Vesti i događaji

Бр. Сл.
01.11.2019. године

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

На седници Статутарне комисије, одржаној дана 1.11.2019. године, једногласно је усвојен Предлог Измена и допуна Статута Универзитета у Београду – Филозофског факултета.

ПРЕДСЕДНИК СТАТУТАРНЕ КОМИСИЈЕ

Проф. др Драган Попадић

Текст Предлога се налази у прилогу вести

Нов

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Перцепција и њен однос према акцији", о којој ће говорити Оливер Тошковић (Лабораторија за експерименталну психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 7. новембра у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).

У прилогу се налази фајл са апстрактом за трибину.

Нов

Проф. др Душко Прелевић ће у уторак, 5. новембра у 19 сати у Библиотеци града Београда бити предавач у оквиру округлог стола Међунаучни дијалог - Циљ и извор науке.

Више информација на линку: https://mediasfera.rs/2019/10/29/okrugli-sto-medjunaucni-dijalog-cilj-i-izvor-nauke/

Нов

У оквиру прославе 60 година студија социологије на Филозофском факултету реализује се циклус тематских трибина, а друга трибина је МЛАДИ У СРБИЈИ (Should I stay or should I go), која ће се одржати у уторак, 5. новембра од 19:00 у Клубу студената Филозофског факултета. На трибини ћемо представити две теме: "Навигација" у "мору неизвесности": о положају, стратегијама и плановима младих; и Прихватање различитости: о ставовима младих. Смиљка Томановић и Драган Станојевић са Одељења за социологију Филозофског факултета ће о слици из угла истраживања, самих младих испитаника, уметности, као и рада са младима, разговарати са гостима - ранијим и садашњим студентима социологије: Јеленом Митровић Томић (РТС) и Демиром Мекићем (Београдски центар за људска права), Невеном Ивановић и Богданом Спирићем. Надамо се и радујемо разговору са публиком, па зато дођите да нас чујете и да вас чујемо!

Двадесет четврта трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 31.10.2019. године од 18:30 часова.

ЧАС АНАТОМИЈЕ: МАПИРАЊЕ САВРЕМЕНЕ ДЕСТРУКЦИЈЕ БЕОГРАДА

Београд на води, Трг републике, Савски трг, Савски кеј, Калемегдан, Гардош... О савременој деструкцији, неодговорности, урбаној и споменичкој трансформацији на простору Београда говоре проф. др Бранислав Димитријевић (Висока школа ликовних и примењених уметности), архитектица Ксенија Радовановић, Душан Чавић и Душан Шапић (Иницијатива грађана #НеДамКеј). Модератор трибине је проф. др Ненад Макуљевић (Филозофски факултет Универзитета у Београду).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Inside out: Несуицидално самоповређивање деце и младих у Србији", о којој ће говорити Ана Радановић (Институт за педагошка истраживања, Београд).

Трибина ће се одржати у четвртак, 31. октобра у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).

Задовољство нам је да Вас позовемо на циклус тематских трибина, којима Одељење за социологију на Филозофском факултету обележава 60 година постојања студија социологије на Филозофском факултету у Београду. Циљ тематских трибина је да прикажемо заинтересованој јавности чиме се и на који начин социолози са Одељења за социологију баве, кроз разговор и дискусију о актуелним друштвеним темама. Прва у низу је трибина Г.Р.А.Д. која се одржава 29.10. од 19:00, у Клубу студената Филозофског факултета (доњи ниво ресторана Плато). Која су кључна обележја стања у коме се налазе градови у Србији данас? Да ли је култура у служби економије, и даље и у служби културе? Постоје ли код нас позитивни примери културне политике града? Који су доминантни облици урбаног активизма у Србији? Ово су само нека од питања која ћемо отворити на трибини Г.Р.А.Д. у жељи да се на основу истраживања спроведених у стручним и академских круговима као и у пољу практичне политике и активизма, покрене дебата о будућности наших градова – о њеним Грађанима, Ритму града, Активизму, Демократији. Учесници трибине: Милена Драгићевић Шешић (Факултет драмских уметности), Бранимир Стојковић (Факултет политичких наука), Ива Чукић (Институт за урбане политике), Радомир Лазовић (иницијатива „Не давимо Београд“), Мина Петровић, Јелисавета Петровић и Милена Токовић (Филозофски факултет, Београд).

Наставници и сарадници Филозофског факултета, у четвртак 24. октобра у 12 часова на Платоу, одржаће протест против континуираних, готово свакодневних притисака и вређања наставника и сарадника факултета, кршења аутономије универзитета у Србији и других државних институција које раде под притисцима приватних интереса, као и против кршења основних права и слобода грађана. Позивамо независне институције, Регулаторно тело за електронске медије и Републичког јавног тужиоца, да известе jавност о предузетим мерама и поступањима из своје надлежности.

Упис примљених кандидата на ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ обавиће се 23.10. 2019. године на шалтеру бр. 2 од 10 до 12 часова.

Више о упису погледајте у прилогу.

Упис примљених кандидата на МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ обавиће се 23.10. 2019. године на шалтеру бр. 2 од 10 до 12 часова.

Више о упису погледајте у прилогу.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36