Kurs: Antropologija Novog sveta (osn.) U okviru predmeta: Antropologija Novog sveta Predavači dr Senka Kovač, redovni profesor u penziji obavezni kurs Broj bodova: 6.00 Sadržaj kursa: Premet čine osnovna znanja o kulturama Novog sveta, izloženih prema vremenu nastanka, značaju i geografskoj rasprostranjenosti. Izdvojeni su najstariji kulturni horizonti u Severnoj Americi, Mezoamerici i Južnoj Americi do 16. veka. Cilj izučavanja kursa: Cilj predmeta je da studenti usvoje relevantna osnovna znanja o kulturama Novog sveta, a kroz interaktivnu diskusiju na časovima razviju sposobnost za kritičku interpretaciju prezentovanog tekstualnog i vizuelnog materijala. App.preduslovi_za_polaganje: Ne postoje posebni preduslovi za pohađanje predmeta Antropologija Novog sveta.Studenti su obavezni da aktivno pohađaju nastavu, kontinuirano čitaju odgovarajuću literaturu i učestvuju u diskusijama. Oblici nastave:
Nastava na predmetu Antropologija Novog sveta odvija se kroz predavanja i diskusione grupe, tokom četiri časa nedeljno.
Predavanja prate autorske prezentac Plan kursa: 1. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Severnoj Americi Cilj uvodnog predavanja je da studente uputi u relevantnu literaturu o kulturnim horizontima u Novom svetu do 16. veka ne. Izdvojeni su kulturni horizonti po a) vremenu formiranja, b) kulturnom značaju i v) geografskoj rasprostranjenosti.
Izdvojeni su pristupi Majkla Koa, Maksa Ulea i Miguela Kovarubijasa i drugih autora.
U Severnoj Americi izdvojene su kulture Kočiz,Mogolon, Hohokam i Anasazi, kao i kulture na jugo-istoku(Misisipi) 2. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Mezoamerici-Olmečki kulturni horizont Cilj ovog predavanja je da studente uputi u relevantnu literaturu o mezoameričkim kulturama(Olmeci, Teotehiuakan, Zapoteci, Misteci, Tolteci, Totonaci, Maje i Asteci.
Kulturni horizonti će biti analizirani po a) vremenu nastanka, b) kulturnom značaju, v) geografskoj raspostranjenosti.
Olmečki kulturni horizont – novija istraživanja (olmečki kulturni horizont kao »mother culture« svih kasnijih kultura, uključujući Maje i Asteke.)
3. nedelja predavanje - Kulturni horizonti na severozapadu Mezoamerike Na ovom predavanju biće izdvojeni važni centri na severozapadu Mezoamerike. Cilj predavanja je da studente upozna sa značajem Teotihuakana. Na ovom primeru prikazaćemo teškoće u »čitanju« predmeta materijalne kulture kada se oni premeste iz jednog "matičnog"centra (Teotihuakan)u drugi "nematični" centar (Tenočtitlan). 4. nedelja predavanje - Zapotečki i mistečki kulturni horizonti Analizirani su materijalni izvori u Monte Albanu i Mitli kao primer prožimanja i mešanja zapotečke i mistečke kulture. 5. nedelja predavanje - Toltečki i totonački kulturni horizonti Cilj ovog predavanja je da ukaže na značaj toltečkog i totonačkog kulturnog horizonta. Posebna pažnja biće povećena uticaju toltečkog kulturnog horizonta na kulturu Maja. 6. nedelja predavanje - Kulturni horizont Maja Cilj predavanja je upoznavanje studenata sa značajem kulturnog horizonta Maja. Uz aktivno učešće studenata analiziraćemo dve važne oblasti pod kulturnim uticajem Maja – jednu na teritoriji današnje Gvatemale, Belizea i Salvadora, i drugu na teritoriji Meksika. Ukazaću na značaj pojedinih centara kulture Maja – Tikala, Palenka, Bonampaka, Majapana i Ćićen Ice 7. nedelja predavanje - Astečki kulturni horizont Cilj predavanja je da ukaže na značaj astečkog kulturnog horizonta od 12-16. veka ne. Ukazaću i na značaj Morganovih istraživanja astečke konfederacije i specifičnog problema - da li su Asteci živeli u feudalnoj imperiji?
