Kurs: Etnologija Starog sveta (osn.) U okviru predmeta: Etnologija Starog sveta Predavači dr Senka Kovač, redovni profesor u penziji obavezni kurs Broj bodova: 6.00 Sadržaj kursa: Premet čine osnovna znanja o kulturama Starog sveta, izloženih prema vremenu nastanka, značaju i geografskoj rasprostranjenosti. Izdvojeni su najstariji kulturni horizonti u Aziji ,Evropi i Africi. Cilj izučavanja kursa: Cilj predmeta je da studenti usvoje relevantna osnovna znanja o kulturama Starog sveta, a kroz interaktivnu diskusiju na časovima razviju sposobnost za kritičku interpretaciju relevantne problematike. App.preduslovi_za_polaganje: Ne postoje posebni preduslovi za pohađanje predmeta Etnologija Starog sveta. Studenti su obavezni da aktivno pohađaju nastavu, kontinuirano čitaju odgovarajuću literaturu i učestvuju u diskusijama na času. Pisani seminarski rad nije obavezan. Oblici nastave:
Nastava se odvija se kroz predavanja i diskusione grupe, tokom četiri časa nedeljno,uz prezentacije predmetnog nastavnika, koje su dostupne studentima. Plan kursa: 1. nedelja predavanje - Kuturni horizonti u Starom svetu. Kulturni horizonti u Aziji Cilj časa je odrđivanje preciznih hronoloških i drugih okvira za proučanje kulturnih horizonata u Starom svetu (Aziji, Evropi i Africi). Kulturni horizonti analizirani su prema A) hronologiji B) kulturnom značaju V) geografskoj rasprostranjenosti. Na ovom času izdvojeni su najvažniji kulturni horizonti na Bliskom istoku:sumerski, vavilonski, asirski, Urartu).
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph, Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 (The Mesopotamian Civilisations, 52-65) 2. nedelja predavanje - Kulturni horizotni u Aziji - Bliski istok Cilj ovog časa je da se kroz najznačajnije kulture koje su analizirane prema hronologiji, kulturnom značaju i geografskoj rasprostranjenosti, ukaže na širi značaj prednjeazijskog kulturnog prostora. Izdvojene su hebrejska i feničanska kultura i njihove veze sa A) ostalim kulturama u Meopotamiji B) sa severnom i istočnom Afrikom. Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 ,77-90 3. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Aziji – Persija i Indija Cilj ovog predavanja je da studnete upozna sa odgovarajućom literaturom i drugim pristupima u tumačenju starih kultura u Persiji.
Cilj predavanja je da ukaže na značaj (lokalni i širi) starih kultura u dolini Inda, prvenstveno kultura Harapa i Mohenđo Daro.
Literatura: Anre Godar, Umetnost Irana, Beograd, 1965,15-47. Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 67-72. Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, 183-197.
Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 114-129.
4. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Aziji - Kina i Japan Kroz predavanja studenti će se upućivati u relevantnu literaturu i druge pristupe (arhologa) u tumačenju starih kultura u Kini i Japanu. Ukazaće se na teškoće u prezentovanju, analizi materijala i donošenju zaključaka.
Na predavanjima biće prikazan i odgovarajući ilustrativni materijal.
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986, 141-148. Vesna Vučinić, »Kada se rodila civilizacija u Kini«, Kulture istoka, 3, 1985, 19-25. Vlahović Petar, Život i običaji naroda Kine, Beograd, 1973. 12-23. 5. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Kritsko-mikenski kulturni horizont Cilj ovog ovog časa je da ukaže na značaj kritsko-mikenskog kulturnog horizonta, kao i na značajnije puteve migracija populacija na tom prostoru. Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, 57-62.Džon Čedvik, Mikenski svet, Beograd, 1980, 33-49;104-113 6. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Helenski kulturni horizont Cilj ovog časa je da ukaže na značaj helenskog kulturnog horizonta na lokalnom i širem prostoru. Interaktivnim oblicima nastave studenti će se motivisati da na času povežu do tada usvojena znanja i upute u relevantnu literaturu. 7. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Evropi-etrurski kulturni horizont Na predavanjima studenti će biti upoznati sa osnovnim teorijskim postavkama Žorža Dimezila (Archaic Roman religion) i drugih autora koji su se bavili “etrurskim pitanjem”. Ukazaće se na raličita tumačenja uticaja etrurskog kulturnog horizonta na rimski (romanski kulturni horizont). Literatura: Branko Gavela, Susret sa umetnošću, Etrurci, Beograd, 1978, 9-104. 8. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Evropi-rimski kulturni horizont Cilj ovog časa je da ukaže na značaj rimskog kulturnog horizonta, na lokalnom i širem prostoru. Interaktivnim oblicima nastave studenti će se motivisati da na času povežu do tada usvojena znanja i da se upute u relevatnu literaturu. Literatura:
Pierre Grimal, Rimska civilizacija, Beograd, 1968, 21-44.
