Вести Одељења за историју

Мај

Центар за теоријску археологију при Одељењу за археологију Филозофског факултета организује разговор поводом књиге "Скордисци између античких и модерних тумачења: питање идентитета у (прото)историји", доц. др Владимира Д. Михајловића.
Позив можете преузети у прилогу.

Мај

Резултати поправног колоквијума из предмета Енглески језик 1 дати су у прилогу. Студенти који нису положили поправни колоквијум, могу изаћи на други поправни колоквијум који ће се одржати 27. јуна од 14ч у АМФ.

Одељење за класичне науке
Институт за антику и класично наслеђе

позива вас на предавање

др Дивне Солеј
са Универзитетa Екс-Марсељ, Француска
(Divna Soleil, Aix-Marseille Université / Centre Paul-Albert Février)

Аретеј из Кападокије читалац Хомера, Хипократа и Херодота: књижевни подухват једног грчког лекара у доба раног Царства

Предавањe ће се одржати у четвртак 30. маја од 11h30 у учионици Одељења за класичне науке: Капетан Мишино здање, десно, II спрат.

Одељење за класичне науке
Институт за антику и класично наслеђе

позива вас на предавања

др Филипа Ле Моања
са Универзитета Пол Валери у Монпељеу, Француска
(Philippe Le Moigne, Université Paul-Valéry Montpellier III / /CRISES)

Beyond reality:
Some remarks on the use of the eventual subjunctive in the LXX of the Octateuch

(уторак 28. мај у 11h30, учионица Одељења за класичне науке Филозофског факултета – Капетан Мишино здање, десно II спрат)

и

“And the transgression will burn like fire”: Poetics of comparison in the first Greek translation of the Book of Isaias

(среда 29. мај у 12h, сала 108 – нова зграда Филозофског факултета, I спрат)

Мај

У оквиру програма Није Филозофски ћутати на Филозофском факултету у Београду одржаће се изложба ВРЕМЕПЛОВ Драгољуба Замуровића. Изложба се отвара 20.05.2019. у 19 часова, а на отварању ће говорити професорка емерита Ирина Суботић, историчарка уметности Нела Тонковић и књижевник Драган Великић.

Изложба ВРЕМЕПЛОВ приказује најновије радове истакнутог фотографа Драгољуба Замуровића, који повезује фотографску уметност и активност на друштвеним мрежама. Публика ће бити у прилици да види фотографије са Фејсбук стране DRAGOLJUB ZAMUROVIC PHOTOGRAPHY. Замуровић доноси аутентични увид у савремену стварност Србије. Фотографишући са кровова, он пружа јединствени поглед на дешавања на београдским улицама. Његове фотографије постале су непроцењиво сведочанство времена, духа и снаге грађанских протеста 2018/2019. Своје оригиналне фотографије, Замуровић на Фејсбук профилу увек допуњава кратким коментарима на актуелна збивања, који ће бити приказани и на овој изложби. На тај начин Замуровић је повезао слику са текстом и креирао јединствени фотографски/фејсбук приказ стварности Београда и Србије последњих година.

Филозофски факултет у Београду, поштујући најсветлије тековине универзитетског живота, представља простор слободне и критичке мисли. Организовањем изложбе ВРЕМЕПЛОВ позивамо да се гледа, мисли и говори слободно и тако доприносе изградњи критичке мисли и демократског друштва.

Мај

Петнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 23.5.2019. године од 18:30 часова.

На трибини „Телевизијски хумор и политика“ разговараћемо о улози политичке сатире у недемократском друштву, какво је, очигледно, Србија данас. У разговору ће учествовати Зоран Кесић, аутор емисије 24 минута са Зораном Кесићем, Воја Жанетић, Дража Петровић и Драгољуб Мићко Љубичић, аутори емисије ПЉИЖ, и проф. др Данијел Синани (модератор).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима с других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65