|
Одељење за социологију вас позива на завршно обележавање 60 година од почетка наставе социологије на Филозофском факултету Универзитета у Београду, у петак 6.12.2019, у 17.00 часова, у Клубу студената Филозофског факултета (улаз из Васине - доњи ниво ресторана Плато).
Овај догађај замишљен је као разговор социолога разних генерација, данас активних у различитим друштвеним областима, о искуству студирања на Филозофском факултету те значају које је оно имало (или ће имати) за њихов каснији професионални и животни пут.
У разговору учествују:
др Марија Богдановић, професор емеритус, представница прве генерације студената уписане на студије социологије на Филозофском факултету
др Маја Кораћ, University of East London
Оливера Ковачевић, дипл. социолог - новинарка РТС
др Марјан Ивковић - научни сарадник, Институт за филозофију и друштвену теорију
Илија Маловић, професор социологије у XIII београдској гимназији
Miodrag Shrestha, дипл. социолог - консултант за социјално предузетништво, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)
Иван Нишлић, дипл. социолог -културолошки агент, Friends&Culture
Јована Зафировић, мастер социологије - студенткиња докторских студија социологије на Филозофском факултету
Дамир Зејнулаховић, дипл. социолог - студент мастер студија социологије на Филозофском факултету
|
|
|
Институт за антику и класично наслеђе позива вас на предавање др Родољуба Кубата професора Православног богословског факултета у Београду О значају словенског Старог Завета за изучавање Септуагинте
Предавање ће се одржати у четвртак 5. децембра у 18h на Одељењу за класичне науке (Капетан Мишино здање, десно, II спрат).
|
|
|
Саопштење Деканског колегијума Филозофског факултета Универзитета у Београду поводом изјаве министра Младена Шарчевића.
|
|
|
У складу са Правилником о студентском вредновању наставе и педагошког рада наставника Филозофског факултета и са Правилником о студентском вредновању педагошког рада наставника и сарадника Универзитета у Београду, студентско вредновање педагошког рада наставника и сарадника за јесењи семестар академске 2019/2020. године биће спроведено у периоду од 09.12. до 20.12.2019. године.
Мирјана Адамовић, с.р.
Председница Комисије за обезбеђивање квалитета и самовредновање
|
|
|
Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Ефикасност сазнајног процеса у науци: Индуктивни и операциони приступ и њихова синтеза", о којој ће говорити Слободан Перовић (Одељење за филозофију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).
Трибина ће се одржати у четвртак, 28. новембра у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).
Више о трибини можете погледати у прилогу.
|
|
|
Двадесет осма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 28.11.2019. године од 18:30 часова.
ФИЛОЗОФСКИ ДОДЕЉУЈЕ ПОЧАСНУ НАЦИОНАЛНУ ФРЕКВЕНЦИЈУ УТИСКУ НЕДЕЉЕ И ПГ МРЕЖИ
ЧИТАЈ КАО ШТО (НИ)ЈЕ НАПИСАНО,
СЛУШАЈ КАО ШТО (НИ)ЈЕ РЕЧЕНО,
ГЛЕДАЈ КАО ШТО (НИ)ЈЕ ПРИКАЗАНО!
Како је могуће разумети стварност уколико се ослањамо на читање новина и гледање телевизије? Како медији прерађују стварност и зашто неки медији одбијају да је виде и прикажу? Какве су шансе да се задржи здрав разум и бистар поглед на актуелне догађаје уколико се изложимо редовном читању новина и таблоида само седам дана?
О утисцима о нашој стварности, новинарству и политици заснованим на праћењу штампе од четвртка до четвртка (21.11.-28.11.), из угла професије говоре новинари ПГ „Мрежа“: Лила Радоњић, Снежана Стојадиновић, Раде Ранковић, Биљана Ђогић, Бобан Трајковић и Влада Милић. Модератор: Оља Бећковић.
Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.
Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.
|
|
|
Социолошки клуб вас позива на разговор о књизи Фабрика: индустрија у пост-социјалистичкој Србији проф. др Марице Шљукић са Одсека за социологију Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду. Ауторка је за ову научну монографију добила награду „Војин Милић”, која се додељује за најбољу књигу домаћег аутора из области социологије, објављену у претходној календарској години. О књизи ће говорити проф. др Божо Милошевић, проф. др Душан Мојић и ауторка.
Клуб ће бити одржан у четвртак 28. новембра 2019. године у 17 часова у свечаној сали „Драгослав Срејовић” (сала 108) на Филозофском факултету Универзитета у Београду.
|
|
|
Трибина Значај емпиријских истраживања у социологији, којом се завршава циклус тематских трибина у оквиру прославе 60 година студија социологије на Филозофском факултету, биће одржана у уторак 26. новембра од 19 часова у Клубу студената Филозофског факултета (доњи ниво ресторана Плато).
Саговорници ће указати на важност извођења емпиријских истраживања у социологији, опште трендове у овој области, као и значај емпиријских истраживања у настави социологије на Филозофском факултету. На трибини ће бити речи и о истраживачким подухватима Института за социолошка истраживања Филозофског факултета с посебним фокусом на истраживања на репрезентативним узорцима становништва Србије. Поред наведеног, учеснице и учесници трибине разматрају постојећу наставну праксу кроз коју студенти и студенткиње социологије овладавају основим истраживачким вештинама кроз самосталну примену методолошких знања у проучавању различитих друштвених појава. Студент/киње социологије ће представити своја истраживачка искуства и практичне радове који су настали у оквиру наставе, о конструкцији маскулинитета у wеб издањима мушких часописа и потрошњи и стилу живота средњошколаца у Србији.
Учесници трибине су Вера Бацковић и Жељка Манић са Одељења за социологију Филозофског факултета, Милица Ресановић са Института за социолошка истраживања Филозофског факултета, Мина Путник, Бранислав Сарић, Милица Маринковић и Исидора Живковић, студент/киње основних и мастер студија социологије Филозофског факултета.
|
|
|
Комеморативни скуп поводом смрти проф. др Љиљане Црепајац биће одржан у четвртак, 28. новембра у 13 часова у свечаној сали „Драгослав Срејовић“, први спрат Филозофског факултета. На комеморацији ће говорити: др Александар Лома, редовни професор, др Јасна Влајић Поповић, научни саветник у Институту за српски језик САНУ и др Спасоје Мучибабић, редовни професор Универзитета одбране.
|
|
|
Институт за антику и класично наслеђе при ФФ и Актив за научни подмладак ПБФ позивају вас на предавање Војина Недељковића професора Филозофског факултета у Београду Блажени Августин као црквени беседник Предавање ће се одржати у среду 27. новембра у 19h у амфитеатру Православног богословског факултета.
|
|