Вести Одељења за историју

Секретаријат Одељења за историју неће радити у петак 29.03.2019. године због болести секретара.

У петак, 29. марта, у 19 часова, у оквиру догађаја Сусрети у простору између #2, на другом спрату Филозофског факултета у Београду разговараћемо о Мејкер покрету и образовању. Догађај организују Катедра за андрагогију Филозофског факултета и Центар за промоцију науке.

Шта је све мејкер покрет? Колико је развијен у Србији? Какве мејкерске праксе и простори постоје и која је њихова улога у заједници? Шта су заједничке претпоставке теорија учења и мејкер покрета? Како мејкерски простори утичу на трансформацију образовних простора и везу образовања и локалне заједнице? Које врсте сазнавања подстиче мејкерски начин размишљања или менталитет? Које форме су настале повезивањем мејкер културе и образовања (мејкер библиотеке, мејкер лабораторије у оквиру школа, факултета и сл)? У овом разговору фокус је на вези мејкер културе и образовања и то преко начина сазнавања који изазивају постојеће улоге, односе моћи и методе рада.

Мејкер покрет односно мејкерс култура је друштвени покрет настао у духу заната и „уради сам“ филозофије. Неки сматрају да је овај покрет реакција на конзумеризам и растући осећај удаљавања од физичког света у модерним градовима. Мејкерс се укршта са културом хаковања и ради на стварању нових уређаја, као и пренамени постојећих. Теме од којих креће су електроника, роботика, 3-Д штампање и употреба рачунара, као и активности као што су обрада метала, обрада дрвета и веома важне традиционалне уметности и занати.

Циљ овог покрета је промовисање праведности и демократизација приступа СТЕАМ-у (Science Technologies Engineering Arts Mathematics) и другим сродним дисциплинама. Учење кроз рад у реалном друштвеном окружењу је важан део ове културе која наглашава неформално, умрежено, вршњачко и заједничко учење које је забавно али пре свега сврсисходно. Мејкер култура стога има потенцијал да допринесе партиципативнијем приступу образовању и образовне теме учини релевантнијим за ученике и ученице.

Модерација:
Јелена Јоксимовић, Центар за промоцију науке
Гости:
Зоран Рончевић, Мејкер Србија
Мирјана Утвић, Центар за промоцију науке
Милан Весић, Центар за промоцију науке
Душан Митић, Шкоград
Наталија Остојић, Шкоград

Обавештавамо вас да се можете пријавити на следећи конкурс Erasmus + програма за мобилност за размену студената:

Ca Foscari University of Venice – пријава до 26. априла 2019. године у 00 часова – размена студената (0222 History and archaeology, 023 Languages, 031 Social and behavioural sciences; основне студије; 3 особе x 5 месеци и 0222 History and archaeology, 023 Languages, 031 Social and behavioural sciences; мастер студије; 3 особе x 5 месеци).

Важна информација – молимо Вас да евентуалне измене рокова за пријаву пратите на

Више о конкурсу можете видети у прилогу.

Одељење за филозофију позива заинтересоване на гостујуће предавање проф. др Јакуба Гомулке (Pedagogical University of Kraków).

Предавање „Stanisław Lem on God and evil” биће одржано у среду, 3. априла у 19 сати у Клубу студената Филозофског факултета, Чика Љубина 18-20 (улаз из Васине улице).

У прилогу је апстракт предавања.

Други колоквијум из предмета Општа историја позног средњег века ће бити одржан у петак, 29. марта у амфитеатру "Георгије Острогорски" од 13.15 часова.

Други колоквијум из предмета Општа историја раног средњег века ће бити одржан у петак, 29. марта у амфитеатру "Георгије Острогорски" од 14 часова.

Осма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 28.3.2019. године од 18:30 часова. На трибини "Србија у симулакруму евроинтеграција" разговараћемо о томе да ли Европска унија губи свој пут, да ли је српско друштво на путу да на унутрашњем плану пронађе свој компас и какав је тренутни и какве су перспективе будућих односа између Европске уније и Србије.

У разговору учествују Никола Самарџић професор Филозофског факултета у Београду, Иван Вујачић професор Економског факултета у Београду, Бошко Јакшић спољнополитички коментатор и Огњен Радоњић професор Филозофског факултета у Београду.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Други колоквијум из Историје Старог истока биће одржан у понедељак 22. априла 2019. године у 15 часова у амфитеатру Филозофског факултета.

Поштоване колегинице и колеге,
Конференција Српска археологија између теорије и чињеница VII - Археолошки терен, ауторитет и моћ ће се одржати у петак и суботу 29. и 30. марта 2019. године. Програм конференције је у прилогу.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65