Kurs: Društveni sistem i društvene promene u Srbiji
Predavači

dr Mladen Lazić, profesor emeritus

dr Irena Petrović, docent

obavezni kurs
Broj bodova: 6.00
Sadržaj kursa: Studenti će se upoznati sa karakteristikama društvenog sistema u Srbiji (SFRJ) tokom socijalističkog perioda (kao i glavnim osobenostima tog poretka u istočnoj Evropi). Analiziraće se osnovne društvene grupe, karakter društvenih odnosa, nejednakosti i sl. Izložiće se uzroci krize i sloma socijalističkog sistema. Daće se pregled osnovnih procesa postsocijalističke transformacije u zemljama srednje i istočne Evrope. Izneće se rezultati proučavanja transformacije društva u Srbiji tokom 90-ih godina, kao i najnovijih društvenih promena.
Cilj izučavanja kursa: Cilj kursa je da se studenti upoznaju na celovit – istorijski, interdisciplinaran i komparativno utemeljen – način sa osnovnim osobenostima društvenih odnosa u Srbiji tokom druge polovine XX veka i na početku novog milenijuma. U pregledu stanovišta o socijalističkom poretku insistiraće se na različitosti, pa i suprotstavljenosti, teorijskih eksplikacija, dok će se u analizi aktuelnih promena u istočnoj Evropi i u našem društvu izlaganja u velikoj meri oslanjati na postojeću empirijsku građu. Tako će se studentima omogućiti izgradnja samostalnog kritičkog odnosa prema različitim tumačenjima savremenih procesa društvenih promena.
App.preduslovi_za_polaganje: Za uspešno pohađanje kursa potrebno je savladavanje Uvoda u sociologiju, kurseva iz istorije socioloških teorija i teorija o društvenim promenama, kao i osnovno znanje iz savremene istorije. Studenti moraju moći čitati deo literature na stranom jeziku.
Oblici nastave: Jedan semestar, 12 x 2 časa predavanja i 12 x 2 časa seminara.
Obaveze studenata: Studenti su dužni da napišu jedan seminarski rad i aktivno učestvuju u seminarima, kao i na predavanjima, da učestvuju u jednoj pismenoj proveri pređenog gradiva na polovini semestra i da polože završni usmeni ispit.
nacin_ocenjivanja_rada_i_rezultata: Domaći seminarski rad – 15%; pismeni kontrolni rad – 15%; aktivnost na predavanjima i seminarima – 15%; završni usmeni ispit – 55%