Вести Одељења за историју

Нов

Двадесет седма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 21.11.2019. године од 18:30 часова. Програм се овог четвртка прикључује обележавању Светског дана филозофије које има за циљ да подржи и ојача улогу хуманистике и друштвених наука у изналажењу локалних одговора на горуће проблеме данашњице.

ВАЗДУХ-ВОДА-ЗЕМЉА-ВАТРА: борбе грађана Србије за здрав живот

Шта удишемо кад дишемо? Коме не/верујемо у извештајима о саставу ваздуха? Шта све гори у пожарима и зашто? Какву воду пијемо, а коју воду нам загађују и отимају? Чија је наша вода? Шта гори и шта се цеди из депонија – Винча и дивље депоније? Шта једемо – какав је квалитет плодова Земље? Ко све то контролише? Како се информишемо? Да ли се институције државе заиста брину о здрављу и безбедности становника? Да ли се довољно гласно бунимо или можемо боље?...

Учесници: Ива Марковић (истраживачица политичке екологије, активисткиња „Право на воду“ и „Саве тхе Блуе Хеарт оф Еуропе“), Александар Јовановић Ћута (активиста за очување река Старе планине), Оливер Илић (активиста „Савски насип“), Предраг Момчиловић (члан платформе за теорију и праксу друштвених добара „Заједничко”, новинар портала „Машина“), Ненад Живковић (новинар и грађански активиста, Панчево). Модераторка је Јелена Мргић, професорка Филозофског факултета у Београду.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Нов

Проф. др Влада Станковић заказује састанак са свим студенти четврте године који су изабрали курс Византинци и Балкан, од 12. до 14. века и свим мастер студентима који су одабрали предмет Цариград у доба Комнина: топографија, свакодневица, идеологија (мастер) у уторак 19. новембра у 13 у Семминару за византологију.

Нов

Расписује се Конкурс за доделу 1 (једне) стипендије Фондације Милана Стефaновића-Смедеревца и супруге Даринке студенту Универзитета у Београду са факултета на којима се подстиче развој менаџмента, као и других научних дисциплина чији је предмет унапређење трговине, за школску 2019/2020 годину.

На Конкурс се могу пријавити студенти основних академских студија са факултета Универзитета у Београду, на којима се подстиче развој менаџмента као и других научних дисциплина чији је предмет унапређење трговине, који се у школској 2019/2020 години финансирају из буџета Републике Србије.

Више о конкурсу можете погледати у прилогу.

Нов

Студенти који су сигурни да ће добити смештај у дому, могу урадити лекарске прегледе пре објављивања званичне ранг листе и тако избећи гужве у здравственим амбулантама.
Лекарско уверење за усељење у колективни смештај важи месец дана.

Више о томе можете прочитати у прилогу.

Нов

• пријава испита: од 13.11. до 20. 11.2019.
  • уплата најкасније до: 13.11.2019.
  • провера услова и приговори: 21.11.2019.
  • испити: од 25.11. до 30.11.2019.
  • Одлука о испитном року са детаљним информацијама налази се у прилогу.

Нов

Двадесет шеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 14.11.2019. године од 18:30 часова.

КАКО СУ НАМ СЕ ДОГОДИЛИ ЛУЧАНИ?

Како објаснити - са стручног, али и људског становишта - трагедију у Лучанима, чије су последице у нашој јавности већ постале синоним за нељудскост, бестидност, бешчашће? Колико су призори испред суда у Ивањици представљали изненађење, а колико је својеврсна припрема за то морално посрнуће била сукцесија сличних догађања са увек присутним, делегираним „тапшачима“? Колико су у Лучанима ипак пређене неке фундаменталне етичке границе? С друге стране, има ли овај случај и отрежњујући ефекат за друштво у Србији?

Учесници трибине: Миклош Биро (професор Филозофског факултета у Новом Саду), Лидија Радуловић (професорка Филозофског факултета у Београду), Ђурђа Тимотијевић (психолошкиња), Теофил Панчић (новинар, писац). Модератор је Милан Вукомановић, професор Филозофског факултета у Београду.

Нов

Корективна, бодовна листа студената који су конкурисали за студентски дом у школској 2019/20. години налази се на стаклу канцеларије бр. 1.

Добро погледати листу, све унете податке и да ли се налазите на листи.
    За евентуалне корекције обратити се у канцеларију бр. 1 до 13.11.2019. године

Нов

Доц. др Жарко Вујошевић неће држати наставу и консултације у петак 08.11.2019. године.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76