Istorija
Докторске академске студије историје 2021
Ниво студија: Докторске
Број ЕСПБ бодова: 180
Трајање програма у годинама: 3
Научни назив: доктор наука - историја
Услови уписа: Завршене дипломске академске студије – мастер из области историје (300 ЕСПБ), просечна оцена на основним и дипломским академским студијама најмање 8 (осам) или најмање 5 научних радова објављених у часописима од националног и међународног значаја, познавање једног страног (светског) језика; лице које нема завршене одговарајуће студије полаже диференцијални испит, у складу са Статутом факултета.
Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области студија: Студент може прећи са других студијских програма на овај програм уколико положи диференцијалне испите које утврђује Веће Одељења за историју на основу увида у садржај студијског програма са којег прелази. Процедура преласка утврђена је Статутом Факултета.
Начин избора предмета из других студијских програма: Изборне предмете студент бира из других студијских програма са листе изборних предмета докторских студија Факултета и/или Универзитета, у договору са ментором, а у складу са Правилником о пријављивању предмета Факултета.
Циљ: Докторске студије историје су усмерене на стицање опсежних знања из одређене уже научне области историје, овладавање знањима из домена теорије историјске науке и праћење развоја и достигнућа историјске науке. Студент се оспособљава за примену стечених знања и методолошких вештина у самосталном научноистраживачком раду, те самосталну израду научних радова. Један од најважнијих циљева докторских студија историје јесте едукација компетентног истраживача и научника који је способан да прати савремена достигнућа у струци и науци, уочава научне проблеме, примењује адекватне научноистраживачке методе, критички разматра и анализира, публикује и саопштава резултате својих истраживања. Циљ овог студијског програма је такође да се изгради одговоран научник са усвојеним системом вредности који гарантује успешан и високо професионалан научни рад у складу са највишим научним и етичким стандардима.Општи циљеви студијског програма огледају се у упознавању са савременим сазнањима у области историјске науке, те овладавању постојећим теоријским и истраживачким дометима, што ће докторандима омогућити објективно, систематско и критичко проучавање прошлости.Специфични циљеви усмерени су на упознавање са методологијом истраживања у области историје, примену адекватних приступа и метода проучавања конкретних историјских појава и процеса, оспособљавање за самостално креирање и извођење научно-истраживачких пројеката, осмишљавање и реализација различитих облика едукативних активности у области студија историје. Кроз непрекидно подизање квалитета докторских студија и рада са докторантима, уз прилагођавање система студија међународним захтевима, даје се допринос развоју високообразованих научних радника у области историје и обогаћује се научноистраживачки опус Филозофског факултета, што представља допринос и високошколском систему Србије у целини.
Листа обавезних и изборних студијских подручја, односно предмета, са оквирним садржајем:Студијски програм докторских студија историје структуиран је тако да студент током сваког од прва три семестра студија похађа наставу из два изборна предмета и припрема се за пријаву и одбрану пријаве теме докторске дисертације. Aктивност студента изражава се кроз часове предавања из изборних предмета и часове студијског истраживачког рада који је у функцији припреме пријаве теме докторске дисертације. Изборни предмети груписани су на укупно шест изборних позиција, распоређених по две у сваком семестру. (После назива сваке групе изборних предмета у загради је наведен број ЕСПБ који студент треба да оствари полагањем предмета понуђених у оквиру одговарајуће групе). Понуђени предмети својим хронолошким, просторним и тематским опсегом омогућавају студентима стицање опсежних знања из одређене уже научне области историје на основу све расположиве литературе: из историје старе Грчке, историје Старог истока, историје Рима, историје Византије, опште историје средњег века, ране модерне историје, опште историје 19. века, историје Европе и ваневропског света у савременом добу, као и историје српског народа – од средњег века до савременог доба, помоћних историјских наука и историјске географије. Садржај предмета усмерен је и ка овладавању знањима из домена теорије историјске науке и темељном упознавању са постојећим трендовима у релевантним областима историјске науке у свету. Пети, шести и седми семестар намењени су изради докторске дисертације. Наставна активност студента изражена кроз часове студијског истраживачког рада подразумева редовне консултације са ментором, током којих се студент оспособљава за примену стечених знања и методолошких вештина у самосталном научно-истраживачком раду, успешно решавање уочених и дефинисаних научних проблема, самостално писање научних историјских чланака и расправа и израду докторске дисертације у рангу научне монографије. Докторске студије историје су конципиране тако да представљају оптималан спој између усвајања теоријског знања и самосталног студијског истраживачког рада.План и програм студија се спроводи кроз активну наставу, са акцентом на интерактивност наставе и на проблемски усмерено учење и кроз студијски истраживачки рад, а завршава се израдом и одбраном докторске тезе. При изради курукулума студијског програма Докторских академских студија историје у трајању од три године (180 ЕСПБ) поштовани су стандарди и процедуре које је предложило НАТ о броју кредита по семестру односно години, броју часова активне наставе, процентуалној заступљености часова предавања, проценту изборних предмета и др. Такође, тачно је наведена бодовна вредност сваког предмета и докторске дисертације (исказана у складу са европским системом преноса бодова).
