Kurs: Istorija filozofskih ideja (dokt.)
U okviru predmeta: Istorija filozofskih ideja
Predavači

dr Duško Prelević, redovni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 10.00
Sadržaj kursa: Ovaj kurs se bavi prenošenjem i preobražajem filozofskih ideja. Na kursu se ispituje kako se filozofske ideje rađaju i menjaju, i kako se uklapaju u postojeće političke i ekonomske sisteme, naučne teorije i kulturne sklopove, primajući uticaje od njih i utičući i same na artikulaciju mišljenja i vrednovanja u različitim istorijskim epohama. Kurs će započeti opštim razmatranjima o istoriji ideja i osvrtom na velike teoretičare istorije filozofskih ideja. Posle toga, kurs će se usredsrediti na istorije posebnih ideja - na istoriju ideja autonomije i interesa u Novom veku, i na istoriju romantičarskih ideja u 18, 19. i 20. veku.
Cilj izučavanja kursa: Cilj ovog kursa jeste da studente osposobi da filozofske ideje smeštaju u njihov širi istorijski kontekst i da posmatraju kako se one u njemu razvijaju.
App.preduslovi_za_polaganje: Poznavanje engleskog jezika. Poželjno je, mada nije neophodno, poznavanje i drugih savremenih i klasičnih jezika poput francuskog, nemačkog, italijanskog i latinskog.
Oblici nastave: Pohađanje nastave, konsultovanje sa nastavnikom i pisanje završnog rada koji bi trebalo predati do 30. septembra tekuće godine.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Uvod u istoriju filozofskih ideja
Metodi i značaj istorije ideja Specifičnost istorije filozofskih ideja Važni autori: Kventin Skiner, Isaija Berlin, Albert Hiršman i Artur Lavdžoj
2. nedelja
predavanje - Istorija autonomije – prvi deo
Prirodno pravo u hrišćanstvu: Sveti Toma, Luter i Kalvin Republikansko prirodno pravo: Montenj, Grocijus, Hobs i Pufendorf Kraj epohe prirodnog prava: Lok
3. nedelja
predavanje - Istorija autonomije – drugi deo
Racionalistički perfekcionizam: hrišćanski stoici i kartezijanstvo Kembrički platoničari Spinoza, Malbranš i Lajbnic
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
Albert O. Hiršman, Strasti i interesi, Filip Višnjić, Beograd 1999.
Arthur O. Lovejoy, The Great Chain of Being, Harvard University Press, Cambridge Masachusets and London, 1964.
Isaija Berlin, Koreni romantizma, Službeni glasnik, Beograd 2006.
Isaija Berlin, Protiv struje, Eseji iz istorije ideja, Pančevo 1994.
Ivan Vuković, Oponašanje Boga, Intimna istorija Kantove filozofije, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Sremski Karlovci 2006.
James Tully (prir.), Meaning and Context: Quentin Skinner and his Critics, Polity Press and Princeton University Press 1996
Jerome B. Schneewind, The Invention of Autonomy. A History of Modern Moral Philosophy, Cambridge University Press, Cambridge-New York, 1998.
Skinner Quentin, Machiavelli, Oxford University press, Oxford 1981.
Skinner Quentin, The Foundations of Modern Political Thought, Cambridge University Press, Cambridge 1978-1996