9. nedelja predavanje - Sredozemni etnokulturni kompleks i Afrika Cilj ovog časa je da studente upozna sa Sredozemnim etnokultunim kompeleskom i mestom Afrike u njemu.Analiziraće se kulture po hronologiji i kulturnom značaju.
Posebno će biti analizirane kulture starog Egipta. Literatura: General History of Africa, Ancient Civilisations of Africa, Editor, G. Mokhtar, UNESKO, 1990, 90-102.Ijan Šo, Oksfordska istorija starog Egipta, CLIO, Beograd 2004., 9-22
Filip Kurten, Stiven Fajerman, Leonard Tompson i Jan Vansina, Istorija Afrike: od prapočetaka do nezavisnosti, CLIO, Beograd, 2005., 60-70 10. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Africi:Nubija; Preaksumski i aksumski kulturni horizonti Cilj ovog predavanja je da ukaže na značaj kerma-kušitskog i napato-meroitskog kulturnog horizonta.
U drugom delu predavanja ukazaće se na značaj preaksumskih i asumskih kultura.
Literatura: Filip Kurten, Stiven Fajerman, Leonard Tompson i Jan Vansina, Istorija Afrike: od prapočetaka do nezavisnosti, CLIO, Beograd, 2005., 87-98
Kurt Lange, Maks Hirmer, Egipat, Arhitektura,plastika, slikarskvo tokom tri milenija, Beograd, 36-42
General History of Africa, Ancient Civilisations of Africa, Editor, G. Mokhtar, UNESKO, 1990, 192-213.
11. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u severoistočnoj Africi Cilj predavanja je da ukaže na osobenosti kultura koje su primile hrišćanstvo u severoistočnoj Africi. Analiziraće se osobenosti koptskog, nubijskog i etiopskog monofizitskog hrišćanstva i umetnosti. Literatura: General History of Africa, Ancient Civilisations of Africa,Editor, G. Mokhtar, UNESKO, 1990, 185-191.
P. di Burge, Koptska umetnost, Novi Sad, 1970, 5-30.
12. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u severnoj Africi Cilj ovog predavanja je da ukaže na značaj garamantskog, kartaginskog, rimskog i helenskog kulturnog horizonta u Severnoj Africi. Na predavanjima i vežbama će biti prikazan odgovarjući ilustrativni materijal. Literatura: Filip Kurten, Stiven Fajerman, Leonard Tompson i Jan Vansina, Istorija Afrike: od prapočetaka do nezavisnosti, CLIO, Beograd, 2005., 51-60
General History of Africa, Ancient Civilisations of Africa,Editor, G. Mokhtar, UNESKO, 1990, 236-245.
13. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Zapadnoj Africi Cilj ovog predavanja je da ukaže najznačajnije kulturne horizonte u Zapadnoj Africi (Nok,Ife,Joruba-beninsko-dahomejski, mosi-voltski i akan ašantski). Ilustracije i prezentacija na CD-u. Literatura: Filip Kurten, Stiven Fajerman, Leonard Tompson i Jan Vansina, Istorija Afrike: od prapočetaka do nezavisnosti, CLIO, Beograd, 2005., 104-111
Jelena Aranđelović-Lazić, Magija i oblik, Bronzana skulptura i sveta kraljevstva u Zapadnoj Africi, Nova 178, urednik i izdavač Slobodan Mašić, Beograd, 2001, 7-27, 29-70, 75-121.
14. nedelja vežbe - Maske,skulpture i tekstil kao nosioci informacija o kulturama zapadne Afrike U Muzeju afričke umetnosti u Beogradu biće organizovano stručno vođenje, predavanje uz studentske prezentacije sa ciljem da se prodube teorijska znanja o zapadnoafričkim kulturama. Literatura: Senka Kovač, Maska kao znak, Filozofski fakultet, Beograd, 1996, 195-200 15. nedelja predavanje - Kulturni horizonti u Africi južno od Ekvatora
Kulturni horizonti u Africi južno od Ekvatora
Cilj ovog predavanja je da ukaže na značaj (lokalni i širi) starih kultura južno od Ekvatora- Kuba, Vungu i Zimbabve. Biće izdvojene i anlizirane kulture u istočnoj Africi (svahilijska) i na Madagaskaru (malgaška).
Literatura: Filip Kurten, Stiven Fajerman, Leonard Tompson i Jan Vansina, Istorija Afrike: od prapočetaka do nezavisnosti, CLIO, Beograd, 2005., 32-40 i 164-184 |