8. nedelja predavanje - Religijske predstave i religijska praksa u Mezoamerici Cilj ovog časa je da ukaže na značaj kalendara u religijskoj praksi, kao i smisao i značenje žrtvovanja. 9. nedelja predavanje - Kalendar i predstave o vremenu Cilj časa je da studente upozna sa predstavama o vremenu i kalendaru u Mezoamerici, kod Olmeka, Zapoteka, Misteka, Asteka i Maja. Ilustracije i prezentacije nastavnika na CD-u. 10. nedelja predavanje - Preinkaički kulturni horizonti Na predavanjima će se studenti upoznati sa najznačajnijim kulturnim horizontima pre Inka: Ćavin, Parakas, Naska, Moćika, Tiauanako, Ćimor, s posebnim osvrtom na njihov uticaj na kulturni horizont Inka. 11. nedelja predavanje - Kulturni horizont Inka Na predavanjima će se studenti upoznati sa kulturnim horizontom Inka sa ciljem da se ukaže na njegov lokalni i širi značaj. 12. nedelja seminar - "Kraljevski komentari o Inkama" kao etnografski izvor Cilj seminarske diskusije je da ustanovi ograničenja i mogućnosti tretiranja konkretnog dela kao etnografskog izvora. 13. nedelja predavanje - Inke i ostrvske kulture Cilj ovog časa je da studente upozna za različitim tumačenjima lokalnog ili šireg uticaja kulture Inka na primeru Uskršnjih ostrva 14. nedelja seminar - "Sudar" ili susret Starog i Novog sveta - 15. nedelja vežbe - "Sudar" ili susret Starog i Novog sveta -
Literatura i izvori podataka: Opsta obavezna Literatura Michael D. Coe, Stephen Houston, The Maya,2015 Ninth Edition, Thames&Hudson, New York, 124-140;146-160;184-193;201-219.
Predavanja prate prezentacije predmetnog nastavnika
David Stuart, The Order of Days, The Maya World and The Truth about 2012,Three Rivers Press, New York, 2011, 152-186;195-208.
Ilustracije i prezentacije predavanja nastavnika na CD-u. Aleksandar Bošković, Religija i kultura Maja, 1990, Kodeks, Beograd, 15-32.
Michael D. Coe, Breaking The Maya Code,2012. Third Edition, Thames&Hudson, New York,73-98.
Prezentacije predmetnog nastvnika de la Vega, G. »el Inka« 1975 Kraljevski komentari o Inkama. Beograd: Prosveta,7-320 Harold E. Driver, Indians of North America, Second Edition, Revised, The University of Chicago Press, Chicago and London,1975, 3-13 , Prezentacije predaavanja predmetnog nastavnika -Michael D. Coe&Rex Koontz, Mexico:From The Olmecs to The Aztecs,2013. Seventh edition revised and expanded, Thames&Hudson, New York, 59-93;93-101; 105-124; 128-135;147-152;157-180;181-187:199-220
Prezentacije predavanja predmetnog nastavnika na cd-u S.Izquierdo-Todorović, Preinkaičke kulture u: Rozita Levi (ur.), Latinska Amerika i savremeni svet, Beograd 1995, 111-119.
Ilustracije i prezentacije predavanja predmetnog nastavnika na CD- Senka Kovač, "Veze zapadne Afrike i Južne Amerike",u: R.Levi (ur.), Latinska Amerika i savremeni svet, Beograd 1995, 80-88. Poglavlje o Astecima u Morgan,L. H. 1981. Drevno društvo. Beograd: Prosveta, 181-204.
Ilustracije i prezentacije perdavanja predmetnog nastavnika na CD-u. |