Kurs: Urbana antropologija (osn.)
U okviru predmeta: Urbana antropologija
Predavači

dr Vesna Vučinić-Nešković, redovni profesor

obavezni kurs
Broj bodova: 6.00
Sadržaj kursa: Predmet se bavi najznačajnijim teorijskim problemima koji određuju grad kao poseban prostorni i kulturni entitet, kao i posebnostima gradskog načina života. Sadržaj predmeta obuhvata teme kao što su: istorijat razvoja urbane antropologije u svetu i kod nas, definisanje "urbanosti", izvori i metode za istraživanje grada, doseljavanje i adaptacija doseljenika na gradski život, društvena organizacija i međuljudski odnosi u gradu, društvene klase i etnicitet. U okviru jednostavnih ali dobro zaokruženih terenskih istraživanja ili malih grupnih projekata, studenti će obrađivati teme koje su u vezi sa konstrukcijom urbanih prostora i mesta kroz svakodnevni život, rituale i umetnost.
Cilj izučavanja kursa: Predmet ima tri cilja, i to: uvođenje studenata u glavne probleme kojima se urbana antropologija danas bavi u svetu, razvijanje naučnog mišljenja i intelektualne diskusije, kao i podsticanje na samostalno terensko istraživanje urbanih fenomena i procesa.
App.preduslovi_za_polaganje: Nema uslova.
Oblici nastave: Interaktivna nastava podrazumevaće uvodnu reč nastavnika i diskusiju studenata na osnovu pročitanih bibliografskih jedinica na zadatu temu.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Upoznavanje sa predmetom i dogovor o seminarskim radovima
Sadržaj predmeta i struktura nastave. Dogovor oko načina izrade seminarskih radova.
2. nedelja
predavanje - Istorija urbane antropologije
Predavanje: Istorija urbane antropologije na Zadapdu i u Srbiji.
3. nedelja
predavanje - Urbanost kao način života: differentia specifica gradskog života
Predavanje: Odgovor na pitanje: Kako se urbani način života razlikuje od onog u seoskom okruženju.
4. nedelja
seminar - Urbano vreme: ritmovi i rasporedi
Uvodno predavanje: Šta je zajedničko urbanim ritmovima i rasporedima? Istorijske i kulturne razlike u doživljavanju vremena. Vežbe: Prezentacije literature i razgovor na zadatu temu.
5. nedelja
seminar - Urbani prostori i mesta
Uvodno predavanje: Kakve sve prostore u gradu razlikujemo prema formi, upotrebi, simbolici. Urbana mesta svakodnevice, ritualizovanog života (npr. korzo) i obrednih događanja. Vežbe: Predstavljanje tekstova na zadatu temu i predstavljanje empirijskih mini-istraživanja.
6. nedelja
seminar - Terensko istraživanje u gradu
Uvodno predavanje: Specifičnosti grada kao mesta i konteksta empirijskog istraživanja. Koje su prednosti i mane grada kao "antropološkog terena". Vežbe: Predstavljanje literature na ovu temu.
7. nedelja
seminar - Doseljavanje u grad i prilagođavanje na gradski život
Uvodno predavanje: Kako se stanovnik sela odlučuje na doseljavanje u grad? Koji ga uslovi privlače a koji odbijaju? Kako se prilagođava na novu sredinu? Kako mu u tome pomaže porodica, rodbina, i različite društvene mreže? Vežbe: Predstavljanje literature na ovu temu i diskucija.
8. nedelja
seminar - Porodica i srodstvo u gradu
Uvodno predavanje: Da li su porodični i srodnički odnosi u gradu drugačiji nego u seoskoj sredini? Kakve teorijske pretpostavke o tome postoje, a šta su pokazala skorašnja terenska istraživanja? Vežbe: Prikaz literature na zadatu temu.
9. nedelja
seminar - Kultura siromaštva i gradski slam
Uvodno predavanje: Kako objasniti poreklo i održavanje siromaštva? Da li se može prihvatiti stanovište da postoji "kultura siromaštva" i kakve su teorijske implikcije takvog stanovišta? Koje je iskustvo Srbije sa siromaštvom u socijalističkom i postsocijalističkom periodu? Koje su najugroženije grupe u Srbiji? Vežbe: Razgovor na temu na osnovu literature i mini-istraživanja.
10. nedelja
seminar - Kultura srednje klase i kultura elita
Uvodno predavanje: Kako se može definisati srednja klasa,pomoću kojih kriterijuma? Kako se srednja klasa razlikuje od jedne do druge države? Da li je pojam srednje klase podložan antropološkoj kritici? Šta se desilo sa srednjom klasom u Srbiji u periodu socijalzma i postsocijalizma? Sta o tome govore istraživanja? Da li se antropolozi bave pitanjem klase danas? Isto pitanje se postavlja i za elite. Vežbe: Diskusija o pitanju (srednje) klase na osnovu teorije i emiprijskih istraživanja.
