Kurs: Etnologija Starog sveta 2007/2008
U okviru predmeta: Etnologija Starog sveta
Predavači

dr Senka Kovač, redovni profesor u penziji

obavezni kurs
Broj bodova: 4.00
Sadržaj kursa: Predmet Etnologija Starog sveta namenjen je studentima prve godine etnologije i antropologije. Premet čine osnovna znanja o kulturama Starog sveta, izloženih prema vremenu nastanka, značaju i geografskoj rasprostranjenosti. Izdvojeni su najstariji kulturni horizonti u Aziji i Evropi, kao i etno-antropološke specifičnosti populacija u Starom svetu.
Cilj izučavanja kursa: Cilj predmeta je da studenti usvoje relevantna osnovna znanja o kulturama Starog sveta, a kroz interaktivnu diskusiju na časovima razviju sposobnost za kritičku interpretaciju prezentovanog tekstualnog i vizuelnog materijala.
App.preduslovi_za_polaganje: Ne postoje posebni preduslovi za pohađanje predmeta Etnologija Starog sveta. Studenti su obavezni da aktivno pohađaju nastavu, kontinuirano čitaju odgovarajuću literaturu i učestvuju u diskusijama na času. Pisani seminarski rad nije obavezan.
Oblici nastave: Nastava na predmetu Etnologija Starog sveta odvija se kroz predavanja i diskusione grupe, tokom četiri časa nedeljno.
Obaveze studenata: Studenti su obavezni da aktivno pohađaju nastavu, kontinuirano čitaju odgovarajuću literaturu i učestvuju u diskusijama na času i grupnom radu.
nacin_ocenjivanja_rada_i_rezultata: Predispitne obaveze: test - 50 bodova Pismeni ispit - 50 bodova Posle šest nedelja studenti polažu test o kulturnim horizontima i populacijama u Starom svetu. Test se sastoji od dvadeset pet pitanja sa četiri ponuđena odgovora od kojih je samo jedan tačan.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Kuturni horizonti u Starom svetu. Kulturni horizonti u Aziji
U prvoj nedelji predavanja studenti se upoznaju sa osnovnim izvorima za proučavanje kultura Staroga sveta. Na prvom času se daju precizni hronološki okviri za proučanje kulturnih horizonata u Starom svetu ( u Aziji i Evropi ). Kulturni horizonti analizirani su prema A) hronologiji B) kulturnom značaju V) geografskoj rasprostranjenosti. Na provom času izdvojeni su najvažniji kulturni horizonti na Bliskom istoku i osnovni podaci o značaju sumerskog, vavilonskog, asirskog kulturnog horizonta.
1. nedelja
predavanje - Kuturni horizonti u Starom svetu. Kulturni horizonti u Aziji
U prvoj nedelji predavanja studenti se upoznaju sa osnovnim izvorima za proučavanje kultura Staroga sveta. Na prvom času se daju precizni hronološki okviri za proučanje kulturnih horizonata u Starom svetu ( u Aziji i Evropi ). Kulturni horizonti analizirani su prema A) hronologiji B) kulturnom značaju V) geografskoj rasprostranjenosti. Na provom času izdvojeni su najvažniji kulturni horizonti na Bliskom istoku i osnovni podaci o značaju sumerskog, vavilonskog, asirskog kulturnog horizonta.
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph, Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 (The Mesopotamian Civilisations, 52-65)
2. nedelja
predavanje - Kulturni horizotni u Aziji - Bliski istok (4 časa)
Cilj ovog časa je da se kroz najznačajnije kulture koje su analizirane prema hronologiji, kulturnom značaju i geografskoj rasprostranjenosti, ukaže na širi značaj prednjeazijskog kulturnog prostora, populacije i kretanje stanovništva, lokalni i širi značaj kultunih horizonata. Izdvojene su hebrejska i feničanska kultura i njihove veze sa A) ostalim kulturama u Meopotamiji B) sa severnom i istočnom Afrikom.
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 ,77-90
3. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Aziji - Persija (2 časa) - Indija (2 časa)
Kroz predavanja studenti će se upućivati u relevantnu literaturu i druge pristupe (arhologa) u tumačenju starih kultura u Persiji. Na časovima će se Cilj predavanja je da ukaže na značaj (lokalni i širi) starih kultura u dolini Inda, prvenstveno kultura Harapa i Mohenđo Daro. Na časovima studenti će se upućivati u relevantnu literaturu i druge
Literatura: Anre Godar, Umetnost Irana, Beograd, 1965,15-47. Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 67-72. Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, 183-197. Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986 114-129.
4. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Aziji - Kina (2 časa) - Japan (2 časa)
Kroz predavanja studenti će se upućivati u relevantnu literaturu i druge pristupe (arhologa) u tumačenju starih kultura u Kini i Japanu. Ukazaće se na teškoće u prezentovanju, analizi materijala i donošenju zaključaka Na predavanjima biće prikazan i odgovarajući ilustrativni materijal.
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986, 141-148. Vesna Vučinić, »Kada se rodila civilizacija u Kini«, Kulture istoka, 3, 1985, 19-25. Vlahović Petar, Život i običaji naroda Kine, Beograd, 1973. 12-23.
5. nedelja
predavanje - Populacije u Aziji
Na ovom času razmatraće se areal formiranja Indoevropljana, ali i drugih velikih areala populacija koje govore: altajskim, dravidskim austroazijskim, austronezijskim i osobenim jezicima u Aziji.
Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998,,63-66. Senka Kovač, Populacije u Aziji i Evropi (autorizovana predavanja sa ilustracijama na CD), 1-50. Petar Vlahović, Narodi i etničke zajednice sveta, Beograd, 1984, XXXVI-LIX
6. nedelja
predavanje - Populacije u Aziji 2
Populacije u Rusiji i Zajednici nezavisnih država. Izdvojene su etnoantropološke specifičnosti: indoevropskih, uralskih, kavkazkih i altajskih populacija.
Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, 43-56. Senka Kovač, Populacije u Aziji i Evropi (autorizovana predavanja sa ilustracijama na CD), 1-50.
7. nedelja
- - TEST
Test
8. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Kritsko-mikenski kulturni horizont
Cilj ovog ovog časa je da ukaže na značaj kritsko-mikenskog kulturnog horizonta, kao i na značajnije puteve migracija populacija na tom prostoru.
Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, 57-62.Džon Čedvik, Mikenski svet, Beograd, 1980, 33-49;104-113
9. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Helenski kulturni horizont
Cilj ovog časa je da ukaže na značaj helenskog kulturnog horizonta na lokalnom i širem prostoru. Interaktivnim oblicima nastave studenti će se motivisati da na času povežu do tada usvojena znanja i upute u relevantnu literaturu. Sastavni deo ovih časova je prezentovanje i memorisanje odgovarajućeg ilustrativnog materijala.
Literatura: Edward Mcnall Burns, Philip Lee Ralph,Robert E. Lerner, Standish Meacham, World civilization, Their History and Their Culture, volume A, London, New York, 1986, 217-226
10. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Etrurski
Na predavanjima studenti će biti upoznati sa osnovnim teorijskim postavkama Žorža Dimezila (Archaic Roman religion) i drugih autora koji su se bavili “etrurskim pitanjem”. Ukazaće se na raličita tumačenja uticaja etrurskog kulturnog horizonta na rimski (romanski kulturni horizont).
Literatura: Branko Gavela, Susret sa umetnošću, Etrurci, Beograd, 1978, 9-104.
11. nedelja
predavanje - Kulturni horizonti u Evropi - Rimski (romanski) kulturni horizont
Cilj ovog časa je da ukaže na značaj rimskog kulturnog horizonta, na lokalnom i širem prostoru. Interaktivnim oblicima nastave studenti će se motivisati da na času povežu do tada usvojena znanja i da se upute u relevatnu literaturu.
Literatura: Pierre Grimal, Rimska civilizacija, Beograd, 1968, 21-44.
12. nedelja
predavanje - Populacije u Evropi - Indoevropski problem
Cilj ovog časa je da studente upozna sa najvažnijim arheološkim, lingvističkim, antropološkim stavovima o pitanju Indoevropljana, da kroz prezentovanje autohtonističkih, difuzionističkih i drugih gledišta studente uputi u najznačajnije autore (Kosina, Mar, Gimbutas, Georgijev, Garašanin), njihove radove i teorijske postavke.
Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998, Preface (karta Indo-evropskih jezika) i 1-26, 71-73.Senka Kovač, Populacije u Aziji i Evropi, (autorizovana predavanja sa ilustracijama na CD), 1-50.
13. nedelja
predavanje - Populacije u Evropi 2
Cilj ovog časa je da studenti usvoje osnovna znanja o etnoantropološkim specifičnostima populacija u Evropi.
Literatura: Colin Renfrew, Archaeology and Language, The Puzzle of Indo-European Origins, London, 1998,67-70, 73-74. Senka Kovač, Populacije u Aziji i Evropi, (autorizovana predavanja sa ilustracijama na CD), 1-50.
14. nedelja
- - Priprema za ispit
Priprema za ispit
15. nedelja
- - PISMENI ISPIT
Pismeni ispit.