предмет: Национална етнологија - Тело и идентитет
изборни предмет
Број бодова: 5.00
Садржај предмета:Питање о томе како различите културе користе, представљају и доживљавају људско тело, телесне супстанце и делове тела у антропологији је присутно већ дуже време. Међутим, тек последњих деценија анализа тела и сексуалности постаје једно од центаралних истраживачких подручја у оквиру дисциплине. Социјалне, економске и политичке промене у савременом свету, а посебно развој информататике, нових технологија генетског инжењеринга, као и реконструктивне и трансплатативне хирургије које на најочигледнији начин доводе у питање уобичајене представе о природности и границама људске телесности, утицале су на повећање интереса за проблематику тела и сексуалнсти. На тај начин питање о односу тела и идентитета, о употреби тела у конструисању идентитета и успостављању социјалних разлика добија истакнуто место у оквиру различитих теоријских приступа и парадигми. Током курса студенти и студенткиње ће бити упознати са основним теоријским проблемима и оријентацијама у овом пољу истраживања. Истовремено, на основу анализе етнографског и историјског материјала из Србије и Црне Горе, али и кроз примере из осталих балканских друштава, биће размотрени различити социјални, културни, идеолошки и политички аспекти употребе тела у конструисању различитих врста идентитета (родни, сексуални, национални...)као и друга питања која ова проблематика покреће. Рад током школске године биће усмерен на неколико ширих проблемских и тематских целина које ће посебно бити изложене и продискутоване, како са становишта различитих теоријских оријентација и истраживачких парадигми, тако и у контексту историјских, друштевих и културних одлика изучаваног подручја.
Циљ изучавања предмета:Основни циљ кусра је да укаже на начине путем којих је тело и телесно искусво укључено у друштвене, културне, историјске и политичке процесе на овим просторима, постајући, на тај начин, њихов нераздвојив део. До краја године студенти и студенткиње би требало да буду а) упознати са главним приступима и теоријским проблемима у вези са телом и сексуалношћу у оквиру савремене антропологије; б) упознати са етнографским и историјским материјалом као и резултатима истраживања у овом домену; ц) свесни друштвених и историјских промена у анализи тела и телесности; д) способни да уоче и дефинишу теоријске и друштвене проблеме и да укажу на различите начине, стратегије и циљеве (зло)употребе тела у конструисању различитих врста идентитета у датом друштвено-историјском и културном контехту. Разматрање основних теоријско-методолошких питања у вези са друштвеним и културним аспектима конструисања, доживљавања, представљања, контролисања и употребе тела и сексуалности кроз анализу материјала из Србије и Црне Горе чини се значајним из два основна разлога: а) студентима и студенткињама омогућава боље упознавање и критички и аналитички однос према социокултурним феноменима у сопственом друштву; б) пружа могућност истраживачког рада и упознавање са различитим фазама истраживачког поступка, као и примену теоријских и аналитичких концепата и категорија у анализи материјала који су студенти/студенткиње сами прикупили/е током израде семинарских радова, што такође представља један од циљева овог курса.
Предуслови за полагање:Нема посебних предуслова
Облици наставе:Предмет је двосеместралан и обухвата 90 часова (3ҳ30 радних недеља, укључујући колоквијум, менторски рад приликом истраживања и писања семинарског рада и испит. Рад у другом семестру биће једним делом посвећен истраживањима за семинарске радове и прилагођен темама и теоријски-методолошким проблемима које студенти/киње изаберу за предмет својих истраживања (посебно ће часови у априлу и мају бити посвећени студентским истраживањима ).
Обавезе студената: Од студената и студенткиња студената се очекује: а)похађање наставе; б)припремљеност, усмено излагање, дискусија о текстовима и/или материјалу који је изабран да буде предмет дискусије на часовима; ц) да предају кратак писани предлог семинарског рада до краја првог семестра; е) семинарски рад (коначна верзија мора бити прихваћена најмање недељу дана пре изласка на усмени испит).