Етнологија и антропологија

Одељењске вести
30
 
Мај
 
2024

Четрдесет седма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати, НАПАД НА ВУКА ЦВИЈИЋА – НЕЋЕМО ДОЗВОЛИТИ ДА СЕ ПРЕЋУТИ у сарадњи са недељником Радар, одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 31.5.2024. године од 18:30 часова.

Ћутање је савезник репресивних режима. Дижемо глас против сваке врсте насиља, посебно када су нападнути они који се бескомпромисно боре за истину.

Модераторка - Весна Малишић, Радар

Говорници:

Светлана Цеца Бојковић, глумица
Бојана Савовић, тужитељка
Катарина Петровић, полицајка из Ваљева
Миодраг Јовановић, професор Правног факултета УБ
Драгољуб Дража Петровић, Данас
Стеван Дојчиновић, КРИК
Филип Шварм, Време
Марко Шелић Марчело, писац и музичар

Видимо се на Филозофском.



30
 
Мај
 
2024

Етнографски музеј у Београду објављује конкурс за награду Боривоје Дробњаковић за најбољи мастер рад из области етнологије и антропологије одбрањен у школској години 2022/2023. са оценом десет. Конкурс је отворен од 3. до 20. јуна. Радови се могу послати на мејл: nagrada.drobnjakovic@etnografskimuzej.rs

Награда ће бити додељена 20. септембра када се обележава Дан Етнографског музеја.


30
 
Мај
 
2024

scholÆstivae
Collegii Carolivicani

Карловачка летња школа
старих језика и култура


одржаће се ове године
од 19. до 26. августа
у Сремским Карловцима

Захваљујући субвенцији Општине Сремски Карловци, за полазнике овогодишње летње школе обезбеђен је смештај и пансион по цени од 13.000 динара. Број субвенционисаних места је ограничен.

Адреса за пријављивање:
collegium.carolivicanum@gmail.com
За обавештења и објаве, скенирај кôд са плаката у прилогу вести.




29
 
Мај
 
2024

Документ је у прилогу вести.


29
 
Мај
 
2024

Студентска теренска пракса обавезна је за све студенте који су је пријавили (С+П) приликом пријављивања предмета у академској 2023/2024. години. Списак овогодишњих пракси је у прилогу вести. Пријава на жељену теренску праксу траје до 31. маја.


29
 
Мај
 
2024

Са задовољством најављујемо одржавање Радионице „Science, Faith, and Superstition“, којa ће се одржати 30. маја и 31. маја 2024. године у Темпус сали Филозофског факултета. Овај догађај представља важан део међународног пројекта „Science, Faith, and Superstition“ посвећеног истраживању односа између науке, вере и сујеверја, који је финансијски подржан од стране Џон Темплтон Фондације и Универзитета Оксфорд. Руководилац пројекта је проф. др Љиљана Раденовић, редовна професорка Одељења за филозофију.

На радионици ће учествовати међународни и домаћи предавачи и студенти докторских студија филозофије и класичних наука. Током дводневног догађаја, учесници ће имати прилику да размене идеје и дискутују о темама из области филозофије и историје религије и науке, те да продубе своје разумевање комплексне везе између научних сазнања, верских уверења и културних предања.

Више информација о програму радионице доступно је у прилогу вести и на веб страници пројекта http://www.scifas.org/


28
 
Мај
 
2024

Резултати су у прилогу вести.


28
 
Мај
 
2024

Отказују се консултације код проф. др Данијеле Велимировић заказане за четвртак 30. мај. Професорку можете контактирати на мејл: dvelimir@f.bg.ac.rs


28
 
Мај
 
2024

Научни скуп "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба" биће одржан у сали 108 Филозофског факултета 30. и 31. маја. Улаз је слободан, а програм је у прилогу.


27
 
Мај
 
2024

Поштоване колегинице и колеге,

Позивамо вас на четврту трибину програма Разговори о уметности коју организују истраживачи Семинара за уметност и визуелну културу новог века. Трибина ће се одржати 30. маја у 19 часова у клубу Плато (Чика Љубина 18 - 20).

Иван Мештровић је један од најпознатијих вајара домаће историје уметности. Ипак, његов богати опус садржи и велики број дела која током времена нису подједнако пажљиво и марљиво истражена и презентована широј јавности. Уколико су вам познати споменици Незнаном јунаку, Победник и Захвалност Француској, а волели бисте да сазнате нешто о Местровићевим раним и мање познатим радовима дођите на четврте по реду Разговоре о уметности. Мајска тема трибине биће управо – (не)познати Мештровић.

Учеснице разговора су: МА Мина Радовановић, др Олга Жакић, МА Исидора Савић и др Јована Миловановић, а модераторка програма је др Јована Николић.


