Kurs: Arheologija i pseudoarheologija (osn.)
Predavači

dr Aleksandar Palavestra, redovni profesor u penziji

dr Marko Porčić, redovni profesor

dr Monika Milosavljević, vanredni profesor

dr Vladimir Mihajlović, vanredni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 4.00
Sadržaj kursa: Izborni kurs Arheologija i pseudoarheologija, namenjen je studentima treće godine arheologije. Arheologija, kao atraktivna nauka, oduvek je bila omiljeno polje raznih “istraživača misterija”, od nadarenih amatera, preko veštih publicista, pa sve do šarlatana različitih profila i motiva. Kurs obuhvata osnove epistemologije i naučnog metoda uopšte, kao i specifičan odnos između nauke i pseudonauke u arheologiji i srodnim disciplinama. Tokom kursa obrađuju se osnovne teme u kojima arheologija dolazi u dodir s pseudonaukom, kao što su pitanje evolucije i kreacionizma, evolucije čoveka, velika geografska otrkrića, “nestali” kontinenti, “drevni astronauti”, radiestezija i geomantija, dešifrovanje pisama, kao i - posebno rasprostanjan i potencijalno veoma zloćudan - mit o “najstarijem narodu”. Ove teme se obrađuju na nizu primera i kritički analiziraju osnovnim instrumentima naučne metodologije.
Cilj izučavanja kursa: Kurs Arheologija i pseudoarheologija ima za cilj izgrađivanje kritičkog skepticizma i naučnog stava kod studenata, što obuhvata proveravanje činjenica i izvora, formiranje i testiranje hipoteza, kao i prepoznavanje razlike između naučnih i nenaučnih objašnjenja.
App.preduslovi_za_polaganje: Za studente arheologije položen ispit iz obaveznog predmeta Uvod u studije arheologije. Neophodno je znanje engleskog jezika.
Oblici nastave: Kurs se sastoji od dva časa predavanja nedeljno. Interaktivna diskusija s uvodnim predavanjima za svaku oblast i analiza više pojedinačnih slučajeva.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Nauka i pseudonauka, arheologija i pseudoarheologija
Zašto je arheologija posebno pogodno polje za lovce na misterije? Kulisa avanturizma ili o eskapističkom shvatanju jedne discipline. O verovanju u neverovatno i antinaučnim tendencijama. Pseudoarheolozi: od zanesenih amatera do veštih falsifikatora.
2. nedelja
predavanje - Osnovi epistemologije
Šta je epistemologija. Sakupljanje informacija. Šta je naučna činjenica? Kako funkcioniše nauka? Šta su naučni zakoni? Kako nastaju hipoteze? Kako se hipoteze proveravaju? Pseudonauka i Galilejev kompleks. “Zvanična nauka” i smenjivanje naučnih paradigmi.
3. nedelja
predavanje - Nauka i arheologija
Od pozitivističkih zakona do postmodernističkog relativizma u arheologiji. Izazovi pseudoarheologije.
4. nedelja
predavanje - Evolucionizam i kreacionizam
Evoluciona biologija. Kreacionizam kao naučna teorija. Argument dizajna. Kreacionizam kao vera. Kreacionizam kao pseudonauka: istorijat i argumenti “naučnog” kreacionizma. Zašto kreacionizam nije nauka? Kreacionizam i arheologija. Pitanje ljudske evolucije. Da li je bilo opšteg potopa i da li je na Araratu iskopan Nojev kovčeg?
5. nedelja
predavanje - Divovi, patuljci i druga čudovišta
Kako su izgledali naši preci? Piltdaunski čovek i kalifornijska lobanja. DŽin iz Kardifa. Patuljci iz literature skaču u arheologiju. Potraga za čudovištima: putopisci i njihovi izveštaji. Jeti, Saskač i “Veliko stopalo”. Neandertalska umetnost. Tasadaji, “ljudi iz kamenog doba”. Loh Nes jeste lepši s čudovištem, ali da li zbog toga Nesi zaista i postoji?
6. nedelja
predavanje - Tajna geografska otkrića i hiperdifuzionizam
Ko je prvi preplovio Atlantik? Indijanci od Izraelićana do Atlantiđana. Jesu li Feničani bili prvi? Brendan, Princ Madok i braća Zeno. Možda Kinezi? Vikinzi. Afrička hipoteza. Potiče li indijansko pleme Kroatan od Hrvata? Odakle piramide u Americi? Hiperdifuzionizam i “deca sunca”. Tor Hejerdal: uporni moreplovac i difuzionista. Eldorado, izgubljena ostrva i gradovi. Zemlja Amazonki i kraljevstvo sveštenika Jovana. Geografska otkrića novih svetova i arheologija.
7. nedelja
predavanje - Atlantida i izgubljeni kontinenti
Atlantida: večiti san istraživača. Platonova moralistička priča ili zabeleženo istorijsko svedočanstvo. Teorije o Atlantidi od Platona, preko Donelija do Spiridona Marinatosa. Atlantik, Južna Amerika, Sredozemlje? Arheološka svedočanstva. Geološka svedočnstva. Varijacije na temu: Mu i Lemurija.
