Вести Одељења за историју

Нов

Двадесет пета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 7.11.2019. године од 18:30 часова.

ПРОТИВ АКАДЕМСКОГ ШАРЛАТАНСТВА

Ако је аутономија универзитета угрожена, да ли је то само због притисака споља, или и ми, академски посленици, са своје стране таквом стању доприносимо, својим чињењем и нечињењем? Је ли академско шарлатанство једна од тих јама које сами себи копамо? На трибини ћемо разговарати о различитим појавним облицима академског шарлатанства, његовим узроцима и, нарочито, последицама, у Србији и региону.

Учесници су Ненад Величковић, професор Филозофског факултета у Сарајеву, Татјана Пауновић, професорка Филозофског факултета у Нишу, Биљана Стојковић, професорка Биолошког факултета у Београду и Дејан Илић, уредник издавачке куће Фабрика књига. Модераторка је Ивана Спасић, професорка Филозофског факултета у Београду.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Нов

Клуб сарадника Народног музеја и ове године организује семинар под називом Са музејом на ти. Клуб сарадника Народног музеја у Београду позива све чланове Клуба и све који то желе да постану, да се пријаве и унапреде своја знања и вештине.

Имаћете прилике да стекнете увид у рад са кустосима, да осмишљавате радионице и упознате се са радом и односом према публици.

Учешће у семинару се не плаћа, али је број учесника ограничен.

Семинар ће трајати од 25. до 29. новембра 2019. године.

За учешће је потребно попунити пријаву из прилога и послати на адресу:

seminar@narodnimuzej.rs

Рок за пријаву је 06.11. у 12h.

Нов

Расписује се Конкурс за доделу једне стипендијe студенту Универзитета у Београду, за школску 2019/2020 годину.
На Конкурс се може пријавити студент основних академских студија који се у школској 2019/2020 години финансира из буџета Републике Србије.

Критеријуми за добијање стипендије су:

1) редовно уписивање школске године и
2) висина просечне оцене свих положених испита из претходних година студија: најмање 8,50.

Студенти који су корисници других стипендија, немају право на стипендију Задужбине Љубице М. Здравковић.

Више о условима конкурса можете погледати у прилогу.

Нов

Центар за кинеске студије вас позива на циклус предавања из области Кинеске историје и цивилизације на Филозофском факултету у Београду У САЛИ 108 у оквиру активности Центра за кинеске студије. Предавања ће одржати др Весна Дицић, историчарка уметности Политехничка алкадемија на тему Културни идентитети династије Џоу кроз ликовне и примењене уметности (11-3. век пре н.е.) 4. новембра у 18 часова, др Ива Стојевић, School of Cultural Heritage, Northwest University, Xi`an на тему Културна баштина и сувремена Кина: перспективе села и града 5. новембра у 18 часова и докторанд Ана Митровић, School of Cultural Heritage, Northwest University, Xi`an на тему Гробница првог кинеског цара 6. новембра у 18 часова.

Нов

Центар за развој каријере Филозофског факултета у сарадњи са Викимедијом Србије расписује конкурс за обављање стручне праксе за студенте свих година и свих студијских група на позицији: Сарадник. Рок за конкурисање је 09.11.

Активности студената обухватају:

Писање и уређивање чланкака на Википедији у складу са задатим темама
Тимско организовање догађаја који за циљ има обуку о уређивању Википедије на српском језику и уређивачки маратон;
Вежбање и унапређивање вештина писања, критичког размишљања, комуникације и информатичке писмености.

Услови ангажовања:

Студенти свих година и свих студијских група;
Пожељно познавање енглеског језика.

Додатне напомене:

Сви примљени кандидати проћи ће обуку
Период ангажовања: 5 недеља
Време ангажовања: Флексибилно

Рок за конкурисанје: 09.11.2019.

Цв послати путем Googleформулара:

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

Нов

Историјски обилазак Београда за студенте РМИ, као и остале пријављене студенте ће почети у 15:30, сакупљање је на Платоу.

Састанак са студентима који су пријавили предмете Теорија историје и Средњовековна политичка мисао ће се одржати у петак, 1. новембра у 14.30 часова, у кабинету 580.

Двадесет четврта трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 31.10.2019. године од 18:30 часова.

ЧАС АНАТОМИЈЕ: МАПИРАЊЕ САВРЕМЕНЕ ДЕСТРУКЦИЈЕ БЕОГРАДА

Београд на води, Трг републике, Савски трг, Савски кеј, Калемегдан, Гардош... О савременој деструкцији, неодговорности, урбаној и споменичкој трансформацији на простору Београда говоре проф. др Бранислав Димитријевић (Висока школа ликовних и примењених уметности), архитектица Ксенија Радовановић, Душан Чавић и Душан Шапић (Иницијатива грађана #НеДамКеј). Модератор трибине је проф. др Ненад Макуљевић (Филозофски факултет Универзитета у Београду).

Час из предмета Методика наставе историје неће бити одржан у уторак 29.10.2019. године од 15:00 часова.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103