24
 
Мај
 
2024

Обавештавају се студенти да ће Одељење за етнологију и антропологију приговоре на испитне спискове за јунски испитни рок прихватати у понедељак 27. маја и у уторак 28. маја, искључиво електронским путем. Студенти приговоре шаљу на одељенски мејл: ea@f.bg.ac.rs

Студенти су у обавези да поштују време предвиђено за приговоре, те да у електронским индексима обавезно провере да ли су им пријаве прихваћене. Накнадни приговори се неће уважавати.


24
 
Мај
 
2024

Моле се студенти да у понедељак, 27.05.2024. године, у свом е-индексу провере да ли су им одобрени испити које су пријавили за јунски испитни рок.

Дани за проверу услова и приговоре су понедељак и уторак (27. и 28.05.)

У прилогу се налазе смернице коме би требало да се обратите у сличају да пријаве нису прихваћене.






24
 
Мај
 
2024

За студенте свих нивоа студија које занима студирање у Централној Европи и на Балкану. Придружите се онлајн сесији у оквиру које можете да се информишите око свих могућности које имате у оквиру CEEPUS мрежа. Искористите прилику да поставите питања колегама са универзитата у оквиру CEEPUS мреже 28. маја 2024. од 17:00 до 18:00 линк.



22
 
Мај
 
2024

Институт за филозофију и друштвену теорију (ИФДТ) позива студенте и студенткиње Филозофског факултета на интердисциплинарни семинар “Материјалност: простора, пракси, симбола”. Овом приликом истраживачи и истраживачице ИФДТ представиће своја теоријска и емпиријска истраживања материјалности из угла филозофије, архитектуре, студија материјалне културе и (не)материјалног наслеђа, антропологије и историје уметности.

Семинар ће бити одржан у четвртак, 30. маја од 10 до 13:30 часова. Више детаља, као и сатницу догађаја, можете пронаћи у приложеном позиву.


21
 
Мај
 
2024

Обавештавају се студенти да ће се испити код проф. Ковачевића на мастер и докторским студијама у јунском року одржати 6. јуна у 12 часова у кабинету 558, а у јулском 25. јуна у 12 часова у кабинету 558.


17
 
Мај
 
2024

Обавештавају се студенти друге године да ће поправни колоквијум и предрок из предмета Антропологија материјалне културе бити 31.5. у 9ч (учионица 508).

Марија Брујић


17
 
Мај
 
2024

Задовољство нам је да вас позовемо на XVIII међународни конгрес о провинцијалној римској уметности под темом "Границе у провинцијама - културне границе", а који почиње у понедељак 20. маја, од 13:30 у Амфитеатру Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Учествоваће 107 колегиница и колега из преко 50 различитих институција и 16 земаља као што су Аустрија, Немачка, Холандија, Француска, Шпанија, Енглеска, Грчка, Италија, Пољска, Мађарска, Румунија, Бугарска, Словенија, Хрватска, Македонија и Мароко. Предавања ће се од 20. маја од 13:30 одржавати у Амфитеатру Филозофског факултета Универзитета у Београду и 23-24. маја на Виминацијуму.



Књига апстраката је доступна на линку https://ai.ac.rs/wp-content/uploads/2023/11/organized-1.pdf




17
 
Мај
 
2024

Студентска теренска пракса обавезна је за све студенте који су је пријавили (С+П) приликом пријављивања предмета у академској 2023/2024. години. Списак овогодишњих пракси је у прилогу вести. Пријава на жељену теренску праксу траје до 31. маја.


17
 
Мај
 
2024

У складу са одлуком продекана за финансије проценат школарине који је потребно уплатити за пријаву испита износи 50% за јунски рок и 60% за јулски рок.



15
 
Мај
 
2024

Универзитет у Београду - Филозофски факултет поводом Дана Факултета, награђује десет најбољих студената пригодном наградом.

Награду ће добити студент који је уписан у прву годину студија школске 2020/21. године који је редовно уписивао наредну годину студирања, а у школској 2023/2024. години уписао четврту годину студирања са најмање остварених 144 ЕСПБ бода и са највишом просечном оценом после окончања фебруарског испитног рока 2024. године. У случају да два студента имају исту просечну оцену награда ће се доделити студенту који је остварио већи број ЕСПБ бодова.

Студенти имају право приговора на прелиминарну ранг-листу најкасније до 24.05.2024. године у 12:00 часова. Приговор се у електронској форми доставља шефу Студентске службе Игију Костићу, на адресу igi@f.bg.ac.гs. Листа која се утврди након разматрања приговора, сматра се коначном ранг-листом на основу које ће се извршити додела награда.

Спискови се налазе у прилогу вести.



