Саопштење Одељења за социологију поводом именовања представника Владе Републике Србије у саветима факултета

Одељење за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду изражава снажно противљење именовању појединих представника Владе Републике Србије у саветима факултета. Неприхватљиво је да се међу именованим представницима Владе нађу особе које својим референцама не задовољавају прописани услов изузетности у пољу уметности, науке, културе или привреде. Овим се грубо крше како одредбе постојећег закона, тако и принципи на којима би требало да се заснива положај универзитета у демократском друштву.

Сматрамо да особама које су осумњичене или осуђене за кривична дела, некадашњим припадницима паравојних организација, људима повезаним са криминалним круговима, као и онима чија се друштвена заслуга своди на високу функцију у некој од владајућих странака није место у саветима високошколских установа. Такође није примерено да се у тим телима нађу људи који су својим досадашњим деловањем показали да не поштују демократске и универзалне људске вредности и људска права, што су темељна начела на којима почива универзитет. Оваквим именовањем штети се угледу академске заједнице и Универзитета и наставља тренд централизације и недемократског управљања високим школством.

Стога позивамо Владу Србије да опозове ову одлуку и да за нове чланове изабере особе од моралног интегритета и осведочене научне и културне раднике.

Пружамо подршку иницијативама Мреже академске солидарности и ангажованости и студената Филолошког факултета. Позивамо научну заједницу, као и ширу јавност, да својим протестом против поменуте одлуке Владе одбране преосталу и све мању аутономију универзитета и демократске вредности, без којих кредибилне академске заједнице не може бити.

Одељење за социологију
Филозофског факултета Универзитета у Београду