Vesti i događaji

Вести Одељења за историју

2020

Институт за антику и класично наслеђе и Друштво индоевропеиста у Србији (DIEUS)

имају част да вас позову на предавање

(Пре)историја индоевропског глаголског система

које ће држати
Аљоша Миленковић, дипломанд Филолошког факултета у Београду,

у уторак, 17. марта, у 17ч у просторији СтКл1 (у старој згради Филозофског факултета).

2020

У циљу подстицања бољег успеха на студијама, развијања интересовања за научно-истраживачки и стручни рад студената, подстицања креативног и критичког мишљења, студентима основних академских студија, односно интегрисаних академских студија, Универзитет у Београду сваке године додељује награду за најбољи научно-истраживачки и стручни рад студената из сваке групације факултета, израђен у претходној календарској години.

Писмени, дипломски, семинарски и други студентски радови који представљају наставну обавезу, не могу се подносити на конкурс.

Награђени радови се штампају у посебном зборнику, чији је уредник проректор за науку и објављују се на интернет страници Универзитета.
Радови се достављају непотписани, са шифром и кратком стручном оценом факултета. Радови се достављају ОБАВЕЗНО и у електронској форми.
У прилогу сваког рада доставља се запечаћена коверта на којој је назначена шифра рада, а у којој су подаци о аутору рада и то: име и презиме, година студија, студијски програм, контакт адреса и телефон.
Наведену документацију доставити секретарима одељења Филозофског факултета до 25. марта 2020. год.

2020

Центар за развој каријере Филозофског факултета расписује конкурс за студенте свих година и свих студијских група за обављање стручне праксе у Викимедији Србије на позицији: ПРАКТИКАНТ. Рок за конкурисање је 15.3.2020. године

Активности студената обухватају:

· Писање и уређивање чланкака на Википедији у складу са темама које вас интересују;
· Тимско организовање догађаја који за циљ има обуку о уређивању Википедије на српском језику и уређивачки маратон;
· Вежбање и унапређивање вештина писања, критичког размишљања, комуникације и информатичке писмености

Услови ангажовања:

· Студенти свих година и свих студијских група;
· Пожељно познавање енглеског језика.

Додатне напомене:

· Сви примљени кандидати проћи ће обуку

CV послати путем Google формулара:

Рок за конкурисање: 15.3.2020. godine Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

2020

Центар за развој каријере Филозофског факултета расписује конкурс за обављање стручне праксе на позицији: Сарадник у сектору за људске ресурсе. Рок за конкурисање: 13.03.2020.

Активности:

· Селекција кандидата за праксе
· Организовање интервјуа
· Унапређивање међуљудских односа у Центру за развој каријере кроз организовање team building-a

Услови ангажовања:

· Студенти прве, друге и треће године студија свих студијских група
· Развијене комуникационе вештине
· Организованост и флексибилност
· Иницијативност
· Спремност за рад у тиму

Период ангажовања: 6 месеци
Време ангажовања: 4 сата недељно
Рок за конкурисање: 13.03.2020.

CV послати путем Google формулара: https://goo.gl/forms/UlgR7LtOSR0mb34I2

Опширније о услугама Центра:

и Instagram:

2020

ПОПРАВНИ контролне вежбе за предмете Шпански језик 1 и 2 одржаће се 23.марта 2020.г. у 20 часова у учионици 310.

2020

Надокнада часова за предмет Шпански језик 2 одржаће се у суботу 14.марта 2020. са почетком у 11.30 у сали 101.

2020

Позивамо заинтересоване да присуствују предавању др Јелисавете Благојевић под насловом "Квир теорија и постструктурализам: Џудит Батлер и перформативност рода".

Предавање ће бити одржано у оквиру Семинара из квир студија у петак, 13. марта у 18.15 у сали 308 на трећем спрату Филозофског факултета.

Више информација у прилогу вести.

2020

У прилогу се налази позивница за друго тематско вече ретроспективног научног циклуса "Српски архитекти новијег и савременог доба," посвећено архитекти Александру Радојевићу, које ће се одржати 13. марта 2020, у 18.30 часова, у свечаној сали "Драгослав Срејовић."

2020

Проф. др Татјана Суботин - Голубовић отказује час из предемета Старословенски језик 1. Час ће бити накнадно одржан.

2020

Тридесет пета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 12.3.2020. године од 18:30 часова.

ЗОРАН ЂИНЂИЋ И МИ

Ако не успемо, говорио је Зоран Ђинђић, Србија ће бити суморна земља која се дави у политичким конфликтима, у којој поџемни ратови усмеравају политичке процесе, партократија угрожава темеље демократског поретка, а интриге и скандали доминирају јавним простором. Седамнаест година после бруталног убиства Зорана Ђинђића, као у неком великом огледалу, Србија и даље може видети своје лице у његовим речима. Зато што је модерна Србија била шанса а не гаранција, како је упозоравао Ђинђић. Да ли је данас, упркос неумереном фабриковању успеха ове власти, та шанса прокоцкана. У чему је, у ствари, била конструкциона грешка која је одредила судбину реформи у Србији али и судбину реформатора Зорана Ђинђића?

О томе говоре бивши министри у Ђинђићевој влади и његови блиски сарадници: Жарко Кораћ, Горан Питић, Бранислав Лечић, Зоран Живковић и Биљана Станков. Модераторка је Весна Малишић.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99