Девето предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Научна објективност као патриотски чин - Иларион Руварац и заснивање српске научне (критичке) историографије", одржаће проф. др Михаел Антоловић у четвртак, 18. маја. Више информација у прилогу.

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Сензо-моторне лексичке норме као прозор у измењено функционисање когнитивног система: случај деменције и прве психозе", о којој ће говорити Душица Филиповић Ђурђевић (Одељење за психологију, Филозофски факултет у Београду; Лабораторија за експерименталну психологију, Филозофски факултет у Београду; Лабораторија за експерименталну психологију, Филозофски факултет у Новом Саду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 18. маја у 15 часова преко апликације Зоом, на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

шифра: leptribina

Обавештвамо све колегинице и колеге, гошће и госте, да се због непредвиђених околности отказује трибина „У сусрет студентским протестима 1968." заказана за 10. мај у 19 часова.

До следећег виђења,
Удружење студената социологије и Клуб студената историје „Острогорски.

У циљу враћања сигурности у наше школе и друштво, један од важних задатака који се налази пред свима нама и пред свим деловима система (друштва) јесте посвећивање додатне пажње вршњачком насиљу и ангажовање свих делова друштва на решавању проблема вршњачког насиља.

Противзаконито састављање спискова ученика који се по арбитрарном критеријуму на неки начин издвајају од својих вршњака, а које би потом полицијски службеници разматрали, је неадекватна мера која може да има само негативне последице по децу, родитеље, школе и друштво. Репресивне и издвајајуће мере нарушавају сигурност школског окружења, а повратак поверења у сигурност школског окружења мора бити приоритет целе заједнице у наредном периоду.

У циљу борбе са вршњачким насиљем, неопходно је да буду ангажовани тимови стручњака, који ће краткорочно радити на решавању појединачних случајева, а дугорочно на системској превенцији кроз једини утемељни и ефикасан начин смањења вршњачког насиља, а то је развој сигурне и позитивне климе у школи и развој социјално-емоционалних компетенција ученика и свих осталих актера у васпитно-образовним установама.

Одељење за психологију саставило је кратке смернице за медијско извештавање о кризним догађајима. Смернице се налазе у прилогу вести.

Осмо предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Између идентитета и правног положаја: Трговци са османског Балкана у Венецији", одржаће др Марија Андрић у четвртак, 11. маја. Више информација у прилогу.

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Решавање семантичких проблема у обради кратких текстова написаних на природним језицима са ограниченим ресурсима", о којој ће говорити Вук Батановић (Иновациони центар Електротехничког факултета у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 11. маја у 15 часова преко апликације Зоом, на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

шифра: leptribina

Центар за теорију историје са задовољством саопштава да ће др Жоана Матош Гомиж (Институт за филозофију Универзитета у Порту) у уторак, 9. маја одржати два предавања на Филозофском факултету: "Continuities and Ruptures in Early Medieval Iberian Historiography: The Fall of Spain" и "Kingdom of Earth, Kingdom of Heaven: Kings, Queens and Saints in 12th-Century Iberian Historiography". Више детаља у прилогу.

Поштоване колегинице и колеге,

Обавештавамо вас да студентско вредновање педагошког рада наставника и сарадника у пролећном семестру почиње у понедељак 8.5. и да ће трајати до петка 19.5.2023. године.

Позивамо вас да преко својих електронских индекса (http://gama.f.bg.ac.rs) попуните упитнике за вредновање педагошког рада наставника и сарадника са свих предмета које сте слушали у овом семестру. Анкета је анонимна, а у вредновању учествују студенти свих нивоа студија.

Срдачан поздрав,
Комисија за обезбеђивање квалитета и самовредновање

Одељење за психологију саставило је кратке смернице за наставнике и запослене у школама, у којима нуде савете за разговор са децом о кризним ситуацијама. Смернице се налазе у прилогу вести.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71