Вести Одељења за историју

Обавештавамо вас да да ДААД Информативни центар Београд у сарадњи са Фондацијом Конрад Aденауер, Гете институтом, Универзитетом у Београду, организује трећи Falling Walls Lab у Србији, иновативну платформу за представљање истраживачких пројеката у рангу научног пробоја у свим научним дисциплинама, намењену студентима, истраживачима и научницима (BA, МА, PhD, постдокторанди).

Догађај ће се одржати у Гете институту 9. јуна 2019.

Пријаве за учешће на Falling Walls Lab Serbia се шаљу преко портала https://www.falling-walls.com/lab до 12. маја 2019.
Додатне информације се налазе у прилогу.

Доц. др Небојша Шулетић неће држати наставу из предмета Историја српског народа (16. -18. век) у четвртак 14.03.2019. године.

Упис пролећног семестра, апсолвентског стажа на старим, магистарским студијама за школску 2018/19. годину обавиће се 11. и 12. марта 2019. године, Студентска служба, врата бр. 1, од 12 -15 h

За упис је потребно:

- индекс
- семестрални лист
- уплатница у износу од 12 100,00 динара ( за један семестар )
на жирo -рачун Филозофског факултета
бр. 840-1614666-19
са позивом на број

Проф. др Жарко Петковић неће држати ни вежбе ни предавања из предмета Римска историја у среду 13. марта 2019. године.

Обавештавамо студенте докторских студија андрагогије, археологије, историје, историје уметности, класичних наука, педагогије, психологије и филозофије да ће од 11. марта до 22. марта моћи да пријаве предмете које ће слушати и полагати у школској 2018/2019. години. Предмети ће се пријављивати електронским путем, у оквиру е-индекса. Сва обавештења и упутства студенти могу пронаћи на:

Позивамо студенте који још увек нису активирали налог за е-индекс, да то учине што пре, према упутствима на

Шеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 14.3.2019. године од 18:30 часова. Трибина ЕКОЛОШКИ ПРОТЕСТИ И ЕКОЛОШКА СВЕСТ У СРБИЈИ посвећена је све масовнијим протестима грађана широм Србије изазваним вишегодишњим и свакодневним еколошким проблемима са којима се суочавају, и то у условима манипулације информацијама пласираних путем званичних медија. Учесници трибине ће говорити о истинитим информацијама, о лавини локалних побуна против деривационих Мини хидро-електрана (МХЕ), против нелегалне градње која угрожава једино београдско водоизвориште и систем за одбрану од поплава Новог Београда, о борби против угрожавања права на коришћење јавних простора и за одбрану јавних добара, као и за заустављање уништавања природних добара и ресурса Србије, које се одвија под притиском домаћих и страних “инвеститора“.

Учесници трибине су: проф. др Ратко Ристић, декан Шумарског факултета у Београду и активиста у покрету „Стоп МХЕ“, Оливер Илић – активиста и представник неформалног удружења грађана „Савски насип“ и Драган Симић, орнитолог, еко-активиста и покретач петиције „Спасимо Бељарицу – београдску Амазонију“. Модератор трибине је проф. др Јелена Мргић, историјски географ, Одељење за историју Филозофског факултета.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Центар за развој каријере Филозофског факултета расписује конкурс за студенте завршних година свих студијских група за обављање стручне праксе у Београдској тврђави на позицији: водич кроз Тврђаву. Рок за конкурисање је 20.2.2019.

Активности:

· Стицање нових знања и практичних искуства у једном од најзначајнијих споменика културе;
· Стручно тумачење знаменитости Београдске тврђаве;
· Повремено вођење посетилаца кроз Тврђаву.

Услови ангажовања:

· Студенти завршних година свих студијских група;
· Знање енглеског језика;
· Одговорност.

Додатне напомене:

· Студентима је обезбеђена новчана накнада.

CV послати путем Google формулара:

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

Са задовољством вас позивамо на представу у једном чину “Аналфабета” коју заједнички организују Центар за образовање наставника Филозофског факултета у Београду, Удружење за помоћ особама са сметњама у развоју "Живимо заједно” и Удружење студената психологије Стимулус.

Представа је настала по истоименој комедији Бранислава Нушића, а изводе је чланови драмске секције удружења "Живимо заједно", у режији Лепосаве Станковић. Представа ће се одржати у Клубу студената Филозофског факултета у Београду (испод кафића “Плато”), 13. марта са почетком у 19 часова.

Након представе биће приказана емисија и организован разговор са ауториме емисије “Живети заједно” из серијала “Завичај” у продукцији Радио-телевизије Србије која приказује како изгледа један сегмент живота чланова драмске секције.

Улаз на догађај је бесплатан, а донације за подршку раду драмске секције су добродошле.

Очекујемо вас!

Овде можете преузети програм радионице „Недеља америчке културе и друштва”, која се, у организацији Центра за Америчке студије у Београду, од 11. до 16. марта одржава на Филозофском факултету.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65