Kurs: Megaliti u praistoriji Evrope (osn.)
Predavači

dr Marija LJuština, vanredni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 4.00
Sadržaj kursa: Megalitomanija označava vekovnu težnju čoveka da prekorači svakodnevnicu i dosegne besmrtnost. Veliki kameni spomenici koji su sačuvani da danas kao da predstavljaju svojevrsne simbole ljudskog trajanja. Najviše vremena posvećeno je pregledu najpoznatijih arheoloških lokaliteta koji sadrže bolje ili lošije očuvane usamljene megalitske spomenike ili složene konstrukcije od velikih kamenih blokova duž Atlantskog okeana, na prostoru od Britanskih ostrva i Severnog mora do Iberijskog poluostrva. Menhiri, dolmeni i kromlehi iz Zapadne Evrope nastaju krajem neolitskog doba i podižu se tokom bakarnog i bronzanog doba, odnosno od počekta IV do kraja II ili početka I milenijuma stare ere. Megalitske grobne konstrukcije i hramovi pretežno su građeni tokom bakarnog doba na prostoru zapadnog Mediterana, ali su u manjoj meri zastupljeni i u Jugoistočnoj Evropi (Bugarska, Grčka, Kavkaz). Budući da megalitski spomenici izazivaju veliko interesovanje arheološke i laičke javnosti, česta je tema koja se obrađuje u elektronskoj formi, što je pogodno za aktivno učestvovanje studenata arheologije, koji pripremaju manje tematske celine i prezentacije tokom kursa.
Cilj izučavanja kursa: Kurs doprinosi boljem razumevanju društvene strukture i promenama u sferi magijskog i religijskog života zajednica iz bakarnog i bronzanog doba zapadne Evrope.
App.preduslovi_za_polaganje: Nema posebnih uslova za praćenje kursa
Oblici nastave: Usmena predavanja sa slajd projekcijama. Obavezno je učešće studenata u pripremanju i prezentaciji pojedinih tematskih blokova.
Plan kursa:
12. nedelja
predavanje - Megaliti u praistoriji Evrope
Rasporede predavanja po nedeljama: 1. Uvod – megalitomanija u pristorijskim kulturama Evrope i šire 2. Megaliti i praistorijske kulture zapadne Evrope 3. Megaliti u Francuskoj, posebno u Bretanji 4. Megaliti u Velikoj Britaniji, Stonehenge 5. Megaliti, posebno dolmeni u baltičkim zemljama 6. Megaliti u Irskoj 7. Megaliti u Španiji 8. Megalitski hramovi na Malti 9. Tore na Korzici 10. Nurage na Sardiniji 11. Talajoti na Majorki 12. Megalitski spomenici u Jugoistočnoj Evropi, posebno i Grčkoj i Bugarskoj
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
- RENREW C., Before Civilizatin- The Radiocarbon revolution and prehistoric Europe, Pinguin Book, Harmondsworth, England, 1976. (Chap. 7 - The Enigma of the Megalith, p. 133-160)
Dragana Milovanović, Arhitektura megalita, Naučna knjiga, Beograd 1988
Glyn Daniel, The Megalith Builders of Western Europe, Penguin Books, Harmondsworth, 1963.
Opsta dopunska Literatura
- ATKINSON R. Stonehenge, Archaeology and interpretation, Penguin Books, Harmondsworth, 1979
- LICHARDUS J., LICHARDUS – ITTEN M., La protohistoire de l’Europe - La Néolithique et le Chalcolithique entre la Méditerranée et la mer Baltique , Paris 1985 L ‘Europe septentrionale (in Chap. III: La civilization chalcolithique en Europe), p. 469-490)
- MICHELL J., Megalithomania, Artists, antiquarians and archaeologists at the old stone monuments, Thames and Hudson, London, 1982
- TOMOVIĆ M. i drugi, MEGALITI, Beograd 1983
- WOOD J.E., Sun, Moon and Standing Stones, Oxford 1978
Glyn Daniel, The Prehistoric Chamber Tombs of France,Thames and Hudson, London1960.
Julian Cope,The Megalithic European, London,2004.
SandrasN:K., Prehistoric Art in Europe, The Pelican History of Art, Pinguin Books, Harmondsworth, 1985., 219-292.