Kurs:
U okviru predmeta: Istorija istorije umetnosti
Predavači

dr Predrag Dragojević, redovni profesor

izborni kurs
Broj bodova: 4.00
Sadržaj kursa: PAŽNJA! OVO JE STARI KURS, ZA STATUT 2009. ZAMOLITE ODGOVORNE DA NA SAJT STAVE SILABUS PISAN UZ STATUT 2014. Ključne tačke i procesi razvoja moderne istorije umetnosti kao nauke od sredine 18. do početka 21. veka; takođe, istaknuti stručnjaci, škole ili grupe istraživača, institucije vezane za istoriju umetnosti, naučnost, istoričnost, problemi profesionalizacije i obuke.
Cilj izučavanja kursa: Predočiti studentima promenljivost istorije umetnosti, izvore i uporišta za njeno proučavanje kao nauke i kao struke, i grupisati probleme koje se u tom proučavanju otkrivaju.
App.preduslovi_za_polaganje: Nema posebnih preduslova za slušanje nastave iz ovog predmeta.
Oblici nastave: Predavanja sa projekcijama; diskusije.
Plan kursa:
1. nedelja
predavanje - Granice nauke o umetnosti
Uvodne napomene. Evidentiranje i upoznavanje studenata, dogovor o načinu rada. Ocrtavanje granica istorije umetnosti kao nauke: stanovišta umetnika, publike i naučnika o likovnom delu; tumačenja umetnosti u različitim naukama; istorija umetnosti i njene oblasti.
2. nedelja
predavanje - Proizvodi nauke o umetnosti
Razvoj shvatanja o tome šta su proizvodi jedne nauke o umetnosti i koje su njene ekonomske osnove; naglasak na društva u tranziciji.
3. nedelja
predavanje - Institucionalni i zakonski okviri rada istoričara umetnosti
Razvoj institucionalnih i zakonskih okvira nauke o umetnosti.
4. nedelja
predavanje - Računari u nauci o umetnosti ili tehnička podrška
Razvoj tehničke podrške u radu istoričara umetnosti, sa naglaskom na informatičku revoluciju s kraja 20. i početka 21. veka i upotrebu računara. Pregled svakodnevno korišćenih programa u radu jednog istoričara umetnosti.
5. nedelja
predavanje - Uporišta za tumačenje nauke o umetnosti
Otkrivanje uporišta za tumačenje nauke o umetnosti. Definisanje izvora - iskustvo u Srbiji 19. veka - učenja u svetu 18-20. veka - razmišljanja začetnika nauke o umetnosti
6. nedelja
predavanje - Razvoj i elementi nauke o umetnosti
Tokovi razvoja nauke o umetnosti u 18, 19. i 20. veku sa naglaskom na doprinos istorije umetnosti kao njene najstarije i centralne discipline.
7. nedelja
predavanje - Istorijskoumetnički pristup u nauci o umetnosti
Istorija razvoja metoda istorije umetnosti.
8. nedelja
predavanje - Multidisciplinarnost nauke o umetnosti
Multidisciplinarnost nauke o umetnosti (geografski pristup, antropološki, psihološki, psihološki, tehničko-tehnološki, arheološki, sociološki, istorijski, informatički, matematički, semiotički, literarni i umetnički; medicinski, biološki, itd).
Literatura: P. Dragojević, O posebnim pristupima u beogradskoj školi istorije umetnosti, Nauka o umetnosti 9 (Seminar za nauku o umetnosti 2001).
9. nedelja
predavanje - Naučni principi u metodima nauke o umetnosti
Naučni principi u metodima nauke o umetnosti. Definisanje predmeta proučavanja, opis, analiza, objašnjenje, otkrivanje pravilnosti...; ...uočavanje problema, hipoteze, teorije, kontrola – delovanje i predviđanje; razmatranja cilja i smisla nauke o umetnosti. Tragovi epohe u metodima nauke o umetnosti (poimanje nauke, ukusi, koncepti; filozofske pozicije). Jezičko-pojmovni sistem u metodologiji nauke o umetnosti.
Literatura: P. Dragojević, O naučnosti beogradske škole istorije umetnosti, Nauka o umetnosti 14 (Seminar za nauku o umetnosti 2002).
10. nedelja
predavanje - Razlike u školama mišljenja o umetnosti
Različite škole istorije umetnosti, kao institucije i kao grupe istomišljenika ili sledbenika određenog shvatanja.
11. nedelja
predavanje - Uticaji socijalnih okolnosti na nauku o umetnosti
Uticaji socijalnih okolnosti na razvoj metoda i profesionalizaciju nauke o umetnosti (razvoj sredine; stav sredine prema nauci i prema umetnosti; konkurencija nestručnjaka i borba nauke za kompetenciju; odnos nauke prema okruženju, primanje uticaja, izgradnja integriteta; relacije unutar struke)
Literatura: Die Wiener Schule der Kunstgeschichte und die Kunst ihrer Zeit: zum Verhältnis von Methode und Forschungsgegenstand am Beginn der Moderne, Wien: Böhlau 2005.
11. nedelja
predavanje - Uticaji socijalnih okolnosti na nauku o umetnosti
Uticaji socijalnih okolnosti na razvoj metoda i profesionalizaciju nauke o umetnosti (razvoj sredine; stav sredine prema nauci i prema umetnosti; konkurencija nestručnjaka i borba nauke za kompetenciju; odnos nauke prema okruženju, primanje uticaja, izgradnja integriteta; relacije unutar struke)
Literatura: P. Dragojević, O profesionalizaciji beogradske škole istorije umetnosti, Nauka o umetnosti 17 (Seminar za nauku o umetnosti 2003).
12. nedelja
predavanje - Uloga ličnosti u nauci o umetnosti
Uticaj psihičkog profila istraživača ili stručnjaka u nauci o umetnosti. Značaj nekih funkcija (vizuelno opažanje i pamćenje), procesa (razvoj, starenje, patološki procesi), specifičnosti (mentalitet) i odlika pojedinca (crte ličnosti, kreativnost; spontanost i rigidnost, inteligencija, itd).
Literatura: P. Dragojević, O ličnostima u beogradskoj školi istorije umetnosti, Nauka o umetnosti 20 (Seminar za nauku o umetnosti 2004).
13. nedelja
predavanje - Mesto savesti u nauci o umetnosti
Savest kao osnova primene metoda nauke o umetnosti; etičke dileme proistekle iz nedovoljne profesionalizacije i snažnog uticaja ličnosti pojedinca. Rešavanje dilema kroz sisteme vrednosti (etičke kodekse) okruženja ili delova struke.
Literatura: M. Koen - E. Najgel, Uvod u logiku i naučni metod, Beograd 2004, 388-395 (zloupotreba naučnog metoda).
14. nedelja
- - PRIPREMA ZA ISPIT
-
15. nedelja
- - ISPIT
-
Literatura i izvori podataka:
Opsta obavezna Literatura
P. Dragojević, O razvoju i elementima nauke o umetnosti, Nauka o umetnosti 2 (Seminar za nauku o umetnosti 1997) 7-120.