11. nedelja
seminar - Korporativna/poslovna kultura
Uvodno predavanje: Šta je u Srbiji donela postsocijalistička tranzicija i prihvatanje neo-liberalnog kapitalizma? Šta se može kod nas zaključiti o poslovnoj i organizacionoj kulturi (u državnim i javnim institucijama, u privatnim organizacijama)? Šta o tome govore empirijska istraživanja? Vežbe: Diskusija na osnovu literature.
12. nedelja
seminar - Etnicitet i društvene mreže
Uvodno predavanje: Kakve društvene mreže i odnosi među njima formiraju (u gradu i šire) na osnovu pripadništva istoj ili različitoj etničkoj grupi ili narodu? Kakvi se odnosi poštovanja, pomoći i saradnje tada uspostavljaju? Šta se dešava u matičnoj državi a šta u dijaspori? Vežbe: Diskusija na osnovu literature i mini-istraživanja.
13. nedelja
seminar - Međuetnički odnosi: harmoničnost ili konflikt
Uvodno predavanje: Šta se dešava u multietničkom gradu, kvartu ili susedstvu? Kakvi se odnosi mogu uspostavljati između društvenih grupa i pojedinaca koje poseduju različito etničko poreklo? Vežbe: Diskusija na osnovu prezentovane literature.
14. nedelja
vežbe - Razgovor o seminarskim radovima
Razgovor o seminarskim radovima.
15. nedelja
seminar - Priprema za ispit
Diskusija gradiva i priprema za ispit. Predavanje seminarskih radova u završnoj formi.
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
Gmelch G., Zenner W.P., Urban Life: Readings in Urban Anthropology, Waveland Press INc., Prospect Heights, Illinois, 1996 (odabrana poglavlja).
Hayden R., Antagonistic Tolerance: Competitive Sharing of Religious Sites in South Asia and the Balkans" with CA Comment, Current Anthropology 43.2 (April, 2002), 205-233.
Low, S.M., Urban Fear: Building the Fortress City, City and Society: annual review, 1997, 53-73.
Rotenberg R., Time and Order in Metropolitan Vienna: a seizure of schedules, Smithsonian Institution Press, Washington DC, 1992 (Poglavlje 8, 181-207).
Santino J., Signs of War and Peace: Social Conflict and the Use of Public Symbols in Northern Ireland, Palgrave, New York, 2001, 1-25, 25-49 (Poglavlja 1 i 2).
Young M., The Metronomic Society, Thames and Hudson, London, 1988, 195-230 (Poglavlje 6)
Virt L., Urbanizam kao način života, Urbana sociologija, M. Petrović i S. Vujović (ur), Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2005, 111-128.
Vučinić V., Antonijević S., Društvena funkcija i simbolika beogradskog korza u vreme Kraljevine Jugoslavije (1931-1941), Glasnik etnografskog instituta 47, Etnografski institut SANU, 1998, 85-101.
Vučinić V., Antropologija u "divljim" naseljima: pogled na Staro sajmište u Beogradu, Glasnik Etnografskog instituta 44, Beograd, 2005, 168-184.
Vučinić V., Matić J., Etnička i teritorijalna distanca između srpske i romske dece školskog uzrasta, Status manjina u Saveznoj Republici Jugoslaviji, Naučni skupovi SANU 84, Beograd, 1995.
Vučinić V., Prostorno ponašanje u Dubrovniku: antropološka studija grada sa ortogonalnom strukturom, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, 1999 (Poglavlja 1,3, 7, 11 i 12).
Vučinić-Nešković, V., Metodologija terenskog istraživanja u antropologiji. Srpski geneaološki centar i Filozofksi fakultet u Beogradu, Beograd, 2013. (poglavlja o pripremi i sprovođenju istraživanja)
Erdei I., Teorije i koncepti o potrošnji u savremenoj antropologiji, Doktorska teza, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, 2007 (Poglavlje 6. Potrošnja u postsocijalističkoj Srbiji)
Zimel G., Veliki gradovi i duhovni život, Urbana sociologija, Petrović M., Vujović S. (ur), Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2005, 69-78.
Ivanović Z., Gradska porodica u sistemu srodničkih odnosa - prilog proučavanju, Etnološke sveske 9, Beograd i Novi Pazar, 1988, 155-167.
Lazić M., Klasna osnova civilnog društva u Srbiji, Promene i otpori, I.P. Filip Višnjić, Beograd, 2005, 61-99.
Mimica A., Bogdanović M.(ur) Sociološki rečnik, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 2006 (dezurbanizacija, geto, grad, metorpola, rezidencijalna segregacija, srednja klasa, elite)