Вести Одељења за историју

Двадесет друга трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 17.10.2019. године од 18:30 часова.

ФИЛОЗОФСКИ ДОДЕЉУЈЕ ПОЧАСНУ НАЦИОНАЛНУ ФРЕКВЕНЦИЈУ НИН-У: Буди грађаНИН!

Кроз златно доба Србије воде вас: Филип Давид (добитник НИН-ове награде), професорка Даница Поповић, Зоран Кесић, Дејан Тиаго Станковић (колумнисти НИН-а) и Милан Ћулибрк (главни И одговорни уредник НИН-а).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Историја старе Грчке и Старог истока - Историја Старог истока Блок настава 19. октобар сала 103, 10:00-17:30

*Центaр за америчке студије вас позива на догађај “Аполо 11 – Мисија Београд”* Поводом обележавања 50 година од посете посаде Аполо 11 Београду (18-20. октобра 1969), Музеј Југославије и Центар за америчке студије Филозофског факултета организују у четвртак 17. октобра у 18h трибину „Аполо 11 – Мисија Београд". Трибина се одржава у Музеју Југославије, а специјално за ову прилику ће бити изложен и „камен са Месеца“, који је мисија Аполо 11 донела на Земљу, а који је Ричард Никсон поклонио Титу. У трибини учествују Радина Вучетић и Симона Чупић, професорке Филозофског факултета и чланице Центра за америчке студије, као и Бојана Андрић, уредница и ауторка „Трезора“ РТС. Током трајања трибине публика ће бити у прилици да види и бројне фотографије из фонда Музеја Југославије и Архива Југославије, као и архивске снимке РТС-а. Улаз је слободан за публику, а учесници трибине отворени су за сва питања након завршетка официјелног дела.

Група за вежбе од А до М Предавања и вежбе, понедељак, 8:45 - 11:15,учионица 408. Група од М до Ш Предавања и вежбе, понедељак, 16:45 - 19:15, учионица 408.

Студенти прве године прва група (презимена од А до М), вежбе из предмета Историја српског народа у средњем веку 1, имаће петком од 18: 30 у сали 101, уместо уторком од 9:45.

Наставно-научно веће Филозофског факултета
Универзитета у Београду

Саопштење

Чланице и чланови Наставно-научног већа Филозофског факултета у Београду придружују се Сенату Универзитета у Београду у осуди напада на ректорку Поповић, професоре Синанија и Радоњића и пружају пуну подршку проф. Поповић у њеном настојању да се на правно утемељен начин разреше спорна питања, која већ сувише дуго оптерећују најстарију универзитетску установу у Србији. Подржавамо њену одлучност да заштити аутономију Универзитета и универзалне стандарде академског понашања. Брига за квалитетно високо образовање подразумева не само унапређивање материјалних услова рада и успостављање и поштовање адекватних законских оквира, већ и очување и неговање академске честитости.

Недавне увредљиве изјаве председника Републике Александра Вучића и председнице Владе Ане Брнабић о догађајима у згради Ректората Универзитета у Београду, а посебно беспризорни напади Миломира Марића и Војислава Шешеља на проф. Иванку Поповић, ректорку Универзитета у Београду и професора Данијела Синанија, продекана Филозофског факултета у Београду, као и ранији напади на наставнике Филозофског факултета, на драстичан начин указују на ниподаштавајући однос највиших државних чиновника и њихових медијских и политичких експонената према независним институцијама и професионалној одговорности.

Управа и Наставно-научно веће Филозофског факултета захтевају од Регулаторног тела за електронске медије и Републичког јавног тужиоца да предузму мере из своје надлежности.

Београд, 10.10.2019.

У понедељак, 14. октобра у 15 час. у учионици ЦОН, одржаће се гостујуће предавање др Бориса Јокића са Института за друштвена истраживања у Загребу, Хрватска, на тему:"Образовна реформа и друштвено-политички контекст"

Центар за развој каријере Филозофског факултета расписује конкурс за обављање стручне праксе за студенте II и III године студија свих студијских група на позицији: Сарадник у сектору за људске ресурсе. Рок за конкурисање је 19.10.2019.

Активности студената обухватају:

· Селекција кандидата за праксе
· Организовање интервјуа
· Унапређивање међуљудских односа и рада у Центру за развој каријере кроз организовање тимбилдинга
· Евалуација рада у Центру
· Учествовање у активностима Центра

Услови ангажовања:

· Студенти II и III године студија свих студијских група
· Развијене комуникационе вештине
· Организованост и флексибилност
· Иницијативност
· Спремност за рад у тиму

Време ангажовања:
4 сата недељно

CV послати путем Google формулара: https://goo.gl/forms/UlgR7LtOSR0mb34I2

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

Студенти који пријављију курс Хладноратовски свет на модулу Опште савремене историје имаће уводни час у уторак 15. октобра у 11:30 часова у учиноци 513.

Пријава слушања и полагања за студенте основних студија електронским путем је поново пуштена. Хвала вам на разумевању.

Молимо вас да проверите комбинације пријава у вашем е-индексу ако сте их већ направили данас ујутру. Ако нису у реду, уклоните их и направите нове, које одговарају вашим жељама.

Пријава слушања и полагања је планирана од 09.октобра до 14.октобра у 15ч.

Жалбе на комбинације пријава код секретара одељења су радним данима од 15-22. октобра.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66