Компетенције: Савладавањем докторских студија историје студент се оспособљава за самостално научно истраживање компликованих историјских појава, као и друштвених околности у којима су се оне одигравале, за њихово правилно разумевање и прецизно научно вредновање, засновано на савременим методолошким постулатима историјске науке. Студент је компетентан да самостално проучава и вреднује историјске изворе, доноси закључке и судове, као и да их у стручној и у научној форми саопштава, презентује и публикује у земљи и у иностранству. Доктор наука - историјске науке је способан да учествује самостално у домаћим и међународним научноистраживачким пројектима, да квалитетно сарађује са стручњацима из своје области и да значајно доприноси новим сазнањима и бољем проучавању и разумевању различитих историјских епоха, држава, друштава и култура. Доктор историјских наука је оспособљен да критички самостално мисли и сагледава феномене, уочава методолошке или стручне пропусте, поставља нова питања и нуди одговарајуће, научно засноване одговоре. Предметно-специфичним усавршавањем студент докторских студије добија темељно познавање одређене области или дисциплине, које му омогућава активно укључивање у научноистраживачки рад, самостално процењивање и решавање научно-историјских питања и проблема, самостално формулисање истраживачких тема и њихово потпуно обрађивање уз ослањање на најсавременије методолошке постулате и правце развоја историјске науке. Доктор историјских наука је у потпуности оспособљен да појми и примењује и најсложеније методолошке и теоријске новине у специфичним областима историјске науке и да сагледава у целини и у појединостима развој струке, посебно оног сегмента за који стиче ужу предметно-специфичну компетенцију. Студент је компетентан да активно доприноси новим сазнањима у области свог интересовања, да самостално користи и преноси знање и принципе научноистраживачког рада, као и да их примењује у широком спектру стручних, научних и уметничких делатности.
- О ОДЕЉЕЊУ
- ИНФОРМАЦИЈЕ О СТУДИРАЊУ
- ПЛАН ИЗВОЂЕЊА НАСТАВЕ И ИСПИТНИХ РОКОВА
- РАСПОРЕД ИСПИТА
- ПРОГРАМ СТУДИЈА
- СИЛАБУСИ
- МОБИЛНОСТ
- ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА БУДУЋЕ СТУДЕНТЕ
БИБЛИОТЕКА- РЕПОЗИТОРИЈУМ ЗАВРШНИХ РАДОВА
- ИНФОРМАЦИЈЕ О ЗАПОСЛЕНИМА
- ВЕСТИ
- КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА СТУДЕНТЕ
- УПИС НАРЕДНЕ ГОДИНЕ СТУДИЈА
МАПА СПРАТА
meni_istorija_2
meni_istorija
- Центар за Америчке студије
- Центар за историјску географију и историјску демографију
- Центар за истраживање наставе историје и историјског наслеђа
- Центар за Кипарске студије
- Центар за руске студије
- Центар за савремену историју Балкана
- Центар за сарадњу са ЕУ
- Центар за српске студије
- Центар за теорију историје
- Клуб студената историје (КСИ)