Психологија

20
 
Феб
 
2024
Није Филозофски ћутати, 44. трибина ДИШЕМ А НЕ ЗНАМ ЧЕМУ СВЕ ТО - загађење ваздуха, ко је одговоран и шта се ту може, 29.2.2024. у 18:30 часова, Амфитеатар Филозофског факултета

Четрдесет четврта трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати, ДИШЕМ А НЕ ЗНАМ ЧЕМУ СВЕ ТО - загађење ваздуха, ко је одговоран и шта се ту може, одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 29.2.2024. године од 18:30 часова.

Који су главни извори загађења ваздуха у Србији и какав је квалитет државног мониторинга квалитета ваздуха? Шта је европски идекс квалитета ваздуха и шта је од информација доступно на јавном сервису? Која је улога државних инситутуција у спровођењу мера за смањење загађења ваздуха и како у томе могу помоћи урбанистичка решења као и сами грађани?

Да ли постоје и какве су везе загађења са оболевањем од астме, хроничне опструктивне болести плућа, карцинома плућа и других болести? Шта нам кажу релевантни подаци о утицају различитих загађујућих материја из ваздуха на здравље, као и о квалитету живота људи оболелих од различитих болести повезаних са загађењем ваздуха?

На трибини ће говорити: прим. др сци. мед. Татјана Радосављевић, пнеумофизиолог, доктор медицинских наука са вишедеценијским искуством у лечењу респираторних болести; Дејан Лекић, инжењер грађевине, један од оснивача Националне еколошке асоцијације, експерт у анализи, развоју и имплементацији софтверских решења у области хидрометеорологије и заштите животне средине; Мирко Поповић, адвокат, програмски директор Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину; др Иван Симић, урбаниста, доцент на Архитектонском факултету Универзитета у Београду, експерт у области еколошке архитектуре

Модераторка: др Милица Марушић Јаблановић, виша научна сарадница, руководилац пројекта Еколошки идентитет ученика основне школе у Србији, еколошка активисткиња и народна посланица.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.




↑↑↑