Вести Одељења за историју

Феб

Први час на предмету Основе педагогије биће одржан у среду, 20.02. са почетком у 13.15 часова у учионици ЦОН-а. На овом часу ће бити договрен даљи начин рада и термини различитих група.

Феб

Уводни час из предмета СРПСКО ЦАРСТВО - УРЕЂЕЊЕ И ИДЕОЛОГИЈА одржаће се у уторак, 26. фебруара, у 12:30, у кабинету 576.

Феб

Позивамо вас на трибину на тему Флуидне каријере у организацији Центра за развој каријере Филозофског факултета. О свом каријерном путу и пробијању граница говориће нам Емилија Иванчајић (Global Sun Foundation) и Невена Станисављевић (HR World). Флуидност јесте реч која описује њихове путеве од првих каријерних корака до данас. Дођите да разговарамо и да откријете шта све можете!

Трибина ће бити одржана у среду, 6. марта, са почетком у 19.30, у Клубу Филозофског факултета.

Број места је ограничен (70 за седење), а пријаве су на линк:

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

Феб

Први сусрет на предмету Методе и технике наставног рада (мастер) биће одржан у четвртак, 21. фебруара, са почетком од 16.45 часова у учионици ЦОН.

Феб

Филозофски факултет Универзитета у Београду има част да Вас позове на представљање „Вишејезичног терминолошког речникa историје уметности (српско-француско-италијанско-шпански са двојезичним глосарима)” Јаснe Видић, Данијелe Ђоровић и Марине Николић, које ће се одржати у четвртак, 28. фебруара 2019. године у 18 часова на Филозофском факултету Универзитета у Београду у Свечаној сали «Драгослав Срејовић».

У представљању учествују:
проф. др Саша Брајовић, Филозофски факултет, Одељење за историју уметности
проф. др Михаило Поповић, Филолошки факултет, Катедра за романистику (професор у пензији)
проф. др Далибор Солдатић, Филолошки факултет, Катедра за иберијске студије (професор у пензији)
проф. др Јулијана Вучо, Филолошки факултет, Катедра за италијанистику
Јасна Видић, Филозофски факултет, наставник француског језика у пензији

“Професорке Јасна Видић, Данијела Ђоровић и Марина Николић саставиле су Вишејезични терминолошки речник историје уметности. Њихово дело, одавно промишљано и пажљиво стварано, проистекло је из потребе да се уздигне култура разумевања, вербалног и литерарног изражавања младих колега, посебно студената историје уметности. Суочене са прилично оскудном лексикографском литературом код нас, површним описима и погрешним преводима који се траже на интернету, саставиле су вишејезични речник који открива свет традиционалне и савремене историје уметности, науке грађене на терминима и појмовима из романских језика. Речник садржи приближно 30 хиљада одредница. Одреднице су биране након дугогодишњег увида у основну стручну литературу на Одељењу за историју уметности. На основу одличног знања романских језика као и свог матерњег, склопиле су двосмерни речник: осим вишејезичних одредница на српском, француском, италијанском и шпанском језику, он обухвата и француско-српски, италијанско-српски и шпанско-српски глосар, те се ти глосари могу користити и као двојезични речници.

Вишејезични терминолошки речник историје уметности сигурно ће постићи свој основни циљ. Помоћи ће студентима историје уметности, као и онима који студирају историју, археологију, класичне науке... Осим тога, служиће и многим другим стручњацима. У времену које тежи површним решењима, овај речник је не само озбиљна и драгоцена помоћ већ и путоказ како истински читати, промишљати и разумети свет културе и уметности.” из рецензије проф. др Саше Брајовић

Феб

Прво предавање из Увода у историјске студије биће одржано 19.02. у 408 у 15:00.

Феб

Трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 21.2.2019. године од 18:30 часова. Уместо "камионима и авионима", трибина ће бити посвећена разговору о узроцима заостајања српске привреде за европским и упоредивим привредама из региона. На трибини ће говорити Миодраг Зец и Огњен Радоњић, професори Филозофског факултета у Београду, Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду и Милан Ћулибрк, главни и одговорни уредник недељника НИН.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, као и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Феб

Прво предавање у пролећном семестру из предмета Историја српског народа у средњем веку 2 неће бити одржано данас, већ у понедељак 25. фебруара у учионици 510.

Феб

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50