Јун

Комеморативни скуп посвећен преминулом професору др Владети Тешићу оджаће се у четвртак, 13. јуна у 15 часова у свечаној сали „Драгослав Срејовић“ Филозофског факултета у Београду (први спрат, сала 108).

Одељење за педагогију и андрагогију

Поштоване колегинице и колеге,
Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду Вас позива да у уторак 11. јуна, у учионици 410 у 16 сати, присуствујете предавању The Affluent Societies of Later Prehistory које ће одржати професор Roberto Risch са Одсека за праисторију Аутономног универзитета у Барселони.

Јун

7.јун, 19-21.30.ч., амфитеатар ,,Георгије Острогорски’’ Филозофског факултета Универзитета у Београду. Главни предавач и дискутант: мр арх.Бојан Ковачевић, председник Академије архитектуре Србије. Учесници: историчари уметности, архитекти и студенти из Србије и региона, полазници стручне праксе ,,Новија архитектура Београда.’’ Организатор: проф. др Александар Кадијевић, Одељење за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду

Јун

Седамнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 6.6.2019. године од 18:30 часова.

Да ли смо данас све мање здрави и „нормални“? Колико су актуелно окружење и услови живота „нормални“ и колико контаминирају наше ментално здравље? Да ли је нормално бити нормалан у ненормалном друштву? Шта друштвене науке, а пре свега психологија као струка, могу и морају да понуде? Да ли смо одговорни само за појединце у друштву и где је наша одговорност према друштву и “менталном загађењу” средине?

Учесници у разговору: проф. др Вељко Јовановић, психолог, Одсек за психологију Филозофског факултета у Новом Саду, доц. др Алексеј Кишјухас, социолог, Одсек за социологију Филозофског факултета у Новом Саду и колумниста Данас-а, др Маја Пелевић, драмска списатељица, ауторка серије „Јутро ће променити све“ и других награђиваних драма о животу младих у Србији данас и проф. др Тамара Џамоња Игњатовић, Одељење за психологију Филозофског факултета у Београду – модераторка.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Јун

Резултати испита из предмета Енглески језик 1 у предроку налазе се у прилогу.

Мај

Paul-Antoine Miquel, Одељење за филозофију Универзитета у Тулузу II одржаће гостујуће предавање "The emergence of life as a philosophical problem" у четвртак, 6. јуна у 17 сати у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС).

Мај

Шеснаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 30.5.2019. године од 18:30 часова.

Шта значи велики говор државе о популационој политици? Зашто се родитељство изједначава са рађањем и какве се поруке шаљу женама у Србији? Шта држава од родитеља тражи, а шта им нуди? Колику и какву подршку родитељству обезбеђују закони у Србији? Које породице су невидљиве и занемарене мерама државне политике? Да ли је очинство препознато у законима и политикама државе? Како би изгледала адекватна подршка породицама у Србији?

У разговору ће учествовати: др Марио Рељановић, Институт за упоредно право, Гордана Племић, директорка Удружења Родитељ, Јелена Вељић, активисткиња Друштвеног центра Октобар, Миша Стојиљковић, психолог и новинар, проф. др Смиљка Томановић (модераторка).

Мај

Обавештавају се студенти и сви заинтересовани, да рад Центра за америчке студије Филозофског факултета могу да прате на следећем линку:

Мај

Клуб студената етнологије и антропологије (КСЕА) позива вас на Дане Религије на Филозофском факултету. Идеја скупа је да представи религијски плурализам и упозна публику са највећим светским религијама. У два дана имаћемо прилику да видимо и чујемо теологе, научнике, докторе и друге познаваоце религијских учења.

ПРОГРАМ

Четвртак 23.05.2019.

10:30 - Стеван Јовановић, дипломирани теолог. Тематска целина: Православље
12:00 - Исак Асиел, рабин. Тематска целина: Јудаизам
----
13:30 - Пауза
----
15:00 - др Милан Вукомановић, социолог и Срђан Гојковић Гиле, музичар. Тематска целина: Будизам
17:00 - Дане Видовић, пастор. Тематска целина: Протестантизам
19:00 - др Сеид Халиловић, Центар за религијске науке "Ком". Тематска целина: Ислам.

Петак 24.05.2019.

15:00 - др Лидија Радуловић, антрополошкиња. "Однос према религији и религијски живот у затворима у Србији": представљање антрополошког истраживања
17:00 - Пројекција филма " The possibility of spirits " (2016), Матијс Ван де Порт

Видимо се у Свечаној сали Драгослав Срејовић (108) на Филозофском факултету.

Мај

Петнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 23.5.2019. године од 18:30 часова.

На трибини „Телевизијски хумор и политика“ разговараћемо о улози политичке сатире у недемократском друштву, какво је, очигледно, Србија данас. У разговору ће учествовати Зоран Кесић, аутор емисије 24 минута са Зораном Кесићем, Воја Жанетић, Дража Петровић и Драгољуб Мићко Љубичић, аутори емисије ПЉИЖ, и проф. др Данијел Синани (модератор).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима с других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32