8. nedelja
predavanje - Drevni astronauti i izgubljena znanja
9. nedelja
predavanje - Klatna, rašlje i psihometri
Radiestezija kao jedna od metoda arheološke prospekcije? Brazde, podzemni tokovi, dobra i loša mesta. Letbridž: arheolog s klatnom. Psihometrija i rekonstrukcija prošlosti. Kako je Ozovjecki video praistorijske ljude? Čime su ubijani mamuti? Arheološke provere rašljarenja. Elektromagnetska foto-polja. “Projekat zmaj” i poreklo činjenica.
10. nedelja
predavanje - Troja i kako je steći?
Kada porastem biću Šliman! Iznebuha se pojavljuje “čuveni meksički profesor Salinas” (niti meksički, niti profesor). Kurs “Sto velikih romana” i uticaj letovanja na arheologiju. Trojanska histerija i primerna postojanost jugoslovenskih arheologa. Zašto baš Troja? Nove Troje niču diljem Jadrana (pa i šire). “Troja i kako je steći” – jedan uspešan odgovor. Da li je s Trojom gotovo? Priča s naravoučenijem.
11. nedelja
predavanje - Govori etrurski da te čitav svet razume! Dešifrovanje pisama i jezika
Kada porastem biću Šampolion! Afera Glozel. Neolitsko pismo. Tablice iz Tartarije. Vinčanski problemi i vinčanske opsesije. Vinčansko pismo. Nepostojeći instituti. “Cenzorski komitet srpske arheologije” i “dirigovana nordijska zavera”. “I ta tmi a i kak đeram azva” - da li su Etrurci govorili srpski? Apetiti rastu: paleolitski znaci i pismo Lepenskog vira. Črte, reze i rune. Vinčansko pismo – arheološki podaci. Jedan, zadugo kompromitovan, arheološki problem.
12. nedelja
predavanje - Narod najstariji
Arheologija i etnicitet. Kosinina senka u srpskoj pseudoarheologiji: prava avet nordijske teorije. Sorabi s Atlantide. Od Pelasta do Slovena. Srbi narod najstariji. Keltska veza. Udruženja i “akademije”. Problem se preliva u istoriju, etnologiju, lingvistiku, mitološke studije... Put kojim se lakše ide.
13. nedelja
predavanje - Ima li pravih misterija u arheologiji?
Vrh ledenog brega. Nova otkrića i opovrgljivost hipoteze. Za naučne prevrate potrebne su naučne činjenice. Dan kada je nastalo Crno More. Kako na crnomorski problem gledaju arheolozi, a kako pseudoarheolozi? Neiscrpni horizonti novih otkrića.
14. nedelja
predavanje - Provera znanja
15. nedelja
predavanje - Zaključna razmatranja i diskusija
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
Aleksej Tarasjev, Biologija i kreacionizam, Signature, Beograd, 1999. (str.78-109.)
Colin Renfrew, Before Civilization: The Radiocarbon Revolution and Prehistoric Europe, Harmondsworth 1976. (str.192-210.)
Erich von Däniken, Povratak zvijezdama, Stvarnost, Zagreb 1972. (str. 86-113.)
J. T. Enright, Testing Dowsing, The Failure of the Munich Experiments.
John Rennie, 15 Answers to Creationist Nonsense, Scientific American July, 2002
Keneth Feder, Frauds, Myths and Mysteries, (Forurth edition), McGraw Hill, Mayfield, New York, 2002.
Lajl Votson, Iza Superprirode, Novi naučni pogled na natprirodno , Dosije, Beograd 1996. (str. 315-331.)
Massimo Polidoro, Ica Stones: Skeptical Inquirer magazine: September/October 2002.
Michael Shermer, Baloney Detection, Scientific American, November 16, 2001.
Milivoj Čatipović, Podvale obmane i zablude u svjetu nauke, Školska knjiga, Zagreb 1980. (Kalifornijska lobanja, čovek iz Piltdauna, fosilni Golijat, traganja za čudovištima, afera Glozel, kako je car Justinijan postao Sloven, potonuli kontinenti, str. 8-32; 84-91; 173-196.)
Radivoje Pešić, Vinčansko pismo i drugi gramatološki ogledi, Pešić i sinovi, Dugan, Beograd, Milano 1995.
Robert Todd Caroll, Ica stones, The Skeptic’s Dictionary.
Robert Todd Carroll, Critical Thinking mini-lessons, The Sceptic’s Dictionary.
Roberto Salinas Prajs, Homer nije bio Grk, (predavanje održano u Udruženju književnika, Beograd, 26. aprila 2004), NIN 29.04. 2004. (str. 36-37.)
Roberto Salinas Prajs, Homerova slepa publika, IRO Rad, TANJUG, Beograd 1985.
Troja i kako je steći (Darko Novaković i dr. ur.), Latina et Graeca, Zagreb 1985.
Vanja Stanišić, Tipološka problematika klasifikacije sistema pisma, Zbornik Matice srpske za filologiju i lingvistiku, XLV/1-2, 2002. (str.41-57.)
Aleksandar Palavestra, Arheologija i pseudoarheologija (praktikum).