Kurs: Nemački jezik 2
U okviru predmeta: Nemački jezik 2
Predavači

dr Katarina Krželj, vanredni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 8.00
Sadržaj kursa: nastave stranog jezika određen je postavljenim ciljevima, a povezan je sa opštim i užestručnim temama u okviru naučnih oblasti koje se izučavaju na Filozofskom fakultetu. U nastavi Stranog jezika 2 obrađuju se užestručne teme kroz rad na tekstovima, koji omogućava studentima da ovladaju stručnom terminologojim, kao i da steknu uvid u različite jezičke registre i stilove. Kriterijumi za izbor tekstova su autentičnost i pouzdanost izvora, a kad je to moguće i aktuelnost. Pri izboru tema i vrsta tekstova vodi se računa o činjenici da su grupe studenata koje uče strani jezik disciplinarno heterogene i da njih čine studenti različitih odeljenja Filozofskog fakulteta.
Cilj izučavanja kursa: Osnovni cilj nastave iz kursa Strani jezik 2 na Filozofskom fakultetu je ovladavanje stručnim stranim jezikom u oblastima koje se izučavaju na Fakultetu. Ovaj cilj podrazumeva ovladavanje strukturom jezika, kao i stilskim odlikama opštenaučnog i jezika užih naučnih oblasti, i to razvijanjem sledećih veština: - čitanja i razumevanja stručne literature; - pismenog i usmenog izražavanja; - prevođenja stručne literature; U procesu ostvarivanja navedenih ciljeva studenti se osposobljavaju za korišćenje rečnika, terminoloških leksikona i enciklopedija. Studenti po okončanju nastave iz ovog kursa i položenog ispita treba da budu u stanju da se u različitim stručnim i profesionalnim situacijama izraze sadržinski diferencirano i primereno datoj komunikativnoj situaciji. Metodičko znanje koje studenti steknu tokom učenja stranog jezika na Filozofskom fakultetu treba da ih osposobi za dalje samostalno izučavanje stranog jezika.
App.preduslovi_za_polaganje: Preduslov za pohađanje kursa Strani jezik 2 je odslušani kurs Strani jezik 1.
Oblici nastave: Nastava stranih jezika ostvaruje se predavanjima, vežbama, grupnim i individualnim konsultacijama, i održava se nedeljno.
Obaveze studenata: Student je obavezan da redovno pohađa nastavu i aktivno u njoj učestvuje, priprema se za predavanja i vežbe, radi domaće radove i prezentacije i položi ispit.
nacin_ocenjivanja_rada_i_rezultata: Rad i rezultati rada studenata ocenjuju se u toku nastave i na ispitima. Konačna ocena formira se na osnovu broja poena koje je student ostvario na osnovu predispitnih obaveza (koje nisu uslov za izlazak na ispit) i rezultata pismenog i usmenog ispita, u ukupnom zbiru od 100 poena. Predispitne obaveze učestvuju sa 30 poena (10 usmeno izražavanje – prezentacije, učešće u debatama itd., i pismeno izraževanje koje nosi 20 poena – 10 poena prevod, 10 pisanje rezimea). Pismeni ispit (prevod) nosi 30 poena, a usmeni 40. Ocena se formira na osnovu ukupnog broja ostvarenih poena. Kolokvijum: prevod nepoznatog stručnog teksta, uz upotrebu rečnika, sa nemačkog na srpski jezik (dužina 22-4 reda) i rezime datog teksta u dužini od 60 - 80 reči. Položeni kolokvijum predstavlja obavezan uslov za polaganje usmenog dela ispita. Usmeni ispit: student priprema 50 strana stručnog teksta po sopstvenom izboru, a čiji prevod nije objavljen na srpskom jeziku. Student je obavezan da nastavniku podnese na uvid izabrani tekst. Na ispitu se od studenta očekuje da: a) u formi usmenog prikaza interpretira sadržaj i problematiku unapred odabranog i pročitanog teksta i izrazi svoj kritički stav; b) usmeno prevede na srpski jezik deo istog teksta dužine do 20 redova.