Kurs: Sociologija mentalnih poremećaja (master)
Predavači

dr Milana LJubičić, redovni profesor

dr Slađana Dragišić Labaš, redovni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 6.00
Sadržaj kursa: Putem predavanja studenti će biti upoznati sa svim relevantnim problemima Sociologije mentalnih poremećaja: uticaj sociodemografskih faktora, kulture, religije, poremećaja u porodici, stresa, prirodnih, društvenih katastrofa i td. na kliničku sliku, raširenost, prevenciju i lečenje psihičkih poremećaja. Kroz seminarski rad studenti će produbljivati i proširivati saznanja teorijske i empirijske prirode iz određenih problema Sociologije mentalnih poremećaja.
Cilj izučavanja kursa: Sticanje znanja iz oblasti socijalne prirode psihičkih poremećaja, posebno u vezi sa uticajem društvenih činilaca, odnosno sociodemografskih faktora i društvenih promena srednjeg nivoa na pojavu i tretman psihičkih poremećaja.
App.preduslovi_za_polaganje: Poznavanje građe iz socijalne antropologije, sociologije porodice, socijalne psihologije, a posebno osnovnih znanja iz sociologije mentalnih poremećaja.
Oblici nastave: Predavanja.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Istorijat i određenje Sociologije mentalnih poremećaja
Definisanje Sociologije mentalnih poremećaja, posebno u odnosu na srodne granične discipline: Socijalnu psihijatriju (socijalni aspekti duševnih poremećaja), Psihijatrijsku sociologiju, Psihijatriju, Opštu psihopatologiju i slično. Razvoj Sociologije mentalnih poremećaja u tematskom i personalnom smislu.
2. nedelja
predavanje - Kultura i psihički poremećaji
Uticaj kulturnih fenomena, kao i specifičnih kultura na ispoljavanje i učestalost psihičkih poremećaja. Egzotični (retki, a vezani za određeno kulturno okruženje) psihički poremećaji (amok, partizanska neuroza i td.).
3. nedelja
predavanje - Magija, religija i mentalni poremećaji
Upoznavanje sa uticajem magijskog i religioznog života na pojavu određenih psihičkih poremećaja. Psihički poremećaji u religijoznom životu. Prevencija i lečenje psihičkih poremećaja posredstvom magijskih i religioznih postupaka. Aspekti magijskog i religijskog u psihoterapiji.
4. nedelja
predavanje - Poremećaji porodice i psihički poremećaji
Tipovi psihički poremećene porodice. Uticaj poremećaja u porodici na psihičke poremećaje dece. Sistemski pristup porodičnim poremećajima, posebno onima veznim za problem zavisnosti pojedinog člana porodice.
5. nedelja
predavanje - Psihički poremećaji i migracije i izbeglištvo
Epidemiologija i simptomatologija kliničkih poremećaja u uslovima migracije (ekonomske i druge), a naročito vezano za fenomen izbeglištva kao posledice turbulentnih društvenih događanja. Analiza psihičkih poremećaja kod Srba izbeglih sa područja bivše Jugoslavije.
6. nedelja
predavanje - Kriza, stres i mentalni poremećaji
Upoznavanje sa prirodom i vrstama stresa (eustres, hiperstres, hipostres), kao i sa psihičkim problemima koje može da izazove stres. Analiza poremećaja vezanih za uobičajeni životni put čoveka (životne krize, odnosno adolescentne, bračne, krize srednjih godina i td.).
7. nedelja
predavanje - Psihički poremećaji i masovne katastrofe
Analiza psihičkih poremećaja u uslovima masovnih prirodnih i društvenih nesreća (zemljotresi, poplave, ratovi, revolucije). Takođe će se analizirati neposredno reagovanje stanovništva na masovne katastrofe. Prevencija i tretman psihičkih poremećaja (PTSP i drugi) u uslovima katastrofa.
8. nedelja
predavanje - Obrazovanje, zanimanje i mentalni poremećaji
Uvid u uticaj stepena obrazovanja na pojavu različitih psihičkih poremećaja, pre svega neurotičnih (konverzivnih i depresivnih, kao i reaktivnih psihičkih poremećaja). Analiza uticaja zanimanja na pojavu određenih mentalnih poremećaja, pre svega na pojavu alkohlizma i neurotičnih poremećaja.
9. nedelja
predavanje - Ekonomski status, uslovi stanovanja i psihički poremećaji
Studenti će se upoznati sa uticajem loših uslova stanovanja, te drugih pokazatenja ekonomskog statusa (prihodi po članu porodice, mesto stanovanja, zanimanje) na pojavu i učestalost društveno značajnih psihičkih poremećaja.
10. nedelja
predavanje - Društvena klasa i psihički poremećaji
Upoznavanje sa uticajem klasne pripadnosti na prirodu i raširenost psihičkih poremećaja (na osnovu epidemioloških studija, kao i psihopatologije pojedinca).
11. nedelja
predavanje - Rod (pol), dob i psihički poremećaji
Upoznavanje sa specifičnostima psihičkih poremećaja vezanim za rodnu, odnosno polnu pripadnost, kao i za starost psihički obolelih. Posebno će se analizirati psihički poremećaji od kojih češće obolevaju žene, deca i stari ljudi.
12. nedelja
predavanje - Bračni status i psihički poremećaji
Upoznavanje sa uticajem bračnog i porodičnog statusa na različite vrste psihičkih poremećaja. Prikaz uticaja fenomena napuštenog gnezda, razvoda braka, broken home na pojavu psihičkih poremećaja.
13. nedelja
predavanje - Rasna i etnička pripadnost i psihički poremećaji
Upoznavanje sa empirijskim rezultatima istraživanja i speciofičnostima psihičkih poremećaja vezanim za pripadnost određenoj rasi, naciji i odreženom regionu.
14. nedelja
predavanje - Odbrana seminarskih radova
Usmena odbrana (pred komisijom) pismenih seminarskih radova studenata (obavezno).
15. nedelja
predavanje - Provera znanja
Usmeni ispit na osnovu odgovora na dva pitanja.
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
Gallager B. (2002): The Sociology of Mental Illness, Prentice Hall, New Jersey
Opalić P. (2008): Psihijatrijska sociologija, Zavod za udžbenike, Beograd
Opsta dopunska Literatura
Eaton W. (2001): The Sociology og Mental Dissorders, Praeger, Wespot
Strotzka . (1972): Einfuehrung in die Sozialpsychiatrie, Rowohlt Taschenbuch V., Reinbeck bei Hamburg
Munjiza M. (2007): Psihijatrija na pragu HHI veka, Panevropski Univerzitet Aperion, Banja Luka