Вести Одељења за историју

позива вас на предавање

др Дивне Солеј
са Универзитетa Екс-Марсељ, Француска
(Divna Soleil, Aix-Marseille Université / Centre Paul-Albert Février)

Аретеј из Кападокије читалац Хомера, Хипократа и Херодота: књижевни подухват једног грчког лекара у доба раног Царства

Предавањe ће се одржати у четвртак 30. маја од 11h30 у учионици Одељења за класичне науке: Капетан Мишино здање, десно, II спрат.

Одељење за класичне науке
Институт за антику и класично наслеђе

позива вас на предавања

др Филипа Ле Моања
са Универзитета Пол Валери у Монпељеу, Француска
(Philippe Le Moigne, Université Paul-Valéry Montpellier III / /CRISES)

Beyond reality:
Some remarks on the use of the eventual subjunctive in the LXX of the Octateuch

(уторак 28. мај у 11h30, учионица Одељења за класичне науке Филозофског факултета – Капетан Мишино здање, десно II спрат)

и

“And the transgression will burn like fire”: Poetics of comparison in the first Greek translation of the Book of Isaias

(среда 29. мај у 12h, сала 108 – нова зграда Филозофског факултета, I спрат)

Мај

У оквиру програма Није Филозофски ћутати на Филозофском факултету у Београду одржаће се изложба ВРЕМЕПЛОВ Драгољуба Замуровића. Изложба се отвара 20.05.2019. у 19 часова, а на отварању ће говорити професорка емерита Ирина Суботић, историчарка уметности Нела Тонковић и књижевник Драган Великић.

Изложба ВРЕМЕПЛОВ приказује најновије радове истакнутог фотографа Драгољуба Замуровића, који повезује фотографску уметност и активност на друштвеним мрежама. Публика ће бити у прилици да види фотографије са Фејсбук стране DRAGOLJUB ZAMUROVIC PHOTOGRAPHY. Замуровић доноси аутентични увид у савремену стварност Србије. Фотографишући са кровова, он пружа јединствени поглед на дешавања на београдским улицама. Његове фотографије постале су непроцењиво сведочанство времена, духа и снаге грађанских протеста 2018/2019. Своје оригиналне фотографије, Замуровић на Фејсбук профилу увек допуњава кратким коментарима на актуелна збивања, који ће бити приказани и на овој изложби. На тај начин Замуровић је повезао слику са текстом и креирао јединствени фотографски/фејсбук приказ стварности Београда и Србије последњих година.

Филозофски факултет у Београду, поштујући најсветлије тековине универзитетског живота, представља простор слободне и критичке мисли. Организовањем изложбе ВРЕМЕПЛОВ позивамо да се гледа, мисли и говори слободно и тако доприносе изградњи критичке мисли и демократског друштва.

Мај

Петнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 23.5.2019. године од 18:30 часова.

На трибини „Телевизијски хумор и политика“ разговараћемо о улози политичке сатире у недемократском друштву, какво је, очигледно, Србија данас. У разговору ће учествовати Зоран Кесић, аутор емисије 24 минута са Зораном Кесићем, Воја Жанетић, Дража Петровић и Драгољуб Мићко Љубичић, аутори емисије ПЉИЖ, и проф. др Данијел Синани (модератор).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима с других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Мај

Који су моји квалитети? Како видим своју каријеру? Које опције ми стоје на располагању? Како се постављају каријерни циљеви? Како и где могу да тражим посао? Како да се успешно представим послодавцу?

Ако су ово нека од питања која постављате себи, одговор можете добити на онлајн курсу Вештине управљања каријером који је отворен за све заинтересоване студенте факултета Универзитета у Београду.

Почетак курса је планиран за прву недељу јуна, а пријава је могућа до краја друге недеље од почетка курса на страници

Курс траје пет недеља и осмишљен је тако да студенти могу да му приступају када и где њима одговара.

Састоји се од различитих вежби, видео и аудио материјала, задатака, ресурса за читање, који заједно чине јединствени пакет чији је основни циљ да студенте оспособи за управљање каријером, припреми за укључивање у тржиште рада и пружи подршку у преузимању активне улоге у будућем каријерном развоју.

Курс је конципирао тим Центра за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду, и успешно се реализује у "живој" и онлајн форми од 2015. године.

Стојимо Вам на располагању за додатне информације и сарадњу.

Мај

Колоквијум 2 из Савремене историје Европе одржаће се од 3. до 5. јуна. Тачан распоред полагања по групама биће накнадно објављен.

Мај

Енглсеки језик 2, за студенте ЕН, ИС и КЛ - резултати поправних тестова одржаних 16-5-2019, у прилогу.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52