Вести Одељења за историју

Феб

Обавештавамо вас да ће се представљање програма мобилности (с акцентом на ERASMUS + програм) и разговор са колегама, који су у оквиру ERASMUS+ програма боравили на размени, одржати у среду, 27. фебруара 2019. године у 13 часова, у Свечаној сали Драгослав Срејовић на првом спрату Филозофског факултета.

Феб

Обавештавамо Вас да ће Француски институт, кроз програм „Labcitoyen“, омогућити једној младој особи из Србије да од 30. до 7. Јула 2019, борави у Паризу, где ће се окупити франкофони млади људи из целог света и разговарати о родној равноправности. Кроз тему „Права жена: једнакост и политичка и грађанска права“, млади ће разменити своја искуства и утиске и разговарати са француским и међународним реномираним стручњацима из ове области. На конкурс могу да се пријаве држављани Републике Србије који имају од 20 до 26 година, чији је друштвени ангажман повезан са темама родне равноправности и који имају положен испит знања француског језика минимум Б1.

Крајњи рок за подношење кандидатура је 31. март 2019.

Додатне информације на

Феб

Обавештавамо вас да се можете пријавити на следећи конкурс Erasmus + програма за мобилност за размену студената:

Универзитет у Акурејрију – пријава до 12. марта 2019. у 12:59 часова – размена студената (022 Humanities (except languages), 031 Social and behavioural sciences, студенти основних студија, 1 особа x 5 месеци).

Више детаља о конкурсу можете погледати у прилогу.

Феб

Амбасада Француске у Србији, обавестила је Универзитет у Београду о посети министарке за европске послове у Влади Француске, г-ђе Натали Лоазо, Републици Србији. У оквиру посете предвиђено је да министарка 25. фебруара 2019. године посети Универзитет у Београду. Приликом посете Универзитету у Београду министарка Лоазо ће организовати сусрет са студентима Универзитета у Београду на тему „Какву Европу желимо сутра?“. Сусрет ће бити одржан у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду, Студентски трг 1, 2. спрат. Молимо заинтересоване студенте да се за учешће пријаве мејлом на

nadine.umbreht@institutfrancais.rs

или телефоном на 011 302 36 85.

Феб

Настава из предмета Енглески језик 1 у пролећном семестру, за студенте Етнологије и антропологије и Историје (код Н.Влаховић),биће држана средом од 13.15, у амфитеатру.

Феб

Први час на предмету Основе педагогије биће одржан у среду, 20.02. са почетком у 13.15 часова у учионици ЦОН-а. На овом часу ће бити договрен даљи начин рада и термини различитих група.

Феб

Уводни час из предмета СРПСКО ЦАРСТВО - УРЕЂЕЊЕ И ИДЕОЛОГИЈА одржаће се у уторак, 26. фебруара, у 12:30, у кабинету 576.

Феб

Позивамо вас на трибину на тему Флуидне каријере у организацији Центра за развој каријере Филозофског факултета. О свом каријерном путу и пробијању граница говориће нам Емилија Иванчајић (Global Sun Foundation) и Невена Станисављевић (HR World). Флуидност јесте реч која описује њихове путеве од првих каријерних корака до данас. Дођите да разговарамо и да откријете шта све можете!

Трибина ће бити одржана у среду, 6. марта, са почетком у 19.30, у Клубу Филозофског факултета.

Број места је ограничен (70 за седење), а пријаве су на линк:

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

Феб

Први сусрет на предмету Методе и технике наставног рада (мастер) биће одржан у четвртак, 21. фебруара, са почетком од 16.45 часова у учионици ЦОН.

Феб

Филозофски факултет Универзитета у Београду има част да Вас позове на представљање „Вишејезичног терминолошког речникa историје уметности (српско-француско-италијанско-шпански са двојезичним глосарима)” Јаснe Видић, Данијелe Ђоровић и Марине Николић, које ће се одржати у четвртак, 28. фебруара 2019. године у 18 часова на Филозофском факултету Универзитета у Београду у Свечаној сали «Драгослав Срејовић».

У представљању учествују:
проф. др Саша Брајовић, Филозофски факултет, Одељење за историју уметности
проф. др Михаило Поповић, Филолошки факултет, Катедра за романистику (професор у пензији)
проф. др Далибор Солдатић, Филолошки факултет, Катедра за иберијске студије (професор у пензији)
проф. др Јулијана Вучо, Филолошки факултет, Катедра за италијанистику
Јасна Видић, Филозофски факултет, наставник француског језика у пензији

“Професорке Јасна Видић, Данијела Ђоровић и Марина Николић саставиле су Вишејезични терминолошки речник историје уметности. Њихово дело, одавно промишљано и пажљиво стварано, проистекло је из потребе да се уздигне култура разумевања, вербалног и литерарног изражавања младих колега, посебно студената историје уметности. Суочене са прилично оскудном лексикографском литературом код нас, површним описима и погрешним преводима који се траже на интернету, саставиле су вишејезични речник који открива свет традиционалне и савремене историје уметности, науке грађене на терминима и појмовима из романских језика. Речник садржи приближно 30 хиљада одредница. Одреднице су биране након дугогодишњег увида у основну стручну литературу на Одељењу за историју уметности. На основу одличног знања романских језика као и свог матерњег, склопиле су двосмерни речник: осим вишејезичних одредница на српском, француском, италијанском и шпанском језику, он обухвата и француско-српски, италијанско-српски и шпанско-српски глосар, те се ти глосари могу користити и као двојезични речници.

Вишејезични терминолошки речник историје уметности сигурно ће постићи свој основни циљ. Помоћи ће студентима историје уметности, као и онима који студирају историју, археологију, класичне науке... Осим тога, служиће и многим другим стручњацима. У времену које тежи површним решењима, овај речник је не само озбиљна и драгоцена помоћ већ и путоказ како истински читати, промишљати и разумети свет културе и уметности.” из рецензије проф. др Саше Брајовић

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65