Влада Румуније додељује стипендије за целокупне или парцијалне студије на универзитету, стипендије за специјализацију, пост-дипломске и докторске студије и стипeндије за похађање летњих курсева румунског језика.
Рок за подношење пријава је 1. јул 2019.

Додатне информације се налазе у прилогу.

Десета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 11.4.2019. године од 18:30 часова.

Како видимо образовање у Србији? У функцији развоја људског капитала и/или еманципације? Да ли је образовање роба и/или јавно добро? Је ли усмерено на учење вештина и/или развој врлина? И најзад, да ли је оно вредносно неутрална и/или етичка пракса? Осим тога, разговараће се и о последицама приватизације и централизације у систему образовања, о дуалном образовању и плагијаризму на универзитетима.

Говоре: Дејан Илић, Предраг Крстић, Србијанка Турајлић
Модератори: Катарина Поповић и Александар Тадић
Илустраторка: Јелена Јаћимовић

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Позивају се студенти Филозофског факултета на стручно вођење кроз 41. Салон архитектуре 12.априла у Музеју примењене уметности (Вука Караџића 18) у 15.ч. Вођење организују др Александар Кадијевић, редовни професор и др Владана Путник Прица, научни сарадник Одељења за историју уметноисти и управа Музеја примењене уметности.

Центар за теоријску археологију при Одељењу за археологију Филозофског факултета организује разговор поводом књиге "Археолошке путање и странпутице Адама Оршића", др Марка А. Јанковића.

Позивамо вас да нам се придружите у петак 12. априла 2019. у учионици 401, на четвртом спрату Филозофског факултета у 18:30 часова. У разговору ће, уз аутора књиге, учествовати:
• проф. др Александар Палавестра, Одељење за археологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду
• Александар Бандовић, МА, кустос Народног музеја у Београду
• др Срђан Милошевић, Институт за новију историју Србије, Београд

У уторак 9. априла 2019. године на Филозофском факултету биће по шести пут додељена награда "Андреј Митровић" за најбољи мастер рад одбрањен на Катедри за Општу савремену историју у протеклој години. Ове године награду је заслужила Силвиа Стојчић за мастер рад „Односи са нацистичком Немачком: компаративна анализа спољне политике Југославије и Румуније према Немачкој (1933-1941)“. Уручење награде и мала свечаност одржаће се у 13 часова у Свечаној сали Филозофског факултета на првом спрату.

Поводом 4. априла, Дана студената Београдског универзитета, упућујемо искрене и срдачне честитке својим студентима.

Управа Филозофског факултета

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65