Silabusi

Kurs: Psihologija pamćenja i mišljenja
Predavači

dr Dejan Lalović, redovni profesor

dr Vanja Ković, redovni profesor

obavezni kurs
Broj bodova: 6.00
Sadržaj kursa: a. Radna memorija i uloge njenih komponenata u saznajnim procesima, b. Procesi pamćenja, v. Odnos pamćenja i drugih psihičkih procesa i stanja; poremećaji pamćenja, g. Individualne razlike u procesima pamćenja i drugim saznajnim procesima. d. Mišljenje (rezonovanje, zaključivanje, metode). đ. Primene principa psihologije pamćenja i mišljenja. (Iscrpnu informaciju o sadržaju svake nastavne jedinice, preciznu informaciju o stavkama i stranama literature koje prate svaku od njih, zajedno dodatnim informacijama o kursu i oblastima psihologije i srodnih nauka koje čine sadržaj kursa, studenti i nastavnici Filozofskog fakulteta u Beogradu mogu dobiti putem prezentacije na http://www.psipim.net, kao i od nastavnika, u formi štampanog informatora. Stavke literature od 2-8. mogu se skinuti sa iste prezentacije, a dostupne su i u biblioteci Odeljenja za psihologiju, u formi "Zbornika tekstova iz psihologije pamćenja i mišljenja")
Cilj izučavanja kursa: Cilj nastave je da se polaznici na predavanjima upoznaju sa saznanjima iz oblasti psihologije pamćenja i psihologije mišljenja i rezonovanja, a da se na vežbama upoznaju sa osnovnim metodama istraživanja i eksperimentalnim obrascima u pomenutim oblastima, na aktivan način, prvo u ulozi ispitanika a potom i u ulozi eksperimentatora. Poseban naglasak stavlja se na primenu znanja koja se steknu ovim kursom u drugim oblastima psihologije i svakodnevnim situacijama.
App.preduslovi_za_polaganje: Za praćenje kursa nisu potrebni dodatni preduslovi, pored onih koji su predviđeni Statutom Filozofskog fakulteta u Beogradu. Polaznicima se, s obzirom na karakter i ciljeve kursa, preporučuje da polože Metodologiju psiholoških istraživanja, Statistiku u psihologiji 1 i 2, Kognitivnu psihologiju i Psihologiju učenja pre nego što započnu pohađanje Psihologije pamćenja i mišljenja. Za praćenje nastave korisna su znanja iz Fiziologije nervnog sistema i Biološke psihologije.
Oblici nastave: a. Predavanja: (2 + 2 časa nedeljno). Ukupno 52 časova u semestru. b. Vežbe: (2 časa nedeljno). Ukupno 24 časa u semestru. v. Učestvovanje u eksperimentima i drugim vidovima istraživanja. Ukupno 4 sata u semestru.
Obaveze studenata: a. Obavezno prisustvovanje nastavi. b. Obavezno učestvovanje u eksperimentima i drugim vidovima istraživanja.
nacin_ocenjivanja_rada_i_rezultata: a. Kolokvijum, u vidu pisanog testa znanja - 40% b. Pisani ispit - 40% v. Usmeni ispit - 15% g. Učešće u eksperimentima i drugim vidovima istraživanja - 5%
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - 1.Tradicionalne i nove teme u psihologiji pamćenja 2. Fonološka petlja i kognicija
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
1. nedelja
vežbe - Nema ih u prvoj nedelji
2. nedelja
predavanje - 1. Vizuospacijalna matrica i kognicija 2. Centralni izvršilac i kognicija
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
2. nedelja
vežbe - Prikazivanje nastavnog video-filma o klasičnom slučaju amnezije K.V. Diskusija.
3. nedelja
predavanje - 1. Činioci koji utiču na zapamćivanje 2. Organizacije materijala i zapamćivanje
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
3. nedelja
vežbe - Delovanje VS matrice: demonstracija varijanti zadatka mentalne rotacije
4. nedelja
predavanje - 1. Procesi i činioci zaboravljanja 2. Izvlačenje (sadržaja memorije)
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
4. nedelja
vežbe - Izvođenje eksperimenta Sternberga (1966) sa izvlačenjem; varijanta sa KM i sa DM
5. nedelja
predavanje - 1. Autobiografsko pamćenje i sećanje (voljno izvlačenje) 2. Konekcionizam i pamćenje
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
5. nedelja
vežbe - Statistička obrada i tumačenje rezultata dobijenih na prethodnim vežbama
6. nedelja
predavanje - 1. Problem svesti i svesnosti u psihologiji učenja i pamćenja 2. Implicitno učenje
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
6. nedelja
vežbe - Predavanje gostujućeg predavača sa Odeljenja za filozofiju o problemu svesti
7. nedelja
predavanje - 1. Implicitno pamćenje i sećanje-prvo 2. Implicitno pamćenje i sećanje-drugo
