Међународна конференција Southeast European Silversmithing: Liturgical Objects and the Construction of a Cultural, Technological and Iconographical Network in the Early Modern Period

Позивамо Вас на Међународну конференцију: Southeast European Silversmithing: Liturgical Objects and the Construction of a Cultural, Technological and Iconographical Network in the Early Modern Periodкоја ће се одржати 4. и 5. новембра 2022. године у Београду.

Конференција настоји да окупи и повеже научнике који се баве проучавањем литургијске и сакралне сребрнине настале у раном модерном добу, а који ће својим истраживањима допринети упоредној анализи овог сложеног поља. Циљ конференције је да унапреди методолошки апарат и мапира проблеме са којима се сусрећу истраживачи ове области. Такође скуп ће омогућити упоредо сагледавање сребрних предмета унутар различитих хришћанских конфесија и представљање науци непознатих и до сада непубликованих уметнички обликованих предмета од племенитих метала. Верујемо да ће дубље и детаљније проучавање регионане златарске уметности попунити празнине у науци историје уметности и допринети сагледавању сложености визуелне културе југоисточне Европе у датом временском оквиру.

Конференција ће бити одржана према следећем распореду:/p>

Петак 4. Новембра 2022., Ректорат Универзитета у Београду, Студентски трг 1, Први спрат, сала 016.

Субота 5. Новембар 2022., Филозофски факултет, Униврзитета у Београду Чика Љубина 18-20, Први спрат, Свечана сала „Драгослав Срејовић“.

Организациони одбор и Академски комитет скупа чине: др. Вук Даутовић, научни сарадник, Одељења за историју уметности, Филозофског факултета Универзитета у Београду; др. Дарина Боикина, Институт за студије уметности, Бугарске Академије наука; др. Матеја Јерман, Филозофски факултет Свеучилишта у Ријеци и Министарство културе и медија Републике Хрватске.

Контакт: southeasteusilversmithing@gmail.com

Веб: outheasteuropeansilversmithing.wordpress.com