Вести Одељења за андрагогију

Одељење за психологију саставило је кратке смернице за наставнике и запослене у школама, у којима нуде савете за разговор са децом о кризним ситуацијама. Смернице се налазе у прилогу вести.

Одељење за психологију саставило је кратке смернице за родитеље које нуде савете за разговор са децом о кризним ситуацијама. Смернице се налазе у прилогу вести.

Наставници и сарадници Одељења за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду саосећају са свима који су погођени трагедијом која се догодила у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду, а посебно са породицама страдале деце и радника обезбеђења којима изражавамо најдубље саучешће.

Подстакути овим трагичним догађајем и настојањима да се он објасни, желимо да апелујемо на друштвену солидарност, толеранцију, разумевање и емпатију, у којима етика медија игра значајну улогу. Ова тешка ситуација у којој се налазимо обавезује на преиспитивање и снажење свих друштвених ресурса у превазилажењу кризе. Скрећемо пажњу на нужност системске подршке јачању васпитне функције школе и рада на превенцији насиља и других облика неприхватљивог понашања као њеног саставног дела. Такође, желимо да укажемо на важност континуираног стручног оснаживања наставника и стручних сарадника у школама. Као све израженија јавља се потреба за већим бројем стручних сарадника у школама који би у таквим условима могли адекватније да одговоре на потребе наставника, ученика и њихових родитеља, а у складу с тим и пружају потребну стручну подршку и помоћ.

Потрудимо се сви заједно да школе буду безбедна и сигурна средина за раст и развој деце, што им је основна функција и намена.

Наставници и старадници Одељења за историју Филозофског факултета Универзитета у Београда дубоко саосећају са породицама страдалих у трагедији која се данас догодила у ОШ Владислав Рибникар у Београду. Губитак живота, посебно живота деце нe може да се пореди ни са једном другом трагедијом. У нападу је, на свом радном месту, повређена и наша колегиница, професорка историје Татјана Стевановић. Рањавање колегинице Стевановић последњи је у низу и до сада најдрастичнији напад на просветне раднике. У нади да ће се и повређени ученици и колегиница Стевановић опоравити, апелујемо на све надлежне институције да ученике и запослене у просвети заштите и створе безбедно окружење за рад и учење. Одељење за историју Филозофског факултета у Београду

Седмо предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "На путу ка нацији - Срби у Хабзбуршкој монархији у 18. веку", одржаће др Исидора Точанац Радовић у четвртак, 4. маја. Више информација у прилогу.

Центар за развој каријере Филозофског факултета расписује конкурс за обављање стручне праксе у Републичком заводу за социјалну заштиту за студенте завршних година и мастер студија свих студијских група, на позицији: стручни сарадник.

Задужења укључују:
· Праћење реализације појединачних обука
· Ажурирање интерне базе података
· Анализирање података о стручњацима из области социјалне заштите и њиховим образовним потребама
· Присуствовање интерактивним обукама које реализује Републички завод за социјалну заштиту

Услови ангажовања:
· Студенти завршних година и мастер студија свих студијских група
· Познавање рада на рачунару

Период ангажовања:
· Два месеца
· Почетак волонтирања ће се организовати у договору са сваким појединачним студентом

Време ангажовања:
· До 12 сати недељно (флексибилно)

Рок за конкурисање: 11.5.2021.

CV послати на: karijera@czrkff.rs

Опширније о уcлугама Центра:
· Сајт: https://czrkff.rs/
· Facebook: https://www.facebook.com/czrkff
· Instagram: https://www.instagram.com/czrkff/

Поштоване колегинице и колеге,
Позивамо вас на трибину "Човек и његове слике: антропологија уметности као историја уметности" у четвртак 11. маја у 19h, у Клубу Филозофског факултета (Клуб Плато).
Током последњих деценија, циљ историје уметности је - од разумевања естетских вредности уметничког дела, прерастао у покушај разумевања односа човека и слике у различитим контекстима. Тај обрт отвара питање да ли се у савременој хуманистици заиста може говорити о традиционалној историји уметности и њеним методама, или је је она прерасла у антрополошка истраживања уметности?

Учесници: др Милена Улчар, Филозофски факултет
др Јаков Ђорђевић, Филозофски факултет
др Лада Стевановић, Етнографски институт САНУ
др Милош Ћипранић, Институт за филозофију и друштвену теорију
Модератор: Иван Милековић

Библиотека Одељења за педагогију и андрагогију отвара позив за студенте и дипломиране студенте андрагогије за волонтирање.

Позив је отворен за 1 место за волонтере-андрагоге.

Период ангажовања:
Волонтерско ангажовање се одвија у библиотеци Одељења за педагогију и андрагогију током једног семестра или током целе године.

Након једносеместралног волонтирања волонтери добијају званичну потврду и упис остварених ЕСПБ бодова у додатак дипломи по завршетку студија.

Након једногодишњег волонтирања волонтери стичу право полагања испита за библиотекаре у Народној библиотеци Србије (уколико су студенти - након завршетка студија, а уколико су дипломирали након истека волонтирања).

Потребни услови:
1. Студент основних, мастер или докторских студија андрагогије Филозофског факултета Универзитета у Београду
2. Одсуство алергија (на прашину, гриње…)
3. Познавање рада на рачунару
4. Смисао за административне послове

Рок за пријаву: до 5.5.2023. до 16 часова
Tачан датум ангажовања волонтера биће прецизиран са библиотекарима Одељења за педагогију и андрагогију.

Пријава:
Пријава кандидата се врши преко пријавног формулара који се налази у прилогу.
Попуњене формуларе слати на: ljavalic@f.bg.ac.rs

Институт за антику и класично наслеђе
и Центар за библијску филологију и херменеутику
позивају вас на предавање које ће