Vesti i događaji

2020

Тридесет четврта трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 5.3.2020. године од 18:30 часова.

СИНДИКАЛНО И ПОЛИТИЧКО ОРГАНИЗОВАЊЕ ЖЕНА У СРБИЈИ ДАНАС

Процес транзиције у Србији обележен је растом социјалних неједнакости, смањењем јавне потрошње и слабљењем социјалне државе, урушавањем права радника, пореским реформама које одговарају богатим слојевима друштва, али не и економски најслабијим категоријама становништва. Продубљивање социјалног јаза довело је до све већег раздвајња између елите и обичног грађанства, уз јачање демагошких политика и пропаганде у функцији придобијања широких слојева људи осиромашених у транзицији.

Истовремено, од 2000. па надаље, уводи се читав низ механизама за унапређење родне равноправности, повећање партиципације жена у политици, формирање посебних тела намењених родним питањима, те се добија утисак да је Србија, упркос горе наведеним проблемима, изузетно напредовала управо у овој области – родне равноправности.

Међутим, да ли је то заиста тако? На овој трибини говорићемо о реалном друштвеном положају жена и о неопходности политичког и синдикалног организовања жена „одоздо“, а не само путем гласања и репрезентативних тела која, у структури садашњих друштвених односа, веома брзо губе контакт са друштвеним групама које би требало да репрезентују.

Говорићемо о несолидарности мушких радника који су ограничили могућности партиципирања жена у радничким телима, а говорићемо и о иницијативи жена „Маме су закон“ које засада безуспешно покушавају да издејствују промене Закона о финансијској подршци породицама са децом, као дискриминаторног закона заснованог на циљевима популационе политике, уз маргинализовање радних права жена.

Наше гошће су Татјана Мацура испред иницијативе Маме су закон, др Нада Новаковић (Институт друштвених наука), Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије и Драгана Божић, радница, председница огранка Савеза самосталних синдиката Србије у фабрици Хелткер Јуроп, која је пре неког времена добила отказ због синдикалног деловања. Трибину модерира Нада Секулић.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

2020

Надокнађивање часова за Шпански језик 2 ће се одржати 07.марта 2020.г. у 14.45 у сали 103.

2020

Надокнађивање часова за Шпански језик 1 одржаће се 07.марта 2020.г. у 13.15 у сали 103.

2020

Отказује се ПРЕДАВАЊЕ ИЗ ГРЧКЕ КЊИЖЕВНОСТИ И ИСТОРИЈЕ 06.03.2020. Одељење за историју, Катедра за историју старе Грчке и старог Истока, позива све заинтересоване на предавања која ће у петак, 6. марта 2020., одржати гости Одељења, професори наColby College, Maine, Hanna Roisman и Joseph Roisman. Проф. H. Roisman одржаће предавање на тему "Euripides’ ’Hippolytus’: Phaedra and the Nurse", а Проф. Ј. Roisman "Home Invasion: Private and Public in Classical Greece." Предавања ће се одржати од 10-11:30 у учионици Семинара за историју старог века у згради Ректората.

Катедра за историју старе Грчке и старог Истока, 24.02.2020.

2020

8. марта 2020. у 12 часова у свечаној сали Филозофског факултета биће одржана комеморација проф. др Загорки Голубовић.

О професорки Голубовић и њеном животном делу говориће др Драгољуб Мићуновић, др Божидар Јакшић, мр Соња Лихт и у име Одељења за социологију др Нада Секулић.

2020

2. марта 2020. у 18 часова у свечаној сали Филозофског факултета биће одржана трибина "Сексуално узнемирвање у радном окружењу".

Учеснице трибине:

Марија Лукић (случај против Милутина Јеличића Јутке)
Тања Игњатовић и Дијана Малбаша (Аутономни женски центар)
Проф. Нада Секулић и Јелена Ризнић (Филозофски факултет у Београду)

2020

Предавања и дискусије у области квир теорије одржаваће се на Филозофском факултету у Београду у сали 308 на трећем спрату од 6. марта до 22. маја 2020. године сваког петка од 18.15 сати.

Бавићемо се сексуалноћу која одступа од норматива, разноврсним родним улогама и изразима, трансполним особама и интерсекс стањима, феминизмом, психоанализом, религијом...

Излагања су отворена за јавност. Молимо вас да учешће пријавите на мејл kvir.studije@gmail.com како бисте добили детаљне најаве предавања, као и информације о излагачима и излагачицама.

Детаљан програм Семинара из квир студија налази се у прилогу. Организатор Семинара је докторанд филозофије Душан Маљковић

2020

Тридесет трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 27.2.2020. године од 18:30 часова:

ФИЛОЗОФСКИ ДОДЕЉУЈЕ ПОЧАСНУ НАЦИОНАЛНУ ФРЕКВЕНЦИЈУ Н1

СПЕЦИЈАЛНИ РАТ ПРОТИВ НЕЗАВИСНИХ МЕДИЈА И НОВИНАРА НЕЗАВИСНИХ МЕДИЈА

Да ли су независни медији пред истребљењем?
На шта указују све чешћи и све бруталнији напади и покушаји индивидуалне дискредитације новинара?
Како је Скупштина Србије постала нова платформа за обрачун са независним медијима?

Говоре: Јелена Васић (Крик), Ирена Стевић (Инсајдер), Жаклина Таталовић (Н1), Вељко Лалић (Недељник), Милош Миловановић (Н1, модератор трибине)

2020

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Временска визуелна селекција: ендогени и егзогени фактори“, о којој ће говорити Зорана Зупан (Институт за психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 27. фебруара у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).

2020

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57