15
 
Мај
 
2024

Студенти који су први пут корисници студентског кредита по један примерак уговора могу преузети на шалтеру бр. 2 Одсека за студентске послове. Истовремено, сви активни корисници у школској 2023/24 години могу подићи обавештења о почетку отплате студентског кредита у случају да се не испуне услови из члана 4. уговора.



15
 
Мај
 
2024

Мислилиште је образовано као академски простор отворене расправе о темама oд јавног интереса. У организацији Универзитета у Београду, Мислилиште се одвија у дворишту Капетан-Мишиног здања. Први циклус Мислилишта посветили смо образовању и успешно реализовали у октобру 2023. године. Транскрипти су публиковани и биће доступни свим учесницима првог и другог циклуса. У свом другом циклусу Мислилиште се отвара за питања заједнице.

Три термина и шест проблемских области планирано је за месец мај. Свака сесија траје 90 минута и организована је у три дела. У првом делу уводничари укратко одговарају на постављена питања уредника програма; у другом делу модерира се расправа између уводничара; у трећем делу се дискусија отвара за све присутне у Мислилишту.

Наредне две сесије су планиране за среду 15. маја 2024. године.

У прилогу је програм.



14
 
Мај
 
2024

Четрдесет шеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати, УНИВЕРЗИТЕТ ПОД ЦРКВЕНИМ БЛАГОСЛОВОМ, одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 16.5.2024. године од 18:30 часова.

У периоду од 2019. до 2024. године чак петорица професора теологије су удаљена са државног Православног богословског факултета Универзитета у Београду (ПБФУБ). Између осталог, доношење спорног Закона о изменама и допунама Закона о високом образовању из 2021. само је утрло пут ка новим прогонима на ПБФУБ и замирању оних гласова у српској православној теологији који су у стању да прате знакове времена у којем живимо. Учесници ове трибине посветиће стога већу пажњу питањима академских слобода и аутономије универзитета, уставне одвојености цркве и државе, као и спорног института сагласности епископа за упис студија и конкурисање за избор у звања наставника, те одобрења Синода СПЦ код избора у наставничка звања на ПБФУБ, који су постали саставни део Закона из 2021.

На трибини ће говорити: проф. др Весна Ракић Водинелић (редовна професорка у пензији Универзитета Унион), проф. др Владан Перишић (редовни професор у пензији Универзитет у Београду – Православни богословски факултет), др Вукашин Милићевић и модератор проф. др Милан Вукомановић (Универзитет у Београду - Филозофски факултет).


14
 
Мај
 
2024

Евалуација је отворена за студенте у периоду од 14. маја до 2. јуна

Поштоване колегинице и колеге,

Обавештавамо вас да студентско вредновање педагошког рада наставника и сарадника, као и вредновање управљања и организације рада Филозофског факултета почиње у уторак 14.05.2024. и да ће трајати до 02.06.2024. године.

Када се улогујете на своје е-индексе (http://gama.f.bg.ac.rs) у оквиру дела под називом „Евалуација“ најпре ће вам се појавити „Анкета о управљању и организацији рада Факултета“ у оквиру које ћете оцењивати различите аспекте рада Филозофског факултета, а потом ће вам се приказивати редом анкете за вредновање педагошког рада наставника и сарадника са предмета које сте слушали у овом семестру. Потребно је да оцените педагошки рад свих наставника и сарадника код којих сте слушали наставу у текућем семестру.

Ваша повратна информација нам је веома важна и значајно доприноси континуираном побољшању педагошког рада наставника и сарадника као и рада Филозофског факултета у целини.

Подсећамо вас да је од ове школске године учешће у вредновању педагошког рада наставника обавеза студената и да представља услов за упис наредне школске године. Учешће у анкети је анонимно. У вредновању педагошког рада наставника учествују студенти свих нивоа студија.

Комисија за обезбеђивање квалитета и самовредновање



13
 
Мај
 
2024

Поводом 20 година од смрти професора др Душана Бандића организујемо округли сто под називом „Сећање на професора Душана Бандића: лично и професионално“ у петак, 17.5.2024. године у 14 часова у Клубу „Плато“ (улаз из Васине улице).

Округли сто отварамо приказивањем фељтона „Табу“ (1978, РТС), а затим ће говорити: др Иван Чоловић (Бибилиотека XX век), др Александра Павићевић (Етнографски институт САНУ), проф. др Драгана Антонијевић (Филозофски факултет у Београду), проф. др Сенка Ковач (Филозофски факултет у Београду), др Милина Ивановић Баришић (Етнографски институт САНУ), др Мирослава Лукић Крстановић (Етнографски институт САНУ), мр Мирослав Нишкановић (Етнографски институт САНУ), проф. др Данијел Синани (Филозофски факултет у Београду), проф. др Лидија Радуловић (Филозофски факултет у Београду), као и алумни Филозофског факултета у Београду: Ђина Тришовић и мр Биљана Мандић.


↑↑↑