Takovski ustanak-Srpske Cveti

Miroslav Timotijević

  • Godina izdanja: 2012
  • Format [cm]: 28
  • Broj strana: 596
  • ISBN: 978-86-82925-51-4-01-4

Knjiga koju nudimo čitaocima proizašla je iz dilema suočavanja s prošlošću, često nazivanih „krizom identiteta proizvođača identiteta“, a usmerena je ka kritičkom razumevanju istorije pro-izvođenja sećanja i zaboravljanja praznika posvećenih danu početka borbe za oslobođenje, sticanja slobode i proglašavanja nezavisnosti. Ovi praznici su nezaobilazan deo simbolične politike modernih država. Oni bivaju postavljeni u središte zvaničnih državnih identitetskih struktura, a u etatizovanom tumačenju vremena sagledavaju se kao početak obnove, nulta tačka prošlosti, dan ponovnog uvođenja nacije u istoriju. Izbor dana proslavljanja, uobličavanje njegovog značenja i profilisanje komemorativnih formi predstavljali su složen i dugotrajan napor usmeren na kon-stituisanje strukture simbolične politike zvanične reprezentativne kulture, koji je dosledno uticao i na celokupan memorijski sistem.

-------------------------

Studija prof. dr Miroslava Timotijevića pripada mećugranskoj oblasti Kulture sećanja koja se u nas odskora razvija i postepeno zahvata sve više srodnih disciplina. Reč je o istraživanju simbolične strukture istorije sećanja i zaboravljanja Takovskog ustanka. Iznet je iscrpan teorijski okvir, kojim je u dobro organizovanom izlaganju rastumačeno obilje zanimljivog istorijskog materijala od polovine 19. veka do danas. Iscrpno je prikazano mesto takovskog toposa unutar zvaničnog memorijalnog sistema Kneževine i Kraljevine Srbije i potonjih jugoslovenskih država. Uverljivo je prikazano kako je nacionalna srpska država proizvodila organizovano sećanje oslanjajući se na crkvu, ali i to da se ni istoriografija nije lako odricala privilegovanog statusa proizvođača zvaničnog sećanja.

Izvod iz recenzije prof. dp Todopa Kuljića

Miroslav Timotijević je redovni profesor na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Bavi se izučavanjem novovekovne umetnosti i kulture. Objavio je knjige Teodor Kračun 1748-1793 (1989), Crkva Svetog Georgija u Temišvaru (1996), Srpsko barokno slikarstvo (1996), Katarina Ivanović (2004), ca Radmilom Mihailović, Rađanje moderne privatnosti. Privatni život Cpba u Habzburškoj monarhiji od kraja 17. do početka 19. veka (2006), Manastir Krušedol, I-II (2008), Paja Jovanović - Paul Joanowitch (2009), Die Geburt der Modernen Privatheit. Das Privatleben der Serben in der Habsburgermonarchie vom Ausgang des 17. bis zum Beginn des 19. Jahrhunderts (2011), i Istorija privatnog života u Srba od srednjeg veka do savremenog doba (2012), ca Markom Popovićem i Milanom Ristovićem. Objavio je i niz studija u stručnim časopisima.