Вести Одељења за историју

Са задовољством вас позивамо на представу у једном чину “Аналфабета” коју заједнички организују Центар за образовање наставника Филозофског факултета у Београду, Удружење за помоћ особама са сметњама у развоју "Живимо заједно” и Удружење студената психологије Стимулус.

Представа је настала по истоименој комедији Бранислава Нушића, а изводе је чланови драмске секције удружења "Живимо заједно", у режији Лепосаве Станковић. Представа ће се одржати у Клубу студената Филозофског факултета у Београду (испод кафића “Плато”), 13. марта са почетком у 19 часова.

Након представе биће приказана емисија и организован разговор са ауториме емисије “Живети заједно” из серијала “Завичај” у продукцији Радио-телевизије Србије која приказује како изгледа један сегмент живота чланова драмске секције.

Улаз на догађај је бесплатан, а донације за подршку раду драмске секције су добродошле.

Очекујемо вас!

Овде можете преузети програм радионице „Недеља америчке културе и друштва”, која се, у организацији Центра за Америчке студије у Београду, од 11. до 16. марта одржава на Филозофском факултету.

Фондација Конрад Аденауер расписује конкурс за доделу стипендије за студенте који студирају у Републици Србији за 2019 годину.

Детаљне информације, општи услови конкурса, листа неопходне документације и пријавни формулар се налазе у прилогу.

Рoк за достaвљање документације је: 30. април 2019.

У оквиру програма Није Филозофски ћутати на Филозофском факултету у Београду одржаће се изложба Милије Нешића и Радета Марковића „Узроци и последице – Разгледнице из аутократије“. Изложба се отвара 12. 03. 2019. у 19 часова, а на отварању ће говорити Весна Малишић и Теофил Панчић.

Изложба „Узроци и последице – Разгледнице из аутократије“ има за циљ критичко преиспитивање српског друштва. Уметнички радови, Мрдалице М. Нешића и објекти/скулптуре Р. Марковића, указују на бројне аспекте кризе српског друштва, попут политичких манипулација, последица крвавих ратова 1990-их и успостављену аутократију. Милија Нешић је на југословенској и српској уметничкој сцени присутан од 60-их година 20. века са јединственим интерактивним скулптуралним радовима – мрдалицама, док су скулптуре Радета Марковића репрезент савремене српске политичке уметности у Србији. Изложба „Узроци и последице – Разгледнице из аутократије“ представља јединствени спој два аутора и повезује пет деценија критичког посматрања српског друштва, од 1968. до данашњих дана.

Филозофски факултет у Београду, поштујући најсветлије тековине универзитетског живота, представља простор слободне и критичке мисли. Организовањем изложбе Узроци и последице – Разгледнице из аутократије позивамо да се гледа, мисли и говори слободно и тако доприносе изградњи критичке мисли и демократског друштва.

Час Методике наставе историје 2 (мастер студије) одржаће се и овог четвртка, 7. марта, у 10 часова, у учионици 510.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је на дигиталној платформи Инстаграм.

Догађаје и обавештења можете пратити преко @filozofski_fakultet_bg

Уколико нисте корисник инстаграма, погледајте наш профил преко линка:

Сви студенти друге и четврте године који слушају наставу код проф. др Николе Самарџића моле се да присуствују у понедељак 11.03.2019. године конференцији Недеља америчке културе и друштва од 9:30 часова у свечаној сали 108. Часови из Ране модерне историје и изборних предмета четврте године биће надокнађени.

Распоред за предмет Рана модерна историја остаће исти и у наредном периоду семестра и то прва група од 8:15 а друга од 10:00 часова.

Пета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 7.3.2019. године од 18:30 часова. На трибини „Медији и етика“ разговараћемо о важности слободних медија за развој демократије, о нарушавању професионалних и етичких принципа, о претњама и ризицима новинарске професије у Србији данас, о границама личне храбрости и значају колегијалне солидарности, о томе да ли је задатак новинара да „само“ истинито представљају стварност или да раде на томе да она буде боља. На трибини говоре Гордана Суша, Светлана Лукић, Тамара Скроза, Ненад Живковић и проф. др Илдико Ердеи.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76