Вести Одељења за историју

Мај

Институт за антику и класично наслеђе
позива вас на предавања

др Џени Страус Клеј
(Jenny Strauss Clay)
професора на Универзитету Вирџинија

Traversing No-Man’s Land: OUTIS in the Odyssey

др Атанасија Вергада
(Athanassios Vergados)
професора на Универзитету Њукасл

Etymology and Aetiology in Hellenistic and Imperial Greek Didactic Poetry

Предавања ће се одржати у уторак 21. маја од 13h30 у учионици Одељења за класичне науке: Капетан Мишино здање, десно, II спрат.

Мај

Енглески језик 2 - ЕН, ИС, КЛ - резултати предиспитне обавезе Превод, одржане 15-05-2019.(у прилогу)

Мај

У оквиру програма Није Филозофски ћутати на Филозофском факултету у Београду одржаће се изложба ВРЕМЕПЛОВ Драгољуба Замуровића. Изложба се отвара 20.05.2019. у 19 часова, а на отварању ће говорити професорка емерита Ирина Суботић, историчарка уметности Нела Тонковић и књижевник Драган Великић.

Изложба ВРЕМЕПЛОВ приказује најновије радове истакнутог фотографа Драгољуба Замуровића, који повезује фотографску уметност и активност на друштвеним мрежама. Публика ће бити у прилици да види фотографије са Фејсбук стране DRAGOLJUB ZAMUROVIC PHOTOGRAPHY. Замуровић доноси аутентични увид у савремену стварност Србије. Фотографишући са кровова, он пружа јединствени поглед на дешавања на београдским улицама. Његове фотографије постале су непроцењиво сведочанство времена, духа и снаге грађанских протеста 2018/2019. Своје оригиналне фотографије, Замуровић на Фејсбук профилу увек допуњава кратким коментарима на актуелна збивања, који ће бити приказани и на овој изложби. На тај начин Замуровић је повезао слику са текстом и креирао јединствени фотографски/фејсбук приказ стварности Београда и Србије последњих година.

Филозофски факултет у Београду, поштујући најсветлије тековине универзитетског живота, представља простор слободне и критичке мисли. Организовањем изложбе ВРЕМЕПЛОВ позивамо да се гледа, мисли и говори слободно и тако доприносе изградњи критичке мисли и демократског друштва.

Мај

Резултати другог теста из предмета *Историја српског народа у 19. и почетком 20. века*, као и информације о поправном другом тесту налазе се у прилогу.

Мај

У прилогу се налазе резултати предиспитне обавезе - превод.

Мај

Четрнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 16.5.2019. године од 18:30 часова.

Трибина „Да ли је и каква левица савременом друштву потребна?“ посвећена је промишљању и дефинисању левице и основних левичарских вредности у савременом друштву кроз бројна питања: Какав је положај левице у ЕУ, а какав у остатку Европе односно у Србији? Да ли има потребе за левицом у XXI веку? Ако има, каква би она требало да буде с обзиром на искуство ауторитарног социјализма познатог у кратком XX веку? Какав је однос социјализма и демократије, а какав капитализма и демократије у теорији и у пракси? Да ли се капитализам може реформисати и истински хуманизовати? Какав је однос левице и национализма, какав левице и интернационализма, а какав левице и космополитлизма? Какав би привредни, какав политички, и какав културни систем левица требало да гради? Да ли уопште може постојати левичарска политика на (полу)периферији светског капиталистичког система (пример Сиризе у Грчкој)? Које је услове потребно испунити да би се образовала јака левица у центру односно на (полу)периферији светског капиталистичког система? Да ли је друштвена револуција још увек актуелна или се капитализам може променити и на другачији начин? Има ли левица будућност?

У разговору ће учествовати др Ђокица Јовановић, редовни професор у пензији на Одељењу за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, др Биљана Ђорђевић, доцент на смеру Политикологије Факултета политичких наука Универзитета у Београду, Ања Илић, студенткиња на Одељењу за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду и др Јово Бакић, доцент на Одељењу за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду (модератор).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Поштоване колегинице и колеге,
Лабораторија за биоархеологију вас позива да у среду, 15. маја од 17:30, у свечаној сали "Драгослав Срејовић" присуствујете предавању под називом ’Animal husbandry and social complexity in the Western Mediterranean from late prehistory to Roman times: a multidisciplinary approach’, које ће одржати колегиница Силвиа Валензуела Ламас из Института Милá y Фонтаналс у Барселони (Consejo Superior de Investigaciones Científicas-Institució Milà i Fontanals).

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66