Нов

Предавање „Српски доживљаји Великог рата: борити се и истрајати на балканским фронтовима (1912-1918)"

"Клуб студената историје „Острогорски" у сарадњи са др Данилом Шаренцем са Института за савремену историју организује предавање „Српски доживљаји Великог рата: борити се и истрајати на балканским фронтовима (1912-1918)" француског истраживача Александра Ароја (Alexandar Arroyo), докторанда при Центру за турске, османске, балканске и централноазијске студије (CETOBaC) при Високој школи за друштвене науке (EHESS) у Паризу.

„У свом раду истражујем начин на коју су српски војници доживели, истрајали, али и описивали ратове 1912-1918. Бавим се и начином на који се српска војска, упркос великим изазовима услед дугачког и тешког ратовања, адаптирала и реорганизовала како би задржала војнички морал и кохезију. У намери да пишем историју ратова, кроз перспективу друштвене и културне историје, са посебном пажњом сам анализирао лична сведочанствима попут ратних дневника и мемоара. Ови извори пружају један нов поглед на војну историју у односу на традиционално виђење које пружају српски и француски војни документи".

Предавање ће бити одржано у четвртак, 30. новембра, од 18.30h у учионици 408 на IV спрату Филозофског факултета у Београду."