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
7. nedelja
vežbe - Kolokvijum
8. nedelja
predavanje - 1. Uloga nekognitivnih faktora u procesima pamćenja 2. Poremećaji pamćenja
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
8. nedelja
vežbe - Prikazivanje nastavnih filmova o Alchajmerovoj bolesti, i starenju i pamćenju
9. nedelja
predavanje - 1.Načela procene i tretmana poremećaja pamćenja 2. RM i efikasnost više kognicije
Literatura: 1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje" 2. Dejvid Hembrik, Majkl Kejn i Rendal Engl: „Uloga radne memorije u kogniciji višeg reda“, u R. Sternberg i DŽ. Prec: „Kognicija i inteligencija“, Cambridge University Press, 2005. 3. Autorizovana MS Power Point prezentacija
9. nedelja
vežbe - Demonstracija mera opsega RM i novijih mera efikasnosti izvršne pažnje
10. nedelja
predavanje - 1. Memorija, pamćenje i jezik 2. Deduktivno rezonovanje
Literatura: 1. Dejan Lalović: „Uloga memorije i procesa pamćenja u verbalnoj sposobnosti“, 2005. 2. Daglas Medin i Brajan Ros: „Rezonovanje“ u „Kognitivna psihologija“, Harcourt Brace Jovanovich, Teksas, 1992. 3. Autorizovana MS Power Point prezentacija
10. nedelja
vežbe - Različite varijante zadataka čitanja sa razumevanjem za računarsku primenu-demo
11. nedelja
predavanje - 1.Induktivno zaključivanje; psihopatologija mišljenja 2.Metode za ispitivanje mišljenja
Literatura: 1. K. A. Erikson i V. Oliver: „Metodologija laboratorijskog istraživanja mišljenja: izbor zadataka, prikupljanje opservacija i obrada podataka“ u R. Sternberg i E. Smit: „Psihologija ljudske misli“, Cambridge University Press, NJujork, 1988. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
11. nedelja
vežbe - Prikazivanje nastavnog filma o eksperimentalnim korelatima duševnih poremećaja
12. nedelja
predavanje - 1. Metode za ispitivanje mišljenja-2; 2. Psihologija pamćenja i mišljenja u marketingu
Literatura: 1. Erikson i Oliver: „Metodologija laboratorijskog istraživanja mišljenja: izbor zadataka, prikupljanje opservacija i obrada podataka“. 2. Autorizovana MS Power Point prezentacija.
12. nedelja
vežbe - Prikazivanje nastavnog filma o identifikovanju lažnih sećanja uz pomoć PET
13. nedelja
predavanje - 1.P. pamćenja i mišljenja u marketingu-2; 2.Psihologija pamćenja u psihoterapiji
Literatura: 1. Ajra Hajman i Elizabet Loftus: „Greške u autobiografskom pamćenju“, u Clinical Psychology Review, No. 8, 1998. 2. Elizabet Loftus i Danijel Bernstin: „Bogata lažna sećanja: kraljevski put do uspeha“, u A. Hili: „Eksperimentalna kognitivna psihologija i njene primene“, American Psychological Association Press, 2005. 3. Autorizovana MS Power Point prezentacija
13. nedelja
vežbe - Izlaganje i tumačenje rezultata istraživanja izvedenih u tekućoj školskoj godini
Izlaganje i tumačenje rezultata istraživanja u kojima su polaznici Psihologije pamćenja i mišljenja u tekućoj školskog godini (i ranijim godinama) učestvovali kao ispitanici. Diskusija i pojašnjavanje elemenata postupaka sa kojima polaznici nisu mogli biti upoznati dok su se nalazili u ulozi ispitanika.
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
1. Alan Bedli: "LJudsko pamćenje", Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2004.
2. Daglas Medin i Brajan Ros: „Rezonovanje“ u „Kognitivna psihologija“, Harcourt Brace Jovanovich, Teksas, 1992.
3. Karl Anders Erikson i Vilijem Oliver: „Metodologija laboratorijskog istraživanja mišljenja: izbor zadataka, prikupljanje opservacija i obrada podataka“ u R. Sternberg i E. Smit: „Psihologija ljudske misli“, Cambridge University Press, NJujork, 1988.
4. Dejan Lalović: „Uloga memorije i procesa pamćenja u verbalnoj sposobnosti“, 2005.
5. Ajra Hajman i Elizabet Loftus: „Greške u autobiografskom pamćenju“, u Clinical Psychology Review, No. 8, 1998.
6. Dejvid Hembrik, Majkl Kejn i Rendal Engl: „Uloga radne memorije u kogniciji višeg reda“, u R. Sternberg i DŽ. Prec: „Kognicija i inteligencija“, Cambridge University Press, 2005.
7. Elizabet Loftus i Danijel Bernstin: „Bogata lažna sećanja: kraljevski put do uspeha“, u A. Hili: „Eksperimentalna kognitivna psihologija i njene primene“, American Psychological Association Press, 2005.
8. Autorizovane MS Power Point prezentacije i ostali materijali korišćeni na časovima. (Dostupni na: http//www.psipim.net